Nezařazené

Nodal Ninja – zajímavé zařízení

Digitální fotografie nabízí snadné spojení dvou a více fotografií do panoramatického obrázku. Není to nic nesnadného, dá se to dělat i automaticky. Zajímavou pomůckou pro vytváření vysoce kvalitních panoramatických obrazů je speciální hlavice.

 

Digitální fotografie nabízí snadné spojení dvou a více fotografií do panoramatického obrázku. Není to nic nesnadného, dá se to dělat i automaticky. Zajímavou pomůckou pro vytváření vysoce kvalitních panoramatických obrazů je speciální hlavice.

 


Princip asi zná každý jen trochu pokročilý amatér. Je třeba pořídit z jednoho místa dva a více snímků tak, aby se sousední obrázky překrývaly. Pak nezbývá než obrázky spojit. Jak se to dělá jsme si vysvětlovali už před devíti lety, když byl Digineff novorozeně, od té doby ještě několikrát, například v tomto článku, kde se vysvětluje postup v Corel Paint Shop Pro X. Někdy ale může z našeho úsilí vzejít pěkné monstrum:

 


Výsledek hodně záleží na způsobu zpracování, na povaze motivu, na ohniskové vzdálenosti a úhlu záběru – a také na tom, kde je umístěna osa otáčení.

 


Je to vidět na tomto schématu. Spodní tečka přibližně ukazuje místo, kde je stativový šroub. Jakmile máme aparát umístěný na standardní stativové hlavici, aparát se bude otáčet podle této osy. Problém ale je v tom, že střed optické soustavy je jinde. Záleží na konstrukci objektivu – a u zoomů na aktuálním nastavení ohniskové vzdálenosti. Schematicky ukázáno je to asi tam, kde je ten výše uložený terčík na našem obrázku. Na spodní ukázce vlevo je vidět, jak se aparát otáči podle osy vedoucí skrz stativový šroub, vpravo pak je vidět, jak by se otáčel, kdyby osa procházela optickým středem soustavy.

Panoramatická hlavice Nodal Ninja umožňuje pořizovat panoramatické obrázky právě podle způsobu, znázorněného na obrázku vpravo.

 


Fotoaparát je třeba nejdřív adjustovat – pro každý objektiv – a pro každou používanou ohniskovou vzdálenost zoomu zvlášť. Na další ukázce vlevo vidíme, jak se nastavuje přístroj na optickou osu, vpravo pak je vidět, jak je vzdálená osa otáčení od stativového šroubu.

 

Na dalším snímku je Ninja vidět shora. Růžice uprostřed slouží k nastavení optické osy (viz ukázka nahoře vlevo), na rameni vpravo je umístěn fotoaparát a zde se vymezuje rozdíl mezi optickým středem a statvovým šoubem. Do růžice je možno namontovat kroužek se západkami, který slouží k přesnému krokování otáčení přístroje.

Při praktickém použití se rozdíly prjeví hlavně v místech napojení. Bez Ninjy totiž dochází k posunům v důsledku paralaxy a při spojení je pak nutno obraz rozrušit. Jakmile je paralaxa eliminována, spojení je přesnější – a vyniká to hlavně při vysoce kvalitních velkoformátových tiscích.

 

Podívejme se na detail. Na horní ukázce je vlevo snímek ze dvou dílčích záběrů, bez hlavice Ninja, vpravo s použitím hlavice Ninja. Zdánlivě nejde o velké rozdíly, ty vyniknou při prozkoumání detailů:

Levý snímek je bez použití hlavice, pravý s použitím.

Bližší informace najdete na stránkách brněnské firmy ViewArt, která zařízení dováží. Jde o profi zařízení a tomu odpovídá cena, Nodal Ninja NN3 MKII stojí 4980 Kč i s DPH (cena prosinec 2011).

Jelikož se chystám na fotoexpedici v Indii, nabídl jsem laskavému čtenáři v téhle době články již v minulosti zveřejněné. Pokud jste to tedy už jednou četli, promiňte mi to a popřejte mi, aby mě nesežral tygr (což mě asi nesežere) a abych mi nebylo blbě (což mi asi blbě bude).