Nezařazené

Nokia 8 Sirocco

Luxusní, krásně provedený mobil tradiční značky, to je dnešní předmět našeho zájmu. Že to umí telefonovat, je jedno. Něco ale bychom si o něm říci přece jen měli: Chodí na Androidu 8 Oreo, je velký 141 x 73 x 7,5 mm a váží 175 g. Displej má 5,5 palce, kapacitní P-OLED 1440 x 2560 bodů. Napájí se přes USB-C, to je dnes už standard. Procesor je Qualcomm Snapdragon835. No a umí telefonovat přes všech y současné systémy, nás jistě zajímá hlavně LTE neboli 4G, protože můžem koukat na televizi.

Luxusní, krásně provedený mobil tradiční značky, to je dnešní předmět našeho zájmu. Že to umí telefonovat, je jedno. Něco ale bychom si o něm říci přece jen měli: Chodí na Androidu 8 Oreo, je velký 141 x 73 x 7,5 mm a váží 175 g. Displej má 5,5 palce, kapacitní P-OLED 1440 x 2560 bodů. Napájí se přes USB-C, to je dnes už standard. Procesor je Qualcomm Snapdragon835. No a umí telefonovat přes všech y současné systémy, nás jistě zajímá hlavně LTE neboli 4G, protože můžem koukat na televizi.



Fotíme Nokií Fotoaparát je duální, osazen dvěma objektivy podepsanými Zeissem. Jeden je s ohniskem 4,28 a ekvivalentem 25 mm při světelnosti F1.75, druhý má ohniskovou vzdálenost 6 mm a světelnost F2.6, ekvivalent ohniska pro plnoformátový přístroj je 50 mm. Čipy se liší velikostí a tudíž i velikostí fotodiod, širokoúhlý modul má fotodiody 1,4 mikronů, déleohniskový modul má jednomikronové fotodiody. Oba čipy jsou hybridní, tudíž mají v sobě fotodiody pro analýzu fázového posunu pro svižnější autofokus. Selfíčkový fotoaparát je pětimegový s objektivem světelným F2.0 a čipem s 1,4 mikronovými fotodiodami. Velkou vadou na kráse je absence optické stabilizace duálního fotoaparátu. K disposici je pouze stabilizace elektronická.

Video má tři nastavitelné formáty, 4K UHD, dále HD 1080 a HD 720. Ve výchozím nastavení je to HD 1080, to opravdu není nic moc. Přední video má maximálně HD 1080 a v tomto formátu je výchozí nastavení. K disposici je ještě zpomalené video a časosběr.

Ovládání a menu
Fotoaparát, pokud ho budeme posuzovat jako aplikaci, je vskutku minimalistický. Předpokládá se, že uživatel se soustředí na plně automatický režim a aplikace ho nezneklidňuje širokou nabídkou funkcí. V horní části plochy najdeme řadu ikonek.



Ikonka s panáčkem vede k jediné vskutku zajímavé funkci, totiž k možnosti kombinovat fotky z přední a zadní kamery, čili lze zároveň fotit motiv a selfíčko. Selfíčko se buď dělí s obrázkem půl na půl, anebo je to PIP, tedy vložený selfie obrázek do fotky. Vzhledem k masové oblibě selfíček je to milý detail.



Další ikonka vede ke samospoušti, pak je HDR, které je ve výchozím postavení v automatickém modu: jakmile přístroj detekuje výrazně kontrastní scénu, pořizuje HDR. Čtvrtá ikonka je pro blesk, ten má dvě barevné teploty, studenější a teplejší LED.



Ve spodní části je pak ikonka na přepínání obou fotoaparátů (1x a 2x), nicméně roztažením prsty lze plynule zoomovat až přes hranici 2x do desetinásobného zvětšení, jde samozřejmě o softwarový zoom bez nároku na elementární obrazovou kvalitu. Tahem prstem se přepíná z režimu foto do režimu video. Poklepáním do obrazu lze volit místo, na které bude zaostřeno. Poté je možno tahem vzhůru korigovat expozici do plusu a tahem dolů do mínusu, tedy výsledný obraz tím ztmavíme. Jiné zásahy možné nejsou, není tu žádný picture style nebo nějaké barevné filtry, a kromě PIP budeme marně pátrat po nějakých legráckách, jimiž moderní fotomobily oplývají. S jakousi nadějí tedy vstoupíme do oblasti dalších nastavení pod ikonkou tří vodorovných linek.

První nabídkou je panorama. To se provádí tradičně, stiskem spouště zahájíme panoramování a následným stiskem ho ukončíme, čímž libovolně nastavujeme šířku záběru. Funguje to velmi dobře a je chvályhodné, že při držení aparátu na výšku přístroj vytvoří panorama s kratší stranou cca 3000 bodů (ve skutečnosti o něco víc) a na šířku podle toho, jak široké panorama jsme si přáli. Takové panorama je pak možné i seriózně použít. Velmi nejasná je funkce Vylepšit. V oficiálním návodu Nokie se o funkci vůbec nezmiňují. Po jeho aktivaci se ve spodní části obrazu objeví táhlo, lze jím velmi pohodlně manipulovat, tahat zleva doprava a zpátky v rozmezí o něco tmavšího proužku, přičemž se manipulace neplete do přepínání z foto a video, obrazovka je tedy fixovaná. To je skvělé, avšak zároveň to je jediné dobré, co se o funkci Vylepšit dá říci, protože nemá žádný viditelný efekt ani v režimu fotografování, ani selfie.

Velmi příjemný je Živý bokeh. To je softwarové rozostření pozadí, čili simulace malé hloubky ostrosti. To je v dnešní době už standardní funkce a Nokia s ní má zkušenosti, protože své experimenty s duálním fotoaparátem zahájila právě na tomto poli. Při režimu Živý bokeh se použije ohnisko 6 mm, čili snímáme v režimu většího přiblížení. Na ukázce je fotka jak ji pánbůh stvořil:



Táhlem můžeme nastavit míru rozostření pozadí a opět, táhlo se dobře ovládá a neplete se do přepínání obrazovky. Podiv může vzniknout z toho, že funkce je k disposici pouze v režimu fotografování, nikoli selfie.



Slibně je nazvaná oblast Profi a také v návodu je odkaz na to, že budeme fotit jako profesionálové. Zde najdeme pět položek. Sumárně, každá aktivuje jakýsi půloblouk, v němž tahem prstu provádíme nastavení. Funguje to výborně, pod prst se nám neplete přepínání video a foto, chvála bohu.



K funkcím samotným: především je to nastavení bílé. V automatickém režimu to není žádná sláva, obrázek rozhodně není neutrální a když prozkoumáme RGB neutrální barvy, modrá je o dvacet procent silnější než červená. Při focení mobilem by na tom nemělo zas tak moc záležet, nicméně si připomeňme, že jde o fotoaparát se špičkovými aspiracemi. Další položkou je ruční zaostřování, ovládání pěkné, kupodivu se ale nepromítá údaj o vzdálenosti, musíme se tedy řídit tím, co vidíme na obrazovce.

Jak se s ním fotí
V automatickém režimu budeme zvědavi na program line, na průběh nastavení při poklesu světelné hladiny. Začínáme na obvyklých 50 ISO a krátkých časech, jak jinak. Už při rychlosti závěrky 1/100 je systém ostražitý a navyšuje ISO. Zároveň prodlužuje dobu osvitu a snaží se ji udržet na 1/20 vteřiny. Tomuto osvitu je věrný až po 1000 ISO, kapituluje až při 3200 ISO a končí na 1/15 vteřiny i za cenu silné podexpozice obrazu. V automatickém režimu tedy musíme počítat s tím, že v šeru a v místnosti budeme mít k disposici poměrně dlouhé expoziční doby, bez opory v optické stabilizaci. Šum zvládá uspokojivě. Těch 1000 ISO vypadá docela ušlechtile, ovšem už 1600je hrubě pod normou snesitelnosti. Na ukázce je 100% výřez z noční fotky při 1250 ISO:



O funkci bokeh jsem se už zmínil, ta je tu zvládnuta mimořádně dobře – poradí si i se záludným průhledem skrz okno. Simulace dlouhého ohniska a velkého formátu je velmi věrná.

Shrnutí:
Nokia 8 Sirocco je mobil špičkově vybavený, spadá do nejvyšší cenové kategorie. Je velmi dobře ovladatelný, pochvalu zaslouží zvláště pak oddíl PRO. Funkce digitálního bokehu je tu doedena blízko k dokonalosti. Má méně blbinek a vychytávek, na něž jsme si v poslední době zvykli, chvilku na ně nadávali a když je nemáme, chybí.

Ukázky:

Rozsah zoomu 1 – 2, 4 selfíčko v obrázku

, 8 při 320 ISO,14 úři 1250 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18
19 20