Nezařazené

Nové objektivy Sigma

Řadu Art zahájila Sigma v roce 2012 širokoúhlým objektivem 35/1.4 a jím naznačila směr, kterým se hodlá ubírat. Jde o opticky prvotřídní objektivy s vysokou světelností a precizním provedení. Většina je zaměřena spíše na kratší ohniska (širokoúhlé objektivy) a jsou určeny převážně pro plnoformátové zrcadlovky s čipem 24 x 36 mm: pro APS-C tolik vhodné nejsou, protože ohnisko se násobí cca 1,5 x a třeba zmíněná pětatřicítka je najednou padesátka. Sigma ale nezanedbává i jiné formáty, dodává Art objektivy i pro Micro Four Thirds systém (Olympus & Panasonic MFT bezzrcadlovky) a bajonet Sony E a pro APS-C (například 30/1.4). Největší pozornost ale vyvolávají plnoformátové objektivy, jsou dodávány zpravidla v provedení pro Canon, Nikon a Sigmu, přičemž pro plnoformátové Sony lze použít adaptér MC-11 zaručující funkčnost automatického ostření a ovládání clony.

Včera oznámené objektivy doplňují řadu. Osmnáctka odpovídá konceptu širokoúhlých objektivů, stopětatřicítka je zatím nejdelší z plnoformátových Art objektivů. Na své webové stránce Sigma prezentuje celkem 19 objektivů řady Art, ale ty nové tam nejsou. Inu, chybičky se vloudí. V tiskové zprávě Sigma uvádí, že tato čtrnáctka je sedmý plnoformátový objektiv v Art řadě a že je součástí řady určené pro „éru ultra – vysokomegapixelových“ fotoaparátů.

Sigma 14/1.8 DG HSM Art
V terminologii Sigmy DG znamená plnoformátové použití a HSM je Hyper Sonic Motor, tedy sonické ostření s možností doostřování i při režimu automatického ostření. Tato čtrnáctka je podle Sigmy širokáč s největší světelností na světě. Má 16 členů, tři jsou FLD s nízkým rozptylem a čtyři SLD se super nízkým rozptylem. Přední čočka o průměru 80 mm je asférická. Clona má 9 lamel umožňujících takřka kruhový otvor. Nejmenší zaostřovací vzdálenosti je 27 cm od roviny čipu. Ostření je vnitřní, to znamená, že se při ostření nic navenek nepohybuje. Objektiv je těžký, váží 1170 g (v tradici Art řady) a měří 126 mm na délku a 95 mm na šířku.


Sigma 135/1.8 DG HSM
V řadě Art je to v pořadí šestý plnoformátový objektiv. Nejmenší clona je F16. Clona je plně elektricky ovládaná, není zde clonový kroužek. Ostří od 88 cm, je zde omezovač nejkratší vzdálenosti (tím se vymezuje rozsah ostření v zájmu vyšší rychlosti – aby AF nemusel zbytečně bádat nablízko, když fotíme vzdálenější objekty). Objektiv má 13 členů v 10 skupinách, další podrobnosti výrobce neuvádí. Váží 1130 g a je dlouhý 115 mm a široký 91 mm. Závit pro filtr má průměr 82 mm.



Sigma 24-70/2.8
Jde o klasický rozsah objektivu považovaného za základní výbavu pro plnoformátovou DSLR zrcadlovku. Vysoká světelnost F2.8 je v plném rozsahu ohnisek, nejmenší clona je F22. Clona má 9 lamel, člený je 19 ve 14 skupinách, tři jsou HLD a čtyři asférické. Ostření je vnitřní, sonické. Zoomuje se prstencem, při zoomování objektiv mění délku, nejmenší rozměry jsou 108 mm na délku a 88 mm na šířku. Závit na filtr má průměr 82 mm.



Co dodat k těmto objektivům?
Sigma dodává vynikající dvacítku Art, recenzoval jsem ji zde. Kresbu má skvělou, pokud jde o optické vady, tyhle ultrasvětelné širokáče dosti vinětují při plné světelnosti a nejinak i tato dvacítka. Dodnes si na ni brousím zuby, avšak jsem věřil, že Sigma přijde se širším újhlem a ejhle, je tu ta čtrnáctka: při fotografování krajiny, ale i při živé fotce v místnosti používám 17-40/4.0 Canon a přece jen ten širší úhel uvolňuje ruce. Budu zvědavý, jestli ta f=14 mm nebude PŘÍLIŠ široká. Takže uvidím. To jsou starosti, viďte? Kéž bychom měli vždycky jen takové.

Dodám ještě, že ty širokáče mají smysl pro plný formát, promiňte že s tím otravuju pořád. Pro APS-C je výhodné koupit menší objektivy pro APS-C konstruované, ze širokoúhlých je moc dobrá na při. Tokina AT-X 116 PRO DX-II 11-16mm f/2.8 , dělá se i Tokina 11-20, nicméně ta 11-16 by měla být lepší.

Ještě jeden objektiv – Sigma 100-400/5.0-6.3
Toto je čtvrtý uvedený objektiv v řady Contemporary, zaměřené na praktické kompaktní objektivy s širokým použitím. Je to teleobjektiv, samozřejmě použitelný jak na FF, tak APS-C čipových fotoaparátech Canon, Nikon, Sigma a redukcí Sony. Je slušně světelný, nejmenší clonu má F22. Optická soustava má 21 členů v 15 skupinách, 4 jsou SLD. Ostření je sonické, ostří se vnitřně. Zoomování je systémem pumpa, tedy tahem se objektiv natahuje a zkracuje. Váží 1160 g, měří 182 mm na délku a 86 mm na šířku, filtr má průměr 67 mm. Také Nikon a Canon dělají podobní objektivy, Canon dokonce také pumpu 100-400 (starší model), Nikon 80-400, oba objektivy jsou těžší.



Podstatná bude cena uvedených objektivů, ta zveřejněna zatím nebyla, ani nevíme, kdy objektivy přijdou na trh.