Nezařazené

Novinky Panasonicu

Na semináři v prostorách Jindřišské věže v Praze představil Panasonic své novinky z letošní Photokiny. Přinesl jsem si odtud poznatky – i první zkušební fotky z miniaturního MFT přístroje Lumix GM, které jsou zde k nahlédnutí.

Na semináři v prostorách Jindřišské věže v Praze představil Panasonic své novinky z letošní Photokiny. Přinesl jsem si odtud poznatky – i první zkušební fotky z miniaturního MFT přístroje Lumix GM, které jsou zde k nahlédnutí.

Setkání s novináři uvedl pan Uematsu Michiharu z vývojového oddělení Panasonicu. Pan Uematsu držel linii jeho kolegů představenou v Kolíně, že Panasonic sází na 4K video a v dohledné – blíže neurčené – době přejde na 8K. Což znamená třicetimegové video! V tomto režimu se má vysílat i televize – snad už olympiáda v roce 2020, což je za dveřmi. Panasonic na semináři předvedl ukázky 4K videa na svém obřím 4K televizoru a ověřil jsem si, že jsem měl pravdu, když jsem psal, že dokud to nemám, mluvím o tom s despektem a až to budu mít, budu si říkat: jak jsem bez toho mohl být!


Pan Uematsu též akcentoval fotorežim v 4K, což je jedna z vlastností LX100. V podstatě jde o sériové focení ve frekvenci 25 oken za vteřinu. Impozantní je si časosběrné focení, které ve foťáku dokáže vytvořit video. Tak to bude hračka, na kterou se těším při testování LX100.


Při vší úctě musím přiznat, že z LX100 nejsem nadšený, protože evidentně vystrčila z vývojové řady chystanou GX8. Na tu jsem se pana Uematsu ptal, s plným vědomím, že se Japonců nemá smysl na nic ptát, protože nic neřeknou. Tvářil se tajemně, avšak ujistil mne, že vývojová linka GX pohřbena není.

Pohrál jsem si s Lumixem GM5. Je to skutečná miniatura, dodává se v sadě s maličký objektivem 12-32/3.5-5.6 a 35-100/4-5.6. Tuhle sestavu skutečně můžete nosit po kapsách a jak kreslí ten 12-32 posuďte sami z fotek pořízených jen tak od oka. Te elektronický hledáček je půldruhamegový, velmi dobrý, jeho kvalita je náplast na moji duši poraněnou absencí výklopného displeje. Takže aspoň že je dotykový.


Vedle GM5 vypadá LX100 jako obr. Přitom jeden i druhý jsou vhodné jako vysoce výkonný přístroj pro lidi, kteří nechtějí po výletech vláčet těžkou výbavu jednooké zrcadlovky. I zde na seminář zazněl argument: základní výbava zrcadlovky je dva a půl kila těžká, kdežto MFT se vejde do šedesáti deka. Pozoruhodný je ten objektiv 35-100 s ekvivalentem 70-200, což je nesmírně oblíbený rozsah.


Panasonic vyrábí i 2.8 variantu, ale a je víc jak dvakrát tak těžká (360 g proti 135 g), je samozřejmě větší a stojí 36 tisíc (cena menší verze není stanovena, ale když set GM5 se základním objektivem plus 35-100 stojí celkem třicet tisíc a sada jen se záklaďákem 23 tisíc, vychází nám sedm tisíc a to za takový objektiv není velká rána. K přístroji se vyrábí i roztomilý malý grip. S kolegy jsem se shodl, že k tomuto přístroji budou pasovat spíš kratší ohniska, s dlouhým teleobjektivem by ten prcek vypadal směšně a hlavně – špatně by se s tím asi fotilo. I když, kdo ví, je třeba vyzkoušet. A zde jsou slíbené fotky a běda, když jsem je přinesl domů, zjistil jsem, že tam někdo nastavil rozlišení 22272×1520 a já to nezkontroloval… Tak aspoň orientačně, určitý obrázek to přece jen dá. Zítra recenzní vzorek budu mít, takže se brzy pokocháme plným rozlišením.