Nezařazené

Nokia Lumia 925

Na včerejší tiskové konferenci předvedla Nokia novinářům model Lumia 925, který přijde do prodeje koncem srpna. Mimořádný důraz se tu klade na fotoaparát a ten mě samozřejmě zaujal, tím spíš, že bylo možné si ho vyzkoušet.

Na včerejší tiskové konferenci předvedla Nokia novinářům model Lumia 925, který přijde do prodeje koncem srpna. Mimořádný důraz se tu klade na fotoaparát a ten mě samozřejmě zaujal, tím spíš, že bylo možné si ho vyzkoušet.

Jako obvykle, funkce mobilu nehodnotím, mrkněte se na mobil.idnes.cz, tam máte všechny specifikace vypsané. Omezím se tedy na konstatování, že nástupce modelu 920 má kovový rám a polykarbonátový zadní kryt – a nevýměnnou baterku. Lze doplnit krytem, který zprostředkuje bezdrátové dobíjení. Displej lze ovládat i v obyčejných rukavicích (bez vodivého prstu) a ve stand by režimu je na displeji vidět stav baterie a časový údaj. Na volný trh přijde koncem srpna za 14 tisíc, operátoři O2 a Vodafone ho budou nabízet na přelomu srpna a září.

V souvislosti s focením nás zajímá, že má 4,5 palcový displej a OS MS Windows Phone 8. Fotoaparát je osmimegový s technologií PureView. To může někoho mást, protože tento název znamená něco jiného v souvislosti s různými modely – recenzoval jsem tu Nokiii 808 s čipem 41 Mpx velkým. Tato Nokia 8,7 megapixelový snímač s úhlopříčkou 1/3 palce, s předním osvitem. Přístroj nabízí optickou stabilizaci a slibuje vynikající výkon ve slabém světle. Objektiv je Zeiss, světelný F21.0. K přisvícení slouží duální LED fleš. Video se natáčí ve formátu 1080p HD.

Jakmile přístroj iniciujeme, hned v úvodních dlaždicích (je to Windows!) najdeme Nokia Smart Cam. To je zajímavá aplikace, ke které se ještě dostanu. Fotoaparát je schovaný v nabídce aplikací na vedlejší obrazovce, nicméně snadno ho mezi hlavní dlaždice dostaneme. Ovládání má jednoduché. Ikonky v kolečkách znamenají – zleva – jiné fotoaplikace, blesk, přepnout na přední kameru (když chceme fotit sami sebe) a přepnout na video. Tři tečky pak vedou k menu.

V menu lze nastavit scénický režim (detail = marko, noční portrét, sport a podsvícení). Ten dvojkrokový vstup je nešikovný – aparát přece ví, zdali jsem v režimu foto nebo video a mezikrok je zbytečný. Navíc, toto menu má charakter setupového menu a korekce expozice či WB se tam musí uložit, není to tedy běžně volitelná funkce. Pro praxi je tedy lépe upravovat expozici prostě tím, že exponujeme dotykem na nejsvětlejší míst v záběru.

Aplikace Nokia Smart Cam pořídí sérii rychlostí 10 fps. Velmi elegantně se pak vytvoří například fázovaný obrázek. Je to vidět na příkladu:


Je možno vypustit některé fáze, tady stačilo vypustit jen jednu Noru. Zajímavé je, že červená hračka je tam vidět dvakrát, ve vzduchu vpravo nahoře a dole na zemi.


Jiná možnost je zvýraznění pohybu, něco jako umělý panning. Tažením prstu po obrazovce zvolíme tu fázi, kterou chceme izolovat a zvýraznit.


U skupinových fotek lze kombinovat nejlepší výrazy z různých záběrů. A samozřejmě lze vybrat nejzdařilejší snímek ze série. Jde o chytrý telefon, takže rozmanitých apps nabízí mnoho. Defaultně je zde Photobeamer. To je vskutku geniální věc: aktivujete Photobeamer, pak si na internetu zvolíte www.pohotobeamer.com a ukáže se QR kód. Namíříte Nokii a bleskově se objeví obrázek, který chcete beamovat. Na ukázce si beamuji Noru:


Přenos fotek do PC je možné i přes USB kabel (jím se přístroj nabíjí). Ovladač se nainstaluje a pak už v průzkumníku vidíme strukturu – nikoli obvbyklý DCMI adresář, ale dokumenty, music, pictures, ringtoners a videos. Pod Picturtes najdeme Camera roll a tam to všechno je.

Fotky pořízené fotoaparátem tam jsou klasicky uložené. Ty ze Smart Cam jsou uložené nadvakrát, je tam náhledový obrázek plus nativní datový soubor NAR, v něm jsou zakuklené další fotky ze série. Kvalitu obrázků posoudíte z ukázek. Srovnával jsem kresbu s fotkami z iPhonu 4S. Nokie má podobnou kresbu, trochu živější barvy a fotky jsou výraznější. Fotoaparát jje bez nejmenší pochyby na výši současného stavu fotografické techniky v mobilu. Výhrady mám – což se mobilů týká obecně – spíš k ovladatelnosti. Proč je zde korekce expozice opepřená křížovou cestou po ix menu, to věru nechápu.

Shrnutí
Nokia Lumia 925 je z fotografického hlediska všestranně použitelný fotoaparát. Jeho osmimegvé fotografie jsou velmi dobře prokreslené a mají dobrý dynamický rozsah. Díky vysoce světelnému objektivu Zeiss je přístroj velmi vhodný k focení v místnostech a obecně vzato ve snížených světelných podmínkách.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14