Nezařazené

Novinky Panasoniku na CES 2014

Pokud jde o fotoaparáty, soustředil se Panasonic na kompakty. Předvedl celkem čtyři, tenký ultrazoom DMC-TZ60 s hledáčkem, GPS a Wi-Fi, ultrazoom s výklopným displejem – DMC-TZ55, stylový kompakt DMC-SZ8 s WiFi a opravdu širokoúhlý ultrazoom DMC-LZ40. Zde je to podstatné z tiskové zprávy:

Pokud jde o fotoaparáty, soustředil se Panasonic na kompakty. Předvedl celkem čtyři, tenký ultrazoom DMC-TZ60 s hledáčkem, GPS a Wi-Fi, ultrazoom s výklopným displejem – DMC-TZ55, stylový kompakt DMC-SZ8 s WiFi a opravdu širokoúhlý ultrazoom DMC-LZ40. Zde je to podstatné z tiskové zprávy:

LUMIX DMC-TZ60
Nejnovější vlajkovou lodí populární řady TZ je od dnešního dne model LUMIX DMC-TZ60 s Wi-Fi rozhraním, NFC a GPS. Nejtenčí digitální kompaktní fotoaparát s LVF (Live View Finder) má výkonný 30x optický zoom, který představuje 24-720 mm ekvivalent pro 35mm kinofilm.
Objektiv LEICA DC VARIO – ELMAR objektiv je sestaven z 12 prvků v 10 skupinách, včetně 5 asférických čoček s 10 asférickými povrchy, 3 ED čočkami a 1 UHR (Ultra High Refractive Index) čočkou. Použití 5 oboustranných asférických čoček umožňuje fotoaparátu dosáhnout vysoké hodnoty MTF křivky v celém rozsahu teleobjektivu. Aby se objektiv vešel do tenkého kompaktního těla, kombinuje Panasonic nejmodernější řešení jako posuvnou strukturu O.I.S. či rozdělení zoomu v 6 skupinách. Díky technologii Intelligent Zoom nabízí TZ60 až 60x digitální zvětšení. Pro stabilizaci obrazu je využit pokročilý stabilizátor obrazu HYBRID OIS +.

18,1megapixelový MOS snímač s vysokou citlivostí a pokročilý obrazový procesor Venus Engine s vysokou rychlostí zpracování a přenosu dat umožňují excelentní videozáznam v rozlišení 1920 x 1080 (60P NTSC / 50p PAL) ve formátu AVCHD Progressive i vysokou rychlost sekvenčního snímání 10 snímků za sekundu. Podílejí se také na schopnosti rychlého startu fotoaparátu a režimu automatického ostření Light Speed AF pro zachycení velmi rychlých scén. Vysoké kvality snímků dosahuje fotoaparát díky skvělému dvoustupňovému systému redukce šumu, který dosahuje perfektně čistých snímků i při citlivosti ISO 6400. Kromě tradičního JPG nabízí TZ60 jako první v této řadě možnost pracovat se snímky ve formátu RAW.

Lumix nabízí i řadu pokročilých možností pro úpravu fotografií. Kromě speciálních efektů a filtrů Creative Control, Creative Retouche nebo Creative Panorama, je od 3 cm k dispozici makro zoom. Ovládat lze tento model pomocí velice oceňovaného automatického režimu iA/Intelligent Auto ale také manuálně. Navíc je vybaven 0,2 palcovým LVF hledáčkem (Live View Finder) s 200 000 obrazovými body, které pokrývají 100 % zorného pole.

Wi-Fi připojení s technologií NFC (Near Field Communication) umožňuje uživatelům připojit fotoaparát k jejich smartphonu/tabletu a ovládat ho jejich prostřednictvím. TZ60 má vestavěnou GPS (Global Positioning System) a je kompatibilní s ruským systémem GLONASS, takže lze snímky doplnit i o údaje o místě pořízení. S využitím GPS je Lumix schopen z interního zeměpisného slovníku přiřadit také jméno místa a interní hodiny fotoaparátu, které se automaticky aktualizují dle místního času. Při cestování ho proto nemusíte nastavovat ručně.


LUMIX DMC-TZ55 Posledním přírůstkem řady LUMIX TZ je kapesní model TZ55 s výkonným 20x optickým zoomem, Wi-Fi a novým MOS snímačem. Objektiv tohoto modelu LUMIX DC VARIO má 20x optický zoom a díky 24mm ultraširokému úhlu záběru představuje univerzální objektiv pro každou příležitost. Jeho přiblížení představuje ekvivalent 24-480 mm tradičního 35mm kinofilmového fotoaparátu a je složen z 12 prvků v 10 skupinách, včetně 3 asférických čoček s 6 asférickými povrchy a 2 ED čočkami. Inteligentní zoom dokáže zvýšit zoom až na 40x.

Nový 16megapixelový MOS senzor, integrovaný v DMC-TZ55 se může pochlubit vysoce citlivým záznamem obrazu a vysokou rychlostí přenosu signálu, společně s vynikajícím odstupem šumu a pokročilým systémem redukce šumu obrazového procesoru Venus Engine. To dovoluje s fotoaparátem pořizovat sériové snímky ve vysokorychlostním režimu 10 snímků za sekundu nebo 4 snímky za sekundu s využitím kontinuálního autofokusu. Počet snímků za sekundu a nastavení AF lze snadno zvolit v závislosti na pohybu objektu. DMC-TZ55 se může pochlubit také Sonic Speed AF, který spolu s okamžitým probuzením fotoaparátu pomáhá zachytit i velmi rychle probíhající události. Parametry snímače a procesoru umožňují bezproblémově pořídit i Full HD video v rozlišení 1920 x 1080 ve formátu MP4 i v širokoúhlém režimu. Ve všech režimech účinně potlačuje vibrace chvění ruky optický stabilizátor obrazu POWER O.I.S. a automatický režim iA (Intelligent Auto).

Také v případě TZ55 je ve výbavě fotoaparátu Wi-Fi rozhraní, s jehož využitím může uživatel připojit Lumix k dalšímu zařízení (smartphone/tablet) nebo do domácí sítě. S aplikací „Panasonic Image App“ můžete fotoaparát nejenom na dálku ovládat, ale samozřejmě snímky a videa libovolně sdílet a ukládat. K dispozici je i tradiční výběr z řady kreativních filtrů funkcí Creative Control, Creative Retouche a Creative Panorama. Pro ovládání fotoaparátu slouží 3palcový výklopný displej, takže problémem není ani pořízení autoportrétu.


LUMIX DMC-SZ8
LUMIX DMC-SZ8 s Wi-Fi připojením skrývá ve svém stylovém tenkém těle 24mm širokoúhlý objektiv s 12x optickým zoomem (24-288 mm ekvivalent 35mm filmu). Objektiv se skládá z 8 prvků v 8 skupinách, včetně 4 asférických čoček s 8 asférickými členy a 1 ED čočkou. Využitím digitálního inteligentního zoomu iA Zoom lze dosáhnout až 24x přiblížení s minimálním zhoršením kvality snímku. O zpracování obrazu zachyceného 16Mpix snímačem se přitom stará procesor Venus Engine, jehož rychlost dovoluje nejen perfektní sériové snímání, ale rovněž precizní záznam videa v rozlišení 1280 x 720.

Wi-Fi rozhraní (IEEE 802.11b/g/n) uživatelům umožní připojit fotoaparát přímo do svého smartphonu/tabletu a s aplikací „Panasonic Image App“ ho využít jako další displej, případně přímo ze zařízení ovládat samotný fotoaparát, včetně ostření, zoomování nebo závěrky. Díky funkci Instant Transfer je možné fotografie automaticky zasílat na vybraná zařízení hned v okamžiku jejich pořízení a následně je sdílet i na sociálních sítích. Fotografie a video v původní velikosti mohou být rovněž automaticky archivovány na zvoleném počítači prostřednictvím bezdrátového přístupového bodu (fotoaparát je připojen do domácí sítě).

SZ8 nechybí samozřejmě ani řada kreativních funkcí a režimů pro podporu začínajících fotografů jako jsou filtry režimů Creative Control, Creative Retouche, Creative Panorama, iA (Intelligent Auto) pro zcela automatické nastavení fotoaparátu nebo automatickou stabilizaci obrazu.


LUMIX DMC-LZ40
Nový stylový kompakt LUMIX DMC-LZ40 je vybaven42x optickým zoomem (ekvivalent 22-924 mm u 35mm filmu), integrovaným optickým stabilizátorem obrazu, 20 megapixelovým snímačem a vysoce výkonným zpracováním obrazu LSI.

Uživatelům samozřejmě nabízí osvědčený a oblíbený automatický režim iA (Intelligent Auto), který jim umožňuje přenechat starost o veškerá nastavení řídící elektronice fotoaparátu. Proti svému předchůdci (LZ30) je DMC-LZ40 vybaven výkonnějším 22mm širokoúhlým objektivem s 42x optickým zoomem. Ten se skládá z 12 elementů v 9 skupinách, včetně 2 ED (Extra-low Dispersion) členů a 3 oboustranných asférických čoček. S funkcí inteligentního zoomu lze tak dosáhnout až 84x zvětšení při rozlišení 3Mpix. Obrazový procesor poskytuje vysoce kvalitní snímky i při vysoké citlivosti ISO 1600 (max. ISO 6400). A nechybí ani populární režimy Control Creative a Creative Retouch s 15 efektovými filtry a Panorama, která nabízí 13 různých efektů. K dispozici je samozřejmě i možnost záznamu videa ve vysokém rozlišení 1280 x 720p ve formátu Motion JPEG.

3,0palcový LCD displej (460 tisíc obrazových bodů) poskytuje vysokou viditelnost v jakýchkoli světelných podmínkách a velkokapacitní 1250 mAh Li-ion baterie postačí při jednom nabití na 320 snímků (metodika CIPA).


Předpokládaná dostupnost a cena:
DMC-TZ60: od března 2014 s předpokládanou cenou kolem 11 tis Kč (černá a stříbrná varianta).
DMC-TZ55: od dubna 2014 s předpokládanou cenou kolem 7 tis Kč (černá červená a bílá varianta).
DMC-SZ8: od března 2014 s předpokládanou cenou kolem 4 tis Kč (černá a stříbrná varianta).
DMC-LZ40: od dubna 2014 s předpokládanou cenou kolem 7 tis Kč (černá varianta).