Nezařazené

Nové číslo Digitálního fota

Většina z nás fotografuje portréty prakticky neustále, jen tomu tak pokaždé neříká. Jenže všechny ty prázdninové momentky, vánoční skupinové fotografie nebo i tolik moderní „selfies“ čili záběry sebe samých jsou vlastně portréty – zachycují přece lidi, byť v nejrůznějších situacích a podobách. Proč se tedy tomu označení tak často bráníme? Možná proto, že slovo „portrét“ v mnohých budí představu jakéhosi vyššího fotografického umění, což by jak autora snímku, tak i fotografované osoby mohlo znervózňovat. To je ale zhola zbytečné, portréty jsou snímky jako každé jiné. Mají-li se podařit, vyžadují stejné ingredience: atraktivní motiv, dobré světlo, správně nastavené expoziční hodnoty, vydařenou kompozici a vhodné vyvážení bílé.

Fotografování vlastní rodiny s sebou navíc nese celou řadu nejrůznějších výhod, především tu, že máte objekty svého zájmu denně po ruce. S trochou cviku můžete svým blízkým pořídit kvalitní galerii, aniž byste museli navštěvovat profesionální ateliér. Tím ušetříte peníze i nervy, které většinou spolupráce s profesionálním fotografem chtě nechtě provází.

Na dalších stránkách si vysvětlíme, jak z náhodných záběrů udělat skutečné portréty. Ukážeme si potřebné vybavení, povíme si, jak ho používat a jak nastavit důležité fotografické parametry. Nic těžkého na tom není.

Více se dozvíte v lednovém Digitálním fotu č. 124 – právě v prodeji.