Nezařazené

Nokia 808 PureView – první dojmy

O megafotomobilu Nokia 808 PureView jsem tu referoval hned po jeho oznámení letos v únoru a nyní ho mám od Nokia Česká republika půjčený k vyzkoušení. Hned zatepla se chci svěřit se svými pocity, protože jsem byl na něj zvědavý, až mi hořely uši. A nevychladly!

 

O megafotomobilu Nokia 808 PureView jsem tu referoval hned po jeho oznámení letos v únoru a nyní ho mám od Nokia Česká republika půjčený k vyzkoušení. Hned zatepla se chci svěřit se svými pocity, protože jsem byl na něj zvědavý, až mi hořely uši. A nevychladly!

 


O megafotomobilu Nokia 808 PureView jsem tu referoval hned po jeho oznámení letos v únoru a nyní ho mám od Nokia Česká republika půjčený k vyzkoušení. Hned zatepla se chci svěřit se svými pocity, protože jsem byl na něj zvědavý, až mi hořely uši. A nevychladly! Předesílám, že nehodnotím mobil, ale foťák v mobilu. Ani jsem do něj nedal simku, jen jsem tam strčil osmigigovou kartu a on si to stejně ukládá na interní paměť. O technice podrobně pojednám v recenzi, eventuálně se podívejte na únorový článek zde. Jen připomenu, že podstatou celého triku je neobvykle velký čip – 10,4×7,8 mm – s 41 miliony fotodiod. Jejich rozměr je 1,75 mikronů, tedy jsou kupodivu i při tom počtu větší než je dnes obvyklé na kompaktech. Přístroj pak lze používat v několika režimech.

  • Plné rozlišení – zde je volba mezi poměrem stran 16:9 (televizní formát) a 4:3 (formát kompaktů, poměr stran jako mají mirrorlessy a taky fotopapíry řady A); Televizní formát má pak 34 milionů obrazových bodů (7758 x 4354 pixelů) a formát 4:3 plných 41 mega (7728x 5368, ).
  • Převzorkované rozlišení – má ve výsledku volbu mezi třemi typy, 8 Mpx, 5 Mpx a 3 Mpx. Znamená to, že dochází k „downsamplingu“, že tedy při demozaikování nedochází k interpolaci, že se hodnoty naměřené na diodách sdružují. Proč tři formáty? Protože zde přichází ke slovu digitální zoom. Přejetím prstu po dotykové obrazovce zoomujeme. Při plném rozlišení nelze zoomovat, 8 mega dovolí 5x, 5 mega 8x a 3 mefa 14násobný zoom.

Těžko se to vysvětluje, tak se podívejme na menu. To je volba mezi automatickým, scénickým a kreativním režimem, vidíme, že kreativní má tři pozice na uživatelské nastavení. Jsme v pozici C1. Zde volíme plné rozlišení a poměr stran:3. Kdybychom přešli na PureView, bylo by to podobné, ale nabídka by byla na 8 mega, 5 mega a 3 mega – s možností zoomování 5x, 8x, 14x.

 


 

No a teď k těm prvním dojmům. Mám k disposici vzorek rovnou z Finska, tedy nemá v sobě češtinu, aby se někdo nedivil meníčkům, že jsou anglicky. Je to pěkný macek, měří 124 x 60 x 14 mm a váží 169 g. Navíc, objektiv je ukryt v kovové kapličce, odkud kouká ještě osvětlení, což je LED i xenonové osvětlení. Přístroj se zapíná pod displejem vpravo dole, k foťáku se dostaneme dvojím poklepem na střední tlačítko. K disposici je plně automatické focení, předvolené scény a „tvůrčí režim“ a jím se budeme zabývat teď, ostatek probereme v recenzi.

Tak tohle je výsledek z full res, tedy 41megový obrázek v plném rozlišení. Ale pozor na stahování, má 17 MB:

 


Výsek ze středu je na následující ukázce:

 


No a jiný výsek z kraje.

 


Podívejme se teď na osmimegovou verzi. Ta má samozřejmě už skromnější datové rozměry, má 4,2 MB a to je velmi slušné.

 


Následuje pětimegová, umožňující 8násobné zoomování:

 


No akonečně je tu 3megová varianta, s možností zoomovat 14x.

 


Zajímavé je srovnání těch zoomů. Nejdříve 5x:

 


Potom 8 x:

 


Nakonec 14x

 


Jistě si všimnete jasové nevyrovnanosti. Dynamický rozsah, tedy schopnost zvládat partie s vysokými jasy i stín, nejsou silnou stránkou tohoto přístroje. Proto došlo k přepalům na kořenáči. Na iPhonu to řeším definováním ostřicího bodu, který je současně i referenčním bodem pro určení expozice – a jakmile se o udělá na světlé partii, k přepalu nedojde. Tohle je obvyklá vlastnost i přístrojů s dotykovým displejem. Zatím se mi nepodařilo odhalit způsob, jak nastavit expozici dotykem, pak by to mělo jít – a jsem si téměř jist, že exponovat dotykem tu půjde, byl by to první dotykáč, který jsem poznal, kde by to nešlo. Ovšem ovladatelnost také nepatří k přednostem Nokie 808, ale o tom až v plné recenzi.