Nezařazené

Novinky v Zoneru X

Přechodem na systém předplatného brněnský Zoner uvolňuje novinky a vylepšení průběžně, naposledy to bylo loni o Mikuláše. Letos přicházejí první novinky s jarem. Čerpám teď z tiskové zprávy a z prezentace, kterou měl Zoner k novinářům v pondělí. Ke stažení je nová verze na Zoner.cz od úterního poledne, takže se budu prakticky věcí zabývat a podrobně vše odprezentuji zítra. Co jsem měl možnost se tím zabývat více méně v řádu minut, překvapila mě svižnost aplikace – a ty novinky opravdu fungují.

Je jich hodně, zásadní jsou tři. Jarní Zoner nabízí zásadní vylepšení automatických úprav. Na to jsem hodně zvědavý, protože to je současný trend a vůbec není třeba nad tím ohrnovat nos. V nástrojové liště modulu Vyvolat se objevilo tlačítko Auto, aktivací se upraví expozice a také barevnost. Vše se pak dá doladit v postranním panelu.

Modul Vyvolat
Zoner X má dva editační moduly, Vyvolat a Editor. Modul Vyvolat provádí nedestruktivní úpravy: když v něm zpracujeme RAW, pak samozřejmě k destrukci zdrojového materiálu ani dojít nemůže, lze tu ale zpracovat i bitmapu, tedy typicky JPEG – pak je obrázek uloží od jiným jménem. Jarní Zoner v tomto modulu přináší zásadní novinku: jde o štětcové filtry jimiž lze lokálně aplikovat změnu v libovolném místě plochy obrazu.


Logicky domyšleno, jde prakticky o výběr a v něm aplikovanou změnu (třeba ztmavení, zvýšení kontrastu, změna barvy, doostření, cokoli). Toto lze provádět i v dimenzi RAW, připomínám. Zdaleka ne všechny rawové konvertory toto dovedou. Jarní Zoner však jde ještě dál. Stopu štětcového filtru lze uložit v podobě masky, uložit a pojmenovat. Pak si zvolíme další štětec a provádíme jinou úpravu – například ztmavíme oblohu a předchozím filtrem jsme projasnili trávu v krajině a zvýšili kontrast. Takto můžeme úprav – masek vytvořit a pojmenované uložit víc, a pokud se nám úprava nezdá, masku lze skrýt nebo zrušit.

Toto je naprosto originální přístup. Samozřejmě neznám všechny konvertory světa, ale prozkoumal jsem jich celkem dost a na něco podobného jsem nenarazil.


Modul Editor
Na tiskovce nám předváděli nástroj Zpřesnění výběru. Především je to výběrový štětec. Ten – jako ale všechny ostatní nástroje výběru, jako je laso atd., má jako doplňující nástroj zpřesnění výběru. Tím by bylo možné usnadnit delikátní operace, jako je výměna oblohy.

Další novinky
GPS track šlo vložit do fotek i v předchozích verzích, nicméně nyní je možné fotky po synchronizaci vidět v pohledu Mapa. Drobné změny najdeme i ve Správci. Zoner změnil dodavatele fotoproduktů, spolupracuje s firmou 24print. Ta nabízí m.j. i fotoknihy, to je můj oblíbený sport: vyzkouším a poreferuji. Zoner chystá změny ve svém webu Milujemefotografii.cz, přičemž předplatitelé ZPS X budou mít přístup k VIP části obsahu.

Obchodní podmínky Nadále platí, že Zoner X lze získat na bázi ročního předplatného ve výši 1188 Kč. Během roku má předplatitel přístup k aktualizacím toho druhu, jako jsou v tomto článku. Majitelé starších verzí musí počítat s omezením podpory. Pro verzi 16 a starší byla podpora zastavena, ZPS 17 se dočká podpory do 30.6.2017 a pak bude konec a verze ZPS 18 bude podporovaná do konce letošního roku.

Na tiskové konferenci jsem se ptal na ohlasy zákazníků a hlavně na hospodářské výsledky. Zoner podle sdělení na tiskovce má nyní o 8% vyšší objednávky než měl u verze ZPS18, která byla dle sdělení Zoneru nejúspěšnější.