Nezařazené

Nikon S7000 – recenze s videem

Myslím, že neškodí se občas podívat na nenáročný kompakt té nejskromnější technické i cenové kategorie. K těm lepším jistě patří kousek, na který se chci spolu s vámi podívat – v recenzi i videorecenzi.

Myslím, že neškodí se občas podívat na nenáročný kompakt té nejskromnější technické i cenové kategorie. K těm lepším jistě patří kousek, na který se chci spolu s vámi podívat – v recenzi i videorecenzi.

Jaký je a komu je určen
Jde o kompakt s dvacetinásobným zoomem (ekvivalent rozsahu 25 až 500 mm) postavený kolem 1 / 2,3 palcového (6,2 x 4,6 mm) CMOS snímače s 16 megapixely. Objektiv je stabilizovaný, světelnost F3.4-5.6, ostří od 30 cm, v makru od 1 cm. Citlivost má rozsah 100 až 6400 ISO, ukládá v JPEG ve dvou stupních komprese, závěrka od 4 sec do 1/4000. Displej je pevný třípalcový s 460 tisíci body, nedotykový, hledáček zde samozřejmě není. Sériové snímání je překvapivě svižné, 9 oken za vteřinu a překvapí i full HD video 1920, ve formátu MPEG-4 a H.264 se stereozvukem. Přístroj má wifinu včetně NFC (párování kontaktem), výstupy USB (tím se také napájí baterka) a micro-HDMI. Baterka je EN-EL19 s výdrží 180 oken, váží 165 g a měří 99 x 60 x 27 mm.


Parametry jsou to celkem slušné až velmi dobré. Za zmínku stojí i estetické působení. Měl jsem v ruce provedení ve zlaté barvě, velmi elegantní, jistě sympatické jako módní doplněk dámské kabelky. Určení je jasné. Nedá se od toho čekat žádný špičkový výkon v okamžiku, kdy světelné podmínky jsou jiné než ideální. Nicméně je to maličký, elegantní a snadno ovladatelný obrazový zápisníček. Tak byl navržen a tak také slouží.

Ovládání a menu
Zapíná se tlačítkem na horní stěně, vedle je spoušť s ovládáním zoomu. Na kruhovém voliči režimů nalezneme jen automatické režimy, především Auto a inteligentní Auto (srdíčko), dále pak scénické režimy a efekty (filtry). Scénické režimy jsou standardní, kupodivu už není v nabídce klasické nikonské BSS, Best Shot Selector, kdy přístroj vybere ze série tu nejostřejší fotku. Pro ztížené světelné podmínky je tu domeček s měsíčkem a zvláštní položku má protisvětlo – spouští se blesk. Ikonka s filmem vede k miniklipům, nikdy jsem moc nepochopil, k čemu je to dobré.


Video na voliči nenajdeme, to má své dedikované tlačítko na zadní stěně. Pod ním nalezneme přehrávání a wi-fi, čtyřcestný volič s OK tlačítkem uprostřed a s možností nastavit režim blesku, kompenzaci expozice, makro a samospoušť. Dole je pak menu a koš.

Menu je příjemně přehledné. Tlačítko tiskneme pro volbu scén i pro volbu efektů – zde dokonce nadvakrát, nepřipadá mi to elegantní, mohlo by to někoho mást.


Menu je prajednoduché – fotomenu má jednu obrazovku, totéž video a wi-fi, jen setup jich má dvě a kousek. Po volbě se vracíme přes čtyřcestný volič doleva k další nabídce, nikoli přes tlačítko Menu, jak to bývá obvyklé.

Jak se s ním fotí
S obrazovou kvalitou problémy nejsou, dokud panují dobré světelné podmínky. Samozřejmě že přístroj této třídy začne dělat trochu problémy v horším světle – hlavně kvůli ostření, které se chytá výrazně pomaleji. Také ISO je dobře použitelné při – dejme tomu – 400 ISO a pak už je to zašuměné. Nicméně se s tím dá žít a co oceňuji velice je to, že i v automatickém režimu se dá ovládat korekce expozice. Milé jsou efekty, skvělé je změkčení, to pak jsou fotky jako z Petzval objektivu, a příjemný je Dětský fotoaparát.

Shrnutí
Nikon S7000 je za svých 4,4 tisíc Kč (únor 2016) velmi statný chlapík a jako obrazový zápisník udělá výbornou službu. Je hezký, lehký a vejde se do kapsičky košile. Za slunného počasí je skvělý, když je hůř, vyžaduje trochu trpělivosti.

Videorecenze
Je to spíš návod k použití než recenze, tak se můžete podívat, jak se s takovým mrňousem zachází.


Ukázky:

1-2 rozsah zoomu, 14 v chumelenici, 15 Dětský fotoaparát, nakonec při 800, 1600 a 320 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Nikon S7000.