Aktuality, Fotografická technika

Nikon Nikkor Z 85 mm/1.8 S

Nikon obohatil nabídku optiky svého systému plnoformátových bezzrcadlovek řady Z. Dodejme ještě, že letos je to už třetí ohlášení Z objektiv, takže máme dva 24-70 se světelností F4.0 (loni) a F2.8 letos, dále pak širokoúhlý 14-30/F 4.0 a k tomu dvě jedna osmičkové Nikkory, padesátku a pětatřicítku. Čerstvě zveřejněný monofokál má tedy doposud nejdelší ohnisko – připomenu, že k bezzrcadlovkám řady Z se dodává konvertor, který zprostředkuje funkčnost se stávajícími objektivy pro zrcadlovky Nikon. Zde je schéma jeho utěsnění.

Objektiv má 12 členů v osmi skupinách, dva jsou ED. Čočky mají nanovrstvy, ty se skvěle osvědčují především při focení v protisvětle. Motor autofokusu je krokový a umožňuje průběžné ruční doostření. Objektiv ostří od 80 cm, ostření je samozřejmě vnitřní, nic se nevysouvá ani netočí. Největší clona je F16. Rozměry š/d jsou 75/99 mm, průměr filtru 67 mm, objektiv z hořčíkové slitiny váží 470 g. Dodává se černý, v dodávce je sluneční clona. Na českém trhu bude stát 21500 Kč.

Tento objektiv spadá do kategorie objektivů portrétních. Při portrétování máme skutečně velmi příjemný odstup od zobrazované osoby a delší ohnisko spolu s vysokou světelností na formátu čipu 24 x 36 velmi příjemně rozostřuje pozadí. Nicméně zdaleka to není jeho jediné použití. Je vhodný i pro určitý typ živé fotografie, kdy se nesnažíme zdůrazňovat prostor a naopak se snažíme o izolaci nějakého dílčího děje od rušivého okolí. Pětaosmdesátkou se dobře fotí i určité druhy sportu. Je to pevné ohnisko – objektiv je tudíž relativně lehký a malý a jeho kresba se dá čekat velmi dobrá. Cena lehce nad dvacet tisíc je stanovena rozumně.

Obecně se dá říct, že se Nikon na Z systém soustřeďuje, pro zrcadlovky loni nabídl jen dva velmi speciální superdrahé teleobjektivy. Ostatně totéž platí pro Canon, loni jen tři teleobjektivy EF, jeden EF-M a jinak to jsou všechno RF objektivy pro bezzrcadlovky na plném formátu. Jsme zřejmě na začátku nové éry.