Aktuality, Fotografická technika

Nikon Z50 – první APS-C bezzrcadlovka Nikonu

Nikon dnes představuje Nikon Z 50, první fotoaparát mirrorless formátu DX v řadě Z, a první dva objektivy se zoomem NIKKOR Z DX, NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR a NIKKOR Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR. Informace čerpáme z tiskové zprávy.

Snímač má formát DX s 20,9 miliony pixelů. Díky tomu má malé rozměry a také DX objektivy umožňují redukovat rozměry i váhu. Nikon zároveň představuje dva objektivy pro tento systém, kompaktní zoom 16-50/3.5-6.3 a také kompaktní teleobjektiv 50-250/4.5-6.3.

Systém hybridního automatického zaostřování má 209 zaostřovacích polí a na obrazovém snímači pokrývá přibližně 90 % obrazového pole ve vodorovném i svislém směru. Rozsah citlivostí je ISO 100–51 200 a automatické zaostřování funguje při nízké hladině osvětlení až do –4 EV.


Zaostřování s detekcí očí zaostřuje na oči objektu bez ohledu na to, jestli stojí osamoceně nebo je jen jednou z tváří v davu. Rychlé sériové snímání a až 11 sn./s s automatickým zaostřováním a řízením expozice.
Videosekvence 4K: uživatelé mohou zaznamenávat videosekvence ve formátu 4K/UHD s frekvencí 30p a pořizovat zpomalenou stopáž v rozlišení Full HD bez omezení výřezem a prodlužovacím faktorem. Fotoaparát umožňuje vytvářet časosběrné videosekvence ve formátu 4K. Elektronický hledáček má 2 360 000 pixelů. Výklopný displej LCD má rozlišení 1 040 000 pixelů s dotykovým ovládáním ve stylu chytrých telefonů. K disposici je 20 efektů pro snímky i videosekvence vestavěných ve fotoaparátu. Intenzitu lze nastavit za současné kontroly účinků efektu.

Názor Digineffu
V záhlaví máme první neoficiální snímek novinky Nikonu, jak pronikl na veřejnost poté, co na webu byly různé montáže a fantasmagorie. Velmi zajímavé jsou uvedené objektivy, zajímavé tím, že jsou skutečně malé, samozřejmě za cenu velmi skromné světelnosti. Počítá se ovšem s tím, že dnešní citlivost přestává být problémem, takže clona F6.3 není důvod k zoufalství. Objektivy s bajonetem Z určené pro plnoformáty samozřejmě také půjdou použít a k dispisici je nadále i adaptér, zprostředkující kontakt se světem Nikon objektivů.

Přístroj je zjevně dobře ovladatelný, má dva rollery, to je vždycky známka vážného přístupu k věci. Zvlášť ten záklaďák je sympatický, třebaže samozřejmě jeho rozměr hodně nabude, když ho rozložíme. Použitý snímač má být hodně příbuzný snímači z modelu D500 a to je věru skvělý fotoaparát. Pokud bude Z50ka takto svižná, klobouk hodně hluboko dolů. Uvidíme, jestli bude Nikon dál rozvíjet své tři řady APS-C DSLR. Prodeje zrcadlovek – všech dvou, respektive tří výrobců – klesají, kdežto mirrorlessy jdou mírně vzhůru. Canon má se svými APS-C zrcadlovkami velké úspěchy, zájem zde je, a první dojem Z50 je rozhodně příznivý. A tu nejdůležitější: tělo bude stát příjemných 23 tisíc, kompletní kit s oběma objektivy 33500. To znamená, že objektivy vyjdou na cca 5 tisíc za kus, to je velmi dobrá cena, až neuvěřitelná – očekávám vysokou kvalitu. Samy budou objektivy stát 8500 a 10000 Kč, takže ten kompletní kit je fakt výborný počin, vystaráno na léta dopředu. Přístroj budeme nadále sledovat a zkoumat.