Nezařazené

Nikon předvedl své kompakty

Na tiskové konferenci v Praze předvedl Nikon svoje nejnovější kompakty, především pak předprodukční vzorky všech tří přístrojů nové řady DL. Ty mě zajímaly nejvíc a natočil jsem i krátké video. Technický expert Nikonu Filip Barták vše bravurně předváděl a vysvětloval – včetně názvu nové řady: D je jako Digital a písmeno L jako Lens, tedy objektiv. Nová řada tedy bude stavět i na prvotřídní optice. Technické parametry jsem už na Digineffu uvedl a abyste se nemuseli překlikávat, zopakuju ji i na závěr tohoto článku. Předváděné přístroje byly předprodukční vzory, skutečně to byly funkční makety, nicméně určitý obrázek jsme si udělat mohli a ten uvidíte na videu. Filip Barták vysvětlil i nový systém komunikace fotoaparátu s chytrým zařízením. Jde skutečně o Bluetooth, tedy o zařízení s nízkými energetickými nároky, ale do chytrého zařízení, tedy mobnilu, tabletu, notebooku, se budou přenášet jen náhledy a pokud budeme stát o celou fotku, přijde ke slovu wi-fi. Ta v přístroji přítomna je také. Oba systémy tudíž spolupracují.

K zajímavostem patří i časosběrné snímání, navázané na 4K video. Jde v podstatě o hodně zrychlený film, viděli jsme klip natočený z lodě, velice zajímavou dynamickou sekvenci.

Uveden byl i ceník nových přístrojů. Je z něho zřejmé, že oba kompakty DL 18-50 a 24-85 mají i přídavný hledáček, má rozlišení 2,4 mega a stojí 4 tisíce. Ony ty DL nejsou z laciného kraje.


ceny Nikonu DL

No a zde je máte, jak jsem modely DL viděl:


Základní fakta o těchto špičkových přístrojích jsou zde:

 

Nikon DL18-50
Snímač je palcový s předním osvitem, BSI CMOS s 21 megapixely, procesor Expeed 6A. Objektiv má 6.7-18.5mm f/1.8-2.8 se stabilizací, průměr filtru 46 mm. Nemá vestavěný blesk, avšak nabízí sáňky pro externí blesk. Lze k němu připojit externí 2,4megový elektronický hledáček. Nejvyšší ISO má 12800, rozsah závěrky 30 sec až 1/2000, elektronická až 16000. Nejvyšší frekvence sériového focení je 60 fps. Měří 105.5 x 62.5 x 56.6 mm , váží 305 g a bude se dodávat jen v černé barvě. Na ukázce ho vidíme s vyklopeným OLED displejem – dotykovým. Je určen lidem, kteří dovedou ocenit rozsah kvalitního zoomu, posazeného ke kratšímu ohnisku a širšímu úhlu záběru.


Nikon DL24-85
Umírněná verze předešlého, je i levnější. Parametry má až na rozsah zoomu takřka identické, jen nejkratší čas mechanické závěrky je 1/1600 sec a má vestavěný blesk. Je možno použít externí blesk. Měří 105 x 61 x 50 mm a váží 350 g.


Nikon DL24-500
Jde o 21megový ultrazoom se stabilizovaným zoomem s ekv. 24-500 a světelností 2.8-5.6. Přístroj má elektronický hledáček a variabilní OLED displej.