Nezařazené

Nové mobily, pardon, fotomobily

Že to dovede kvákat a najít cestu do Kardašovy Řečice mě nezajímá, že to dovede fotit ano. Ze zpráv vytahuji info o dvou modelech, je to iPhone 5S a Samsung Galaxy Note 3.

Že to dovede kvákat a najít cestu do Kardašovy Řečice mě nezajímá, že to dovede fotit ano. Ze zpráv vytahuji info o dvou modelech, je to iPhone 5S a Samsung Galaxy Note 3.
Představovat asi moc nemusím, iPhony znáte, Galaxy Note 3 je takové to pádlo, mohli byste to použít i jako žehlicí prkno. O dvojce jsem psal loni v listopadu, dodnes pořádně nevím, jestli se ta dvojka, teď trojka má psát arabsky nebo římsky, přístroj je korejský a původně je to tam asi napsáno korejsky, jak to vymyslel v patnáctém století korejský císař Sedžong Velký. Někdo to píšou římsky, někde arabsky, je to korejské.

iPhone 5S
Přístroj byl představen v úterý. Jsou dvě verze nových iPhonů 5, označené písmeny S a C. To céčko je takzvaně levný derivát, to je jako kdyby Louis Vuiton začal prodávat tašky, abyste měli kam naskládat při nákupu v Lidlu zlevněné plechovky s hráškem. Zajímá nás model S. Podstatné na něm je, že má nový vnitřek, nový 64bitový čip A7, a k němu je inovovaný operační systém iOS 7. Má tedy mít 40x větší výkon, podle všeho oproti původním iPhonům, oproti stávající pětce jen dvakrát. Těmto údajům jsem si léty navykl krčit rameny, asi je to v nějakých testech pravda, ale jak říkal závorář Nechleba v Nehvizdech, jinak jde život, jinak jde test. Zvláště pak s ohledem na obsah RAM, ve které i nový model visí na bídných 1 GB. Takže uvidíme, zatím se držím svého 4S a do ničeho se neženu.

Fotoaparát je nadále 8megový. To je velmi dobře. Osm mega je naprosto dostatečný počet pixelů pro slušnou slečnu z dobré rodiny. Neznamená to ale, že se nic nezměnilo, naopak, změnilo se vše: objektiv je jiný, má teď světelnost F2.2, a fyzicky se zvětšil i čip, což má za následek, že je větší úhel záběru. Blesk (nebo jak to nazvat) má regulovatelnou světelnou teplotu a odstínů je tisíc (kdo to spočítá). Video s rozlišením 720 teď umí „zpomalený film“, je to 120 fps a z toho se udělá video, už se těším, jak s tím natočím naši Noru, jako loví bojového motýla. Ze zajímavostí stojí za zmínku čtečka otisku prstů. Dodávat se budou verze s 16, 32 a 64 GB za 200, 300 a 400 dolarů, to jsem zvědav, jak to našponují u nás.


Jde o první info 48 hodin staré. K úsudku bude třeba zkoušek, porovnání. Zatím všechny porovnávačky, které jsem tu podnikal, nijak zásadně nepřekonaly etalon iPhonu 4S. Což nic neznamená, mohlo mi něco ulítnout a hlavně, neporovnával jsem 4S a 5. Tuhle 5S ale porovnám… prostě proto, že jsem zvědavej.

Galaxy Note 3
Při předváděčce na veletrhu ISA zůstala Galaxy Note 3 trochu a paradoxně (kvůli svým rozměrům) ve stínu malinkých hodinek Galaxy Gear, jimiž Samsung vypálil rybník Applu. Steve Jobs rotuje v hrobě. Nicméně i GN 3 má dost potenciálu na to, aby se leskl applovského jablka zakrabatěl.

Vtip galaxy dvojky je v tom, že je to hybrid v nejlepším slova smyslu: tablet, ale vejde se do (větší) kapsy a je to mobil, ale umí toho tolik, že nepotřebujete tablet, natož notebook. Můj náhled na něj jsem tu už vyjádřil, teď mohu zaznamenat jen to, že je dokonce ještě větší displej, AMOLED s větším rozlišením 386 ppi. Rozměry má 151.2 x 79.2 x 8.3mm, je tedy o fous užší a zlomek fousu tenčí. Se svými 168 g je i lehčí. Podstatnější jsou ale vnitřní změny. Přicházejí dvě varianty, s čipem 2.3GHz Snapdragon 800 a 1.9GHz Exynos Octa-core SoC , o vše se postará Android 4.3. Fotoaparát má 13 Mpx se „smart stabilisation“ – jakmile je něco smart, je to vždycky digitální (jak říkal profesor Štech: když má biftek adjektívum, je to vždycky karbanátek). Sami sebe můžete fotit kamerkou nad displejem, je 2 Mpx-ová. Fotky se kromě interní paměti dají zapisovat na micro SDXC kartu a tam si toho můžete nafotit cokoli. Video se schopné natáčet v UHD frekvencí 30 fps a full HD frekvencí 60 fps. Přístroj je vybaven elektronickým perem, který je – z našeho hlediska – úžasný pomocník při úpravě fotografií.


Pokud jde o fotoaparát, nemohu než opakovat súru již vyslovenou – neviděl jsem, nevyzkoušel jsem, nemohu sloužit. Oba přístroje mají posílené procesory a jak víme, nejsou žádné fotky, jsou jenom čísílka. Těším se, že oba borce dostanu do ringu pokud možno současně. Jen porovnání fotek pořízených za stejných podmínek má smysl. Každopádně ale nadále zvoní hrana levným kompaktům. K čemu je mít, když máme v mobilu tak dokonalé foťáky?