Nezařazené

Nikon S800C

Nastala nová kapitola ve vývoji fotografie – Nikon vyvinul fotoaparát s operačním systémem Android. Důsledky je těžké si dnes představit, ale i to, co si představit umíme, je úžasné. Jde o kompakt určený široké veřejnosti. Jeho základní specifikace jsou v souladu se současnými trendy. Objektiv je stabilizovaný desetinásobný zoom s ekvivalentem 25-250 mm kinofilmového přístroje, snímač CMOS s přímým osvitem má šestnáct mega a vzadu je dotykový displej OLED s úhlopříčkou 8,7 centimetrů a rozlišením 819 tisíc pixelů. Přístroj komunikuje s internetem přes wi-fi a má GPS, umí video ve Full HD (1080 bodů) se stereozvukem. Zajímavý je rozsah ISO – „jen“ 3200, to je známka seriózního přístupu k věci, protože ty ještě vyšší hodnoty jsou spíš ke škodě než k užitku. I zde najdeme klasickou nikonní utilitu BSS – výběr nejlepšího snímku. Sériové focení umí 8 oken za vteřinu, přístroj umí HDR i panorama na šířku a na výšku.

Pěkné, ale tohle všechno tady už bylo a je, třebaže to pořád ještě není samozřejmostí. Nebývalá novinka (ale i to tu bylo), vnitřní paměť 1,8 giga! Při současných cenách pamětí věru nechápu, proč to není samozřejmostí. Ovšem zásadní změna je operační systém Android. Jde o verzi Android v2.3 Gingerbread. Cituji z tiskové zprávy: Můžete si stáhnout nejnovější aplikace ze služby Google Play a přistupovat ke zprávám svých přátel v sociálních sítích, získávat pokyny týkající se plánování trasy a informace o požadované oblasti na cestách nebo si v průběhu cestování zahrát hru: možnosti jsou neomezené.

Takže nikoli jen obvyklý firmware, ale skutečný operační systém. Jen si uvědomme, co všechno dnes dovedou v podstatě primitivní fotoaparáty na našich smartfonech. Hlavní rozdíl je v tom, že operační systém umožní nahrát externí aplikace, rozšiřující možnosti fotoaparátu. Přístroj má dva režimy, fotografický a androidí. Z jednoho do druhého se musí přepnout, to je poněkud nepraktické a časem se to jistě zjednoduší. Pro fotografa je poněkud zneklidňující, že androidí režim mu vypne spoušť. Také není jasné, zdali operační systém nebude zdržovat start přístroje. Zatím je to tak, že po zapnutí se rychle vzbudí fotoaparát. Můžete fotit a na pozadí se probouzí Android.

Bude záležet na tom, jaké aplikace. Nikon zatím nabízí aplikaci ‚My Picture Town, v podstatě cloudové úložiště fotek. To je málo.  Pokud bych měl mít na displeji možnost hrát Tetris, tak děkuji pěkně. Pokud bych ale mohl nahrát třebas Hipstamatic nebo jiné vizuální mrvítko a upravovat fotky rovnou na foťáku a poslat je na Facebook (tohle poslední jde určitě), pak by to bylo zajímavé. A nejzajímavější by bylo, co se ještě do-vymyslí. Android je otevřený systém se všemi jeho výhodami i nevýhodami a ten přímo vybízí ke kreativitě. No a v této souvislosti se už spekuluje o dálkovém ovládání přístroje – proč by neměl být součástí bezpečnostního systému v domě, například? No a spekuluje se i o aplikaci Androidu do jednookých zrcadlovek.

Mohli bychom tedy být na prahu nové epochy,fotoaparát stane součástí široce založeného vizuálního systému a mnohem širší použitelností, než jaká je dnes. No a mohlo by to i zachránit kompaktní fotoaparát. To je dnes živočišný druh ohrožený fotoaparáty v mobilu. Díky operačnímu systému by se mohly kompakty vedle smartfonů udržet. Ale opakuji, záleží na aplikacích a na jejich vývoji. Fotoaparáty nabídnou užší trh, ale majitelé fotoaparátů možná budou ochotni přistoupit na vyšší hladinu ceny jejich apps. Uvidíme.

Závěrem: Model COOLPIX S800c se dodává ve čtyřech barvách: černý, červený, stříbrný a bílý. K dispozici bude za doporučenou maloobchodní cenu 9 490 Kč už v září, pak se těším na recenzování.