Nezařazené

Nikon v Hale 11

Hala 11 je velkolepý ateliér v jedné z velikých průmyslových budov v Praze – Hostivaři. Česká pobočka Nikonu tam uspořádala prezentaci své zrcadlovky D850. Zde je několik postřehů doplňující mé předchozí články, především recenzi.

Hala 11 je velkolepý ateliér v jedné z velikých průmyslových budov v Praze – Hostivaři. Česká pobočka Nikonu tam uspořádala prezentaci své zrcadlovky D850. Zde je několik postřehů doplňující mé předchozí články, především recenzi.

Přístroj prezentoval za Nikon jejich technický specialista Filip Barták. Po něm následovali dva ambasadoři Nikonu, fotografové Dan Vojtěch a Petr Jan Juračka. Velmi důležitá ale byla součinnost firmy Fomei. Její specialista Jan Kaiser měl zasvěcený výklad o tisku fotek s velkým rozlišením ale hlavně – na velkoformátovém Epsonu SC P9000 tiskl z metr deset širokých rolí velkoformátové printy fotek pořízených Nikonem D850. Tady dochází na lámání chleba. Toto je jedna z prezentovaných fotografií Dana Vojtěcha, pořízených pro tuto příležitost: v ateliéru vyfocený model z Hvězdných válek, při 25600 ISO. Naprosto se potvrdil můj předpoklad vyjádřený v recenzi, že šum i při tak vysoké citlivosti v tisku nepůsobí nijak rušivě:



Printy rozložené na zemi, každý si je mohl prohlédnout, byly nejlepší argument ve prospěch nového modelu.



Dan Vojtěch si dal práci a sestavil srovnání výsledků z modelu D800 a D850 při různých citlivostech. Zde končí řečičky, pokrok je naprosto evidentní. Je to obrázek který má 70 megapixelů, ale datově jen 10 MB, takže žádné strachy ho stáhnout.



Zajímavě přispěl k programu i Petr Juračka, a to nejen svým výkonem v oboru rychlomluvení (byť obdivuhodným). Juračka je specialista na time laps focení – tedy jde o časosběr, postupné snímání nějakého dlouhodobého děje, které má ve výsledku video. Z jeho výkladu jsem zaznamenal zajímavý postřeh, že tento Nikon umožňuje při časosběru použití elektronické závěrky – je tichá, jelikož je zvednuté zrcátko expozice je bez chvění – a nedochází k opotřebení mechanismu; v opačném případě časosběr je zabiják foťáku, protože pochopitelně každá mechanicky pořízená expozice zkracuje funkční život přístroje.

Vedle časosběru se Juračka zabývá i makrofotografií. V recenzi D850ky jsem upozornil na funkci skládání fotek s různou rovinou ostrosti a předvedl jsem ji na složené fotografii naší zahrádky, kdy byly pořízeny čtyři dílčí snímky. Při této makrofotografii použil Jurečka 300 dílčích snímků – a neměl žádné sáňky, využil čistě této funkce nabízené rovnou Nikonem D850. Jurečka je ten v červených kalhotách, muž v džínách je Jan Kaiser z Fomei. Foceno Nikonem D7500, podotýkám.



Toto je výsledná fotografie, jak mi ji Petr poslal:



Přítomní novináři a fotografové měli možnost si D850 vyzkoušet. Samozřejmě že se kresebné vlastnosti projeví při použití prvotřídní optiky. Toto je ukázka objektivu 28/1.4:



Fotky ze zoomu 70-300/4.5-5.6 mi už tak ostré nepřipadaly.



To ovšem je spíš reportážní objektiv, na portrét je rozhodně vhodnější zde použitý 85/1.8.



Pokud si někdo chtěl vyzkoušet focení brouka (preparovaného) mohl… ale nikdo se Petrovi Jurečkovi do řemesla nehrnul. Na to musí být nátura, jakou má on… I toto je tím malým Nikonem focené.



Shrnutí:
Nikon D850 je bezesporu silný pracovní nástroj určený k seriózní práci. Jeho dominantní vlastnost, a dá se říci unikátní: spojuje rychlost, pružnost, dynamický rozsah a skvělé zvládání vysoké citlivosti. Musím podotknout, že Nikon má při svém stém výročí dobrou éru: aktuální série zrcadlovek D5, D500, D7500 a teď D850, to jsou vskutku prvotřídní modely.