Nezařazené

Nové číslo časopisu Stereo & Video

Víte, že vašemu televizoru už zvoní hrana?

Víte, že vašemu televizoru už zvoní hrana?

Během příštích čtyř let přestane být schopna většina dosavadních televizorů, tedy pravděpodobně i včetně toho vašeho, přijímat tuzemské pozemní vysílání. To má totiž přejít do roku 2020 na nový standard DVB-T2/HEVC, s nímž si stávající přijímače neporadí. A protože na trhu zatím ještě převažují přístroje, které na něj nejsou připraveny, všichni, kdo se spoléhají hlavně na pozemní příjem, by měli být v současnosti při koupi nového televizoru velmi obezřetní. Zdánlivě velice výhodná koupě totiž může být totiž ve skutečnosti tou nejnevýhodnější. Ale to není jediná změna, která na nás čeká v oblasti televizního obrazu. Jak se jimi nenechat zaskočit a být na ně naopak připraveni? To prozrazuje březnové vydání časopisu Stereo & Video 3/2016.

Tady je malá ochutnávka z obsahu Sterea & Videa 3/2016:

 

TÉMA I: ZÁVADA BUDE NA VAŠEM PŘIJÍMAČI

Máme, klasicky, dvě zprávy. Ta dobrá oznamuje, že letos má u nás odstartovat regulérní pozemní vysílání v dokonalejším standardu DVB-T2/HEVC, jenž přinese divákům některé výhody. Ta špatná dodává, že v souvislosti s tím má v roce 2020 skončit vysílání v nynějším standardu DVB-T. Tím ovšem ztratí převážná většina dosavadních televizorů schopnost přijímat pozemní vysílání, takže budou muset být během příštích čtyř let nahrazeny novými, nebo doplněny externím přijímačem. Článek přibližuje, proč k této změně dochází, co bude pro uživatele znamenat a – zejména – které televizory prodávané na našem trhu už dovedou vysílání v novém standardu přijímat. Neměl by si ho proto nechat ujit žádný televizní divák, zvlášť pak zvažuje-li koupi nového přijímače. Při jeho výběru totiž může snadno šlápnout vedle.

 

TÉMA II: BUĎ PŘIPRAVEN!

V televizním světě však startuje i jiná revoluce, když nynější obraz s vysokým rozlišením 1920 x 1080 bodů (Full HD) střídá obraz s ultra vysokým rozlišením 3840 x 2160 bodů. (4K Ultra HD). Ale nezůstane jen u vyššího rozlišení. Nově se má výrazně zvýšit také jeho dynamický rozsah a rozšířit spektrum jeho barev. V čem tyto proměny spočívají a jaké požadavky budou muset přístroje splňovat, aby dokázaly takový obraz zprostředkovat? Přečtěte si! Článek zároveň představuje i prvé průkopníky nové generace Ultra HD Blu-ray přehrávačů, které přinesou do našich domovů obraz s ultra vysokým rozlišením a rozšířeným dynamickým i barevným rozsahem v takové kvalitě, jaké dosud nedosahoval ani v kinech.

 

TEST: DOMÁCÍ KINA 5.1

Kvalitní obraz se neobejde bez kvalitního zvuku, ideálně prostorového, jenž obklopí diváka ze všech směrů, čímž ho dokonaleji vtáhne do děje. Realizačně nejsnazší cestou k takovému zvuku poskytují sestavy vše v jednom. Ty tvoří hlavní jednotka, slučující v jednom těle zesilovač, CD/DVD/BD přehrávač i rozhlasový přijímač, doplněné šesticí reprosoustav. Test přibližuje pět takových sestav značek LG, Panasonic, Philips, Samsung a Sony v cenách od pěti do dvaceti tisíc korun, které se hodí i do prostor, kde je třeba šetřit místem.

 

KDO S KOHO: BEZDRÁTOVÉ AKTIVNÍ REPROSOUSTAVY

Na bezdrátové spojení nesázejí už jen běžné malé jednoduché reprosoustavy, ale i některé stojanové a podlahové stereofonní typy vyšší třídy. Otestovali jsme čtveřici takových reprosoustav značek Dynaudio, Focal, Heco a KEF. Neslušela by některá z nich i vaší audioaparatuře?

 

Ale tím výčet lahůdek, které přináší Stereo & Video 3/2016, ještě zdaleka nekončí. V samostatných Profilech se představují mj. 4K Ultra HD televizor JVC LT48V953, Full HD videoprojektor Epson EH-TW7200, DAB+FM přijímač Gogen DAB 1471BT, reproduktorové soustavy Tannoy Eclipse One, Two a Three, aktivní reprosoustava Panasonic SC-CMAX5, osobní digitální audiopřehrávač iBasso DX80, přenosný bezdrátový server Sony WG-C20, sluchátka Audio-Technica ATH-MSR7, Bayerdynamic Custom Street a Sony MDR-100AAP, bezdrátové reprosystémy Gogen BS110 a BS213, phablety LG V10 a Samsung Galaxy A5 a smartphone Sony Xperia Z3+. V rubrice High Fidelity jistě zaujmou příznivce věrné reprodukce integrované zesilovače Marantz HD-AMP1 a Chord CPM 2800 MKII, D/A převodník Chord Dave, sestava CD přehrávače a integrovaného zesilovače Musical Fidelity M6SCD a M6SI a reproduktorové soustavy Piega Classic 40,2.

 

No, řekněte, nebyla by škoda o všechny tyto informace přijít? Takže rychle do trafiky, než vás rychlejší zájemci předběhnou a Stereo & Video 3/2016 bude vyprodáno! Nebo – ještě lépe – objednejte si jeho pravidelné doručování. Na výběr je hned šest atraktivních variant jeho celoročního předplatného:

  • standardní za 696 Kč, kdy proti nákupu ve volném prodeji ušetříte na každém výtisku 21 Kč,
  • s přenosným bezdrátovým reproduktorem JBL GO za 1199 Kč, jenž zprostředkuje hlasitou reprodukci z vašeho smartphonu, tabletu i dalších zařízení s Bluetooth
  • s proudovou bankou Gogen 10400 za 1399 Kč, zajišťující dostatek energie pro váš fotoaparát, tablet, chytrý telefon či jiné mobilní zařízení,
  • se sluchátky Koss Porta Pro s doživotní zárukou za 1499 Kč, která často odhalí dosud netušené reprodukční schopnosti vašich audiopřehrávačů,
  • s tabletem Gogen Maxpad 9G3 za 2499 Kč, určeným dětem předškolního a raně školního věku, jimž poskytuje velký výběr zábavných a výukových programů,
  • s bezdrátovými sluchátky JBL E40BT za 2990 Kč, která vás při poslechu plně osvobodí od svazujících kabelů.

Víc na www.stereovideo.cz