Aktuality, Fotografujeme

O kvalitě fotek

Debatovali jsme nedávno na Digineffu, na čem záleží kvalita fotek. Ozval se pan M. F. z Nitry se zajímavým postřehem. Píše:


Nedávno ste odpovedal jednému čitatelovi, ktorý sa pýta : či bude mať krajšie fotky, ak si zakúpí nový – drahší a modernejší foťák. Zhrnuli ste mu to vecne a pragmaticky. Súhlasím.
L e n ž e, zabudli ste na jednu veľmi podstatnú vec. Ano, možno nejaký rozdiel pri fotkách z nového stroja bude badateľný – konštatujete, ale nijak dramatický. Čo ale zlepší kvalitu fotiek bez kúpy nového foťáku a to dramaticky, je kúpa nového foto-monitora 4K !
Kamarát kúpil 27″ BenQ 4K /fotomonitor/. Keď som na ňom videl moje fotky – dych sa mi zatajil. A znova sa mi dych zatajil, keď som pred týždňom kúpil nový TV 4K Ultra Premium OLED Panasonic. V režime „Profesional Foto“ pozerám na fotografiu aj dve minúty – toľko podrobností sa objavilo. Tú istú fotku na 2K fotomonitore EIZO prepínam už po 10 sekundách.

M.F.
Naprosto nechci panu F. kazit radost. Naopak, souhlasím s ním, že je dobře mít dobrý monitor a naprosto souhlasím, že fotky na velkoplošné televizní obrazovce kvalitního televizoru vyrážejí dech. Moje žena Ljuba byla nedávno v Jordánsku a na návštěvě u kamarádů předváděla fotky z mobilu přes Apple TV a byl to opravdu rachot. Jen jsem si potvrdil, že právě toto, tedy promítání fotek na TV, je ta nejefektnější prezentace vašich fotografií.
<>Nicméně skromně podotknu, že se bavíme o technické stránce, tedy hlavně o kresbě čili o podání podrobností, jak se o tom zmiňuje pan M.F. Pak je ale obrazová kvalita fotky, její působivost. Arabové říkají, veď osla do Mekky a kůň z něho nebude. Což opravdu není pokus o pokažení radosti pana M.F. Věcně a pragmaticky řečeno, on ten, kdo umí dobře fotit ve smyslu obrazové působivosti zpravidla ovládá i techniku a jeho fotky pan na tom 4K OLED Panasonicu zazáří. Ale když si je budem posílat přes malinký mobil, taky budou fungovat…