Nezařazené

Nový Photoshop? Ne! Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Suite (CS) s hlavními komponentami Photoshop CS a Premiere Pro CS se bude nadále vyvíjet coby Creative Cloud (CC), přičemž to nepůjde koupit, bude to na předplatné. Na konferenci Adobe Max v Los Angeles oznámil v pondělí Adobe, že Creative Cloud spustí od června. Podrobnosti jsou uvedeny i na české verzi Adobe Creative Cloud. Na blogu Photoshopu vysvětluje Jeffrey Tranberry (Chief Customer Advocate and Product Manager), že Adobe nabídne stávajícím zájemcům jen o Photoshop (což jsem např. já) nájem služby za 9.99 dolarů měsíčně – týká se to majitelů CS3 až CS6 a bude to platit do konce července.

Nový Photoshop CC bude mít četná vylepšení, zejména zostřování rozhýbaných snímků, dále „inteligentní převzorkování“, kdy bude možno obrázky zvětšovat, aniž by byla narušena ostrost, Camera Raw 8 s možností nápravy perspektivy a vylepšeným retušovacím štětcem, je tu editace oblých obdélníků (vytvoření kulatých rohů např. na vinětách).
Z toho co je zatím známé o novinkách je zajímavé hlavně to zostřování rozhýbaných obrázků a převzorkování bez ztráty kvality. Nás ovšem bude zajímat systém placení.
Podle toho co čtu, Creative Clouod by měl stát 503 až CS5.5 by platili 30 dolků měsíčně, to je p7200 korun ročně. Adobe tvrdí, že předplatné bude činit finanční objem upgrade z jedné verze PS na novější (třeba z PS CS5 na CS6).

Pro nás je to ale trochu jiné, jsme v eurové oblasti.

Plány pro jednotlivce s požadavkem jedné aplikace (/třeba Pohgotoshop) to bude 25 euro měsíčně, stávající majitelé CS6 získají plný přístup také za 25 euro, noví zákazníci kteří chtějí plný plán zaplatí 62 euro měsíčně.
Pokud jsem to správně pochopil, produkty Adobe nebudou nadále uzavřené, ale budou postupně doplňovány novými funkcemi. Instalace by pak neměla být omezena na tři stanice, jak je to dnes, ale pak nechápu, jak bude Adobe rozlišovat mezi licencí pro jednotlivce a pro týmy.

Každopádně jde o zásadní změnu firemní strategie. Obávám se, že cenová politika se nás hodně neblaze dotkne.