Nezařazené

Novinky Sonyho? Možná převrat!

Sony předvedl tento týden nové modely, jak svých modelů SLT s polopropustným zrcadlem (řada A) a kompaktů s výměnným objektivem NEX. Na tiskovce Aténách jsem měl příležitost se s přístroji aspoň letmo seznámit, zde je první info, příští týden přinesu podrobnější informace.

Sony předvedl tento týden nové modely, jak svých modelů SLT s polopropustným zrcadlem (řada A) a kompaktů s výměnným objektivem NEX. Na tiskovce Aténách jsem měl příležitost se s přístroji aspoň letmo seznámit, zde je první info, příští týden přinesu podrobnější informace.

Sony SLT-A77 a A65
Jde o přístroje vybavené „zrcadlovkovým čipem“ velikosti APS-C, tedy snímačem jakým jsou vybaveny zrcadlovky vyjma „full frame“ přístrojů. První překvapení: jde o 24megové rozlišení, tedy o extrémně vysokou obrazovou kvalitu.

Princip přístrojů s polopropustným zrcadlem jsem zde vysvětloval už v souvislosti s modely A33 a A55 takřka na chlup před rokem v prvním informačním článku o nových modelech. Hledáček je elektronický a snímá tedy přesně to, co zobrazuje snímač. Nicméně od loňských modelů došlo k zásadnímu pokroku – přístroje jsou vybaveny hledáčky s OLED displeji s rekordním rozlišením 2,4 megapixelů, tedy dvojnásobek doposud nejkvalitnějších hledáčků. Výsledek? Veliký naprosto jasný, netrhaný obraz, dokonale zřetelný i v nízkých světelných hladinách. Proto hovořím o převratu. Už dlouho se mluví o soumraku zrcadlovek, ale zatím mnozí přijímali tyto předpovědi skepticky a poukazovali na nepřesné mihotavé zobrazení elektronických hledáčků. Od středy je to minulost, tyhle OLED hledáčky nemihotají a předvádějí obraz nesrovnatelně jasnější, než to dokáže jakýkoli hranolový hledáček a matnice pod ním. To, že do hledáčku lze pustit menu, přehrávání fotek a různé sestavy informací, anebo ho mít čistý, pouze obrazový, to je samozřejmost.

Už ty první SLT modely udivovaly frekvencí snímání, ten nižší A65 má 10 oken / sec, A 75 má 12 oken / sec. Zdůraznit je ale nutno doslova bleskové a precizní ostření, takže i prudce se pohybující objekty zůstávají v rovině ostrosti a jen minimum záběrů z roviny ostrosti vyskočí.

Do třetice něco, o čem se na webu zatím moc nepíše, ale je to snad ještě důležitější než vše předchozí:
zdá se, že problém přepalů je vyřešen. Věřte, že v Aténách pořádně pere slunce a že bílé stěny v zelené vegetaci nebo bílé lodě na modrém moři hodně září. Po přepalech ani stopy. Snad poprvé v životě jsem se nemusel zabývat kompenzací expozice. Přístroje jsou vybaveny velmi funkčním generováním HDR, ale díky inteligentnímu snímání v podstatě žádné HDR není zapotřebí.

Zde na Digineffu obvykle referuji jen o kvalitních přístrojích, nicméně jsou mezi nimi rozdíly a proto radím, aby čtenáři sledovali stupeň nadšení. Tentokrát je maximální. Jako předkrm zde je ukázka snímku pořízeného přístrojem A77 bez jakékoli kompenzace.

 


Závěr? Model A65 a zejména špičkový A77 jsou velmi vážní konkurenti i těch nejlepších zrcadlovek na trhu. Už nejde – jako loni – o technickou zajímavost, ale o řešení, které nabízí víc, než jsou zrcadlovky schopny nabídnout. Troufnu si tvrdit, že definitivně nastává nová éra a že výrobci zrcadlovek se ocitnou ve velmi těžké situaci. Čímž netvrdím, že bychom měli všichni přezbrojit, nicméně, kdo ví, co bude za pět, neřku-li deset let. Zrcadlovka má své limity, kdežto tato čistá elektronika žádné dohledné limity nemá.

A to jsem se nezmínil o modelu NEX-7, který předváděli v Aténách jen v prototypu. Ano, zrodila se konkurence… nikoho menšího, než Leicy, ale o tom příští týden více.