Nezařazené

Novinky od Sonyho

Jsou tři až čtyři, tři jasné a ta čtvrtá je trochu záhadná. Zde jsou první informace. Především je to TX200V, oosmnáctimegová placatice s periskopovým objektivem (uvnitř je hranol, CMOS snímač je na dně, optická osa se láme do pravého úhlu). Snímač je u všech tří modelů velká 6.17 x 4.55 mm, je se zpětným osvitem (technické vrstvy jsou pod vrstvami s čočkami, fitry a fotodiodami). Objektiv je pětinásobný stabilizovaný zoom. Výrobce slibuje bleskurychlé ostření, přičemž autofokus je sice na principu analýzy kontrastu, ale je zde proces „srovnávání neostrých snímků“ (???), který způsobí, že AF nepracuje tradičním způsobem pokus – omyl, ale „ví“, kterým směrem má jít, aby dosáhl ostrého obrázku. Moc nerozumím tomu srovnávání neostrých obrázků, možná je to nějaké předběžné ostření, i s tímto řešením se už delší dobu setkáváme. Moudrý z toho ale nejsem. Kterým směrem ostřit, to umí AF na bázi fázové detekce (zrcadlovky), tohle je ale něco jiného. Pokud to bude fungovat, znamenalo by to zásadní posun v použitelnosti kompaktů pro živou fotografii.


18 mega, to je hodně a mrzí mě, že pokračuje nesmyslný hon za vysokým rozlišením – zřejmě to je umožněno novou generací procesorů sa větší kapacitou. Přístroj má velký 3,3 palcový dotykový displej OLED s úžasným rozlišením 1,300 milionů pixelů. Snese ponoření do pětimetrové hloubky a nevadí mu 14stupňový mráz. Sony je mistr v softwarových pičičandách, nyní dodává „Photo Creativity“ modul, který – překládám z tiskové zprávy – umožňuje uživateli vytvořit kreativní nastavení k pořízení osobitých, podle svého vytvořených snímků. Tedy, zřejmě lze vytvářet různé kreativní filtry.

Modely WX70 a 50 jsou si velmi podobné, padesátka je ochuzená o dotykový displej s vysokým rozlišením, jinak je stejná. Oba mají stejně velký snímač jako Txka, jenomže má „jenom“ 16 mega.


TX300V TransferJet/WiFi je zřejmě technicky nejzajímavější novinkou. Jde to kompakt s periskopovým objektivem. A teď se opírám o tiskovou zprávu, googlovsky přeloženou z japonštiny do angličtiny. Přístroj má osmnáctimegový Exmor-R čip. To chápu. Pak tu píší, že má „21.3 in the dark“ – snad 23 megapixelů v nějakém režimu pro nízké světelné hladiny?
Nepochybné je, že má wi-fi připojení k PC, ale také chytrým telefonům, ať už jablečným nebo androidím (s jinými operačními systémy se zřejmě nepočítá, sbohem symbiane, sbohem windows mobile…). Tělo je voděodolné a displej je dotykový. Nový procesor Bionz je schopen výrazně snížit šum, takže použitelné ISO je 12800, podle této zprávy, která k vám dochází tak trochu systémem „tichá pošta“. Jinak je zřejmě totožný s modelem TX200V.
Podiv budí bezkontaktní nabíjení – indukční. Setkali jsme se už s nabíjením pomocí kolébky, jeden čas to hodně dělal Kodak, ale neujalo se to – soudě z toho, že se to nedělá… 🙂 . Na jakou vzdálenost se bude bezkontaktně nabíjet? A hlavně, proč… ? 🙂 Nicméně idea je to zajímavá a lze si představit, že by vývoj šel směrem k nerozbitným přístrojům s mohutnou vnitřní pamětí (16 GB je dnes cenově dostupná kapacita), s bezkontaktním dobíjením i přenosem fotek, eventuálně dálkovým ovládáním přes aplikaci v mobilu.
Skvělé řešení pro šmíráky všeho druhu!