Nezařazené

Nové číslo Digitálního fota

Jedna z prvních otázek, se kterými se můžete setkat na začátku své fotografické kariéry, zní: fotografujete v RAW? Jestliže ne, ukážeme vám, že v některých situacích se jedná o ideální volbu, ze které nemusíte mít obavy. RAW je klíčem ke kreativnímu ovládání, umožňuje provádění jemných a nenápadných úprav. Fotografovi nabízí nesčetné množství tajných zbraní, ale i běžné tvůrčí nástroje. Rozhodnutí, kdy RAW použít, závisí na osobním stylu fotografování. Nejprve se podívejte, co má být výstupem vaší činnosti. Z tohoto hlediska je pak snadno pochopitelné, proč spousta lidí preferuje JPEG (na novém fotoaparátu přednastavený) a proč jiní dávají přednost RAW.

Většina krajinářů (mezi nimi i já) v JPEG žádné zvláštní výhody nespatřuje. Zpracování našich fotografií vyžaduje jemné změny, zviditelnění detailů ve stínech a světlech, úpravy kontrastu. Jenomže – podívejte se na rychle se měnící svět sportovního nebo reportážního fotografa. V těchto disciplínách je hlavním faktorem čas, takže všechno se musí řídit podle rychlosti přenosu dat. V takovém případě představuje daleko lepší volbu JPEG, kde dochází k úpravám přímo ve fotoaparátu a snímek je rovnou připraven k přenosu do redakcí po celém světě. Kvalita sice není špičková, ale tento komprimovaný formát se hodí pro odvětví, kde hlavním požadavkem je rychlost.

Takže – co je RAW? Snímač mění dopadající světlo do podoby elektrického signálu. Fotoaparát ho čte tak, že měří množství světla, dopadajícího na každý z pixelů senzoru. Hodnota je u každého pixelu zaznamenána odděleně pro červenou, zelenou a modrou barvu a z těchto číselných informací se sestaví barvy našeho snímku. Jenomže soubor RAW není žádný obrázek. Nejjednodušší je představit si ho jako hromadu čísel, ze kterých je teprve nutné obraz poskládat. Tato syrová data můžeme měnit pomocí softwaru, kterému říkáme převodník RAW – a tady právě vyniknou výhody tohoto formátu. Na druhé straně JPEG můžeme považovat už za upravený obraz, který byl konvertován z formátu RAW na JPEG už přímo ve fotoaparátu.

Více se dozvíte v únorovém Digitálním fotu č. 125 – právě v prodeji.