Nezařazené

Nikon P1000 krátce v ruce

Obrovský kompakt s přídomkem Megazoom s rekordním rozsahem zoomu 24 – 3000 (tři tisíce, neuklepl jsem se), to je červencová novinka Nikonu. Navazuje na ultrazoom P900, avšak jde o zcela nový přístroj, nikoli nějakou kosmetickou oprašovačku.



Povím, jak se mi s ním fotilo.

Obrovský kompakt s přídomkem Megazoom s rekordním rozsahem zoomu 24 – 3000 (tři tisíce, neuklepl jsem se), to je červencová novinka Nikonu. Navazuje na ultrazoom P900, avšak jde o zcela nový přístroj, nikoli nějakou kosmetickou oprašovačku.



Povím, jak se mi s ním fotilo.



Jaký je a komu je určen
Je to 16megový kompakt, který má rozsah zoomu od ekv. 24 do 3000 mm. Přístroj je vybaven čipem BSI-CMOS 1 /2,3 palce (6,17 x 4,55 mm) a procesorem Nikon Expeed. Rozsah ISO je 100 – 6400, stabilizace je optická a výrobce uvádí 5 stupňů. Zapisuje jak v JPEG, tak RAW formátu. Zoom má rozsah 24 – 3000 mm, světelnost jde od F2.8 po F8.0. Lze použít i digitální zoom, který rozsah navýší až 4x. Objektiv ostří od 30 cm, v makrorežimu od 1 cm. 3,2 palcový displej je vyklápěcí a přetáčecí, nikoli však dotykový.

Elektronický hledáček s 99% pokrytím má 2,4 mega, vestavěný blesk má dosah 12 m. Sériové focení má frekvenci 7 oken za vteřinu. Video ve formátech MPEG-4 anebo H.264 je až 4K při 30 fps. Podporuje SD karty až po třídu UHS-I, má externí vstup pro mikrofon a možnost dobíjet přes USB port. Má wi-fi i Bluetooth. Baterka EN-EL20a vydrží 250 fotek. Rozměry jsou 146 x 119 x 181 mm, váží 1415 g i s baterkou. Na trhu bude v září za 27 tisíc Kč.

Jak s tím naložit?
Je trochu komické tomu říkat kompakt. Tělo je velké jako pořádná plnoformátová zrcadlovka plus tubus pro zoom. Závit pro filtr má průměr 77 mm. Tohle opravdu není žádný bridge, žádný travel ultrazoom. Fotit s tím Pepíčka na prázdninách opravdu nedává žádný smysl. Četl jsem někde, že je to spíš dalekohled než fotoaparát a ono na tom něco bude. Zkrátka , je pro lidi, kterým nestačí ohnisko kolem metru, jaké mají některé ultrazoomy běžně nabízené na trhu. Typicky tedy je určen pro lovy beze zbraní, pro focení ptáků, zvířátek, eventuálně Měsíce – šiknul by se na nedávné zatmění, ale bylo zataženo 🙁 . Fotovýbava pro zrcadlovky stojí majlant. Jen namátkou jsem si naklepl Nikon 400 a vyskočila na mě cena 336 tisíc. A to jsme na 400 mm, což je na birding neboli focení ptáků opravdu málo.

V tomto ohledu to vypadá na skvělé řešení. Ovšem jásot dlužno tlumit realitou. Čip je jak nehet malíčku, takové bývají v mobilech. Když vyzoomujete, jste na cloně F8.0 a to už je hranice, kdy autofokus jakž takž i za dobrého světla ostří. Čímž chci říct, že se od fotoaparátu za 27 litrů nedá čekat výkon zrcadlovky s objektivem za víc než čtvrt mega. No a samo fotografování taky není houska na krámě.

Jak se s ním fotí
Ještě než se do zkoumání pustím, musím upozornit, že jde o předprodukční vzorek s nikoli konečným firmware. Takže nebudu porušovat pravidla a nezveřejňují neupravené fotky v plném formátu, jsou zmenšené a opakuji, není to prodejní kus, jde o vzorek.

Aby bylo jasno, jaký je rozsah , zde dole je srovnání. Zobrazené fotky pak najdete i v galerii dole. Podstatné je, že kresebně jsou naprosto v pořádku, určitě splňují požadavky kladené na kompakt. Při 3000 mm pak samozřejmě hraje roli i hloubka ostrosti a dejme tomu i vítr. Ale pozor – fotil jsem to ze stativu.



Dal jsem mu šanci a zkusil jsem, jak to dopadne, když se bude fotit ne ze stativu, ale s pomocí monopodu, to je ta jedna noha co se přišroubuje a o tu se opřete. Foceno 1/500 na F8 při ISO 450 do JPEG. Fotil bych to do RAW a výsledek by byl mnohem lepší, ale je to týden starý model. Nicméně závěr je jednoznačný, ze stativu jsou výsledky velmi dobré a z monopodu za dobrých světelných podmínek uspokojivé.



Třetí pokus jsem podnikl v zoologické zahradě v Troji v Praze. Zkoušel jsem výkon stabilizace. Opřel jsem se a fotil setinou na ty tři metry ekv.



Dá se ovšem i zkrátit čas, zde na 1/1000 a zvýšit ISO. I to jde, ovšem za cenu hodně silného zprocesování. Obraz je vymydlený, nepřirozený. Opět se odkážu na RAW – až bude k mání konverze.



Jinak je to ovšem super, tak velký rozsah – tady vidíte 24 mm a vpravo je jenom 1300 mm ekv.



Jiná opera ale nastává, když fotoaparát dáme na stativ – nadále se bavíme o maximálním ohnisku 3000 mm ekv. (ale pak teprve má smysl). Toto je Měsíc – vidíte, že ohnisko je tak dlouhé, že se celý nevejde do formátu. Volil jsem krátký čas,se už projevil vzájemný pohyb obou těles, byl vidět.



Ještě připomenu rozsah zoomu, toto je ekv. 24 mm:



Na maximální ohnisko:



Nakonec zase to birdování neboli ptákování – zase ze stativu. Výsledek je technicky velmi uspokojivý, odpusťte že mi vyšel trochu z formátu (ale má lesk ve vočíčku!):



Předběžný závěr
Nikon Coolpix P1000 je mimořádný fotoaparát pro mimořádné použití. Hodí se tomu, kdo využije jeho delší ohniska. Pro fotografování ptáků má dokonce speciální program, který mimo jiné umožní navolit si ohnisko, které automaticky najede po stisku středového tlačítka čtyřcestného voliče. Dlouhé ohnisko ale vyžaduje stabilitu. Nejlepší je samozřejmě stativ (proč si nevzít stativ na posed?), druhý nejlepší je monopod. Z maličkého čipu nezašuměnou fotku při vysokém ISO nevymámíte. To je až poslední východisko. Každopádně ale potřebuje vyšší světelnou hladinu, za šera s tím nemá smysl do lesa chodit. Ale čím déle o tom přemýšlím tak docházím k závěru, že na rozumné fotky s tím třímetrem je ten stativ nezbytný.