Nezařazené

Objektivy před Photokinou

V posledním týdnu výrobci oznámili několik zajímavých objektivů a předvedou je na Photokině v Kolíně nad Rýnem, která se zítra otevírá veřejnosti. Zde je stručný přehled, o které jde.

V posledním týdnu výrobci oznámili několik zajímavých objektivů a předvedou je na Photokině v Kolíně nad Rýnem, která se zítra otevírá veřejnosti. Zde je stručný přehled, o které jde.

Fujifilm XF 50-140/F2.8
Objektiv je utěsněný proti vlhkosti a prachu a je určen pro PS-C mirrorlessy Fuji s bajonetem X. Má 23 členů v 16 skupinách, zoomuje vnitřně, takže při zoomování nemění svoji délku. Výrobce tvrdí, že zdvojený stabilizační systém dokáže posunout použitelnost delších časů až o 5 stupňů. Autofokus je poháněn trojicí motorů, výrobce to prohlašuje za světovou premiéru. Na trh by objektiv měl přijít v prosinci za 1600 dolarů.

Fujifilm XF 56/1.2 R APD
Pevné sklo pro mirrorlessy s X bajonetem, s extrémně velkou světelností. Má vestavěný apodizační filtr – slyším (čtu) poprvé: je to radiální přechodový filtr, který koriguje jas rozostřených partií (bokeh). Má dvoje označení clon, bíle označené jsou normální clonové stupně a od nich se odvozuje hloubka ostrosti, červeně označené berou v úvahu činnost zmíněného filtru a odvíjí se od jejich hodnot expozice. Proto mají smysl jen při malých hodnotách clony, od F8.0 je clonový otvor už tak malý, že apodizační filtr nehraje roli. Hle, to je ale vychytávka!


Nikon AF-S Nikkor 20mm f/1.8G ED
Mimořádně zajímavý objektiv s velkou světelností, určený pro full frame i APS-C (DX) těla bude stát 800 dolarů a měl by být na světovém trhu od září. Má vnitřní motorek pro AF, takže ho lze použít i v nižších třídách zrcadlovek Nikon. Má 13 členů v 11 skupinách a jeho čočky jsou opatřeny vrstvami typu Nano Crystal.


Sigma 18-300/3.5-6.3 DC Macro OS HSM Širokorozsahový objektiv s makro funkcí je určen zrcadlovkám formátu APS-C, zatím v provedení pro Canon a Nikon, chystá se Pentax a Sony. Rozsah ohnisek odpovídá 24 – 450 mm kinofilmového přístroje. Optická soustava obsahuje člen SLD (Special Low Dispersion) se zvláště nízkým indexem rozptylu a čtyři členy z fluoritového skla s nízkým rozptylem. Ostří od 45 cm (zvětšení 1:3, nikoli tedy skutečné makro 1:1). Lze ale přikoupit předsádku AML72-01 , pak je poměr 1:2 a předsádku lze využít v celém rozsahu zoomu. Předsádka bude v prodeji od října za 55 dolarů. Výrobce upozorňuje, že Sigma vyrábí své produkty výhradně jen v Japonsku.


Sigma 150-600mm F/5-6.3 DG OS HSM
Tento objektiv má dvě modifikace, verzi Sport a verzi Comfort. Verze Sport je určena profesionálům a je utěsněná proti vlhkosti a prachu. To ale zdaleka není jediný rozdíl. Sport má 24 členů v 16 skupinách, tři členy SLD (Special Low Dispersion) se „zvláště nízkým indexem rozptylu a dva členy z fluoritového skla s nízkým rozptylem. Ostří od 2,6 m .Je v kovovém těle, dlouhý 290 nn a široký 121 a váží 2860 g. Závit pro filtr je 105 mm, v dodávce je sluneční clona a prstenec se závitem pro stativ. Dodávat se bude kromě Sigmy pro Canon a Nikon.
Model C je menší, 26 mm na 105, závit má 95 mm. Má 20 členů ve 14 skupinách, 1 FLD a 2 SLD. Ostří od 2,8 m. Oba objektivy mají sonické ostření s možností ručního doostření. Všechny současné objektivy Sigma lze doplňovat novými verzemi firmware. Na snímkuje ten větší.


Tamron 15-30/2.8 DI VC USD
Ultraširoké sklo pro full frame a APS-C s vekou světelností a redukcí vibrace má ultrasonické ostření, 9 lamelovou clonu a je 145 mm dlouhý a váží 1,1 kilo. Tisková zpráva se zmiňuje o vývoji, ale na Photokině by měl být objektiv vystaven v provedení pro Canon, Nikon a Pentax.


Zeiss Lexia
Pro full frame kompakty Sony Alha 7 jsou určena dvě pevná skla od Zeisse, Loxia 2/50 a Loxia 2(35. K drobným vychytávkám patří možnost deaktivovat cvakání clony, která se tu nastavuje ručně – právě tak ručně se ostří.


 

Není bez zajímavosti, že zde převládají specialitky a lahůdky, přičemž na Tamron 15-30/2.8 se vysloveně těším. Jak Nikon, tak Canon obdobné objektivy vyrábějí, velmi kvalitní a velmi drahé. Uvidíme, na jakou cenu se s novinkou dostane Tamron, zatím vždy potěšil.