Nezařazené

Nikon Nikkor 18-300/3.5-6.3G ED VR

V necelých dvou letech přišel Nikon s novou verzí širokorozsahového zoomu, určeného pro zrcadlovky s čipem velkým APS-C, v nikonské nomenklatuře označované jako DX. Objektiv výrazně zeštíhlel a přiblížil se ideálu univerzálního objektivu pro běžné použití. No a je levnější.

V necelých dvou letech přišel Nikon s novou verzí širokorozsahového zoomu, určeného pro zrcadlovky s čipem velkým APS-C, v nikonské nomenklatuře označované jako DX. Objektiv výrazně zeštíhlel a přiblížil se ideálu univerzálního objektivu pro běžné použití. No a je levnější.


Zatímco původní model se světelností delší strany F5.6 stojí 24500 Kč (srpen 2014), novinka jde za 19 tisíc a to je už podstatný rozdíl. Je ovšem jednodušší. V plastovém těle s kovovým bajonetem je stabilizovaný optický systém sestávající z 16 členů ve 12 skupinách a clona má 7 lamel. Tři členy jsou asférice a tři ze skla s nízkým rozptylem světla. Ostření je ovšem vnitřní, ultrasonické, takže lze doostřovat i přes aktivovaný autofokus. Největší clona je podle ohniska F22 – E32. Ekvivalent objektivu pro kinofilmový formát je 27-450, tedy od příjemně širokoúhlého objektivu k dosti silnému teleobjektivu. Redukce vibrací (stabilizace) inzeruje, že lze jít o 4 stupně níže, tedy dejme tomu místo 1/500 nezbytné pro nejdelší ohnisko (podle zásady – kolik ekv. milimetrů, tolikatina vteřiny), lze použít 1/30 sec. Nejmenší vzdálenost zaostření je 48 cm od roviny čipu. Velkou předností je redukovaná váha a menší rozměr, 550 g a 79 mm průměr na délku 99, takže menší je i filtr – 67 mm. Menší, tudíž levnější, i to hraje roli.

Už ze znění dubnové tiskové zprávy je zřejmé, že jde o lidový objektiv, určený pro nižší třídy nikonských déček, tedy D3000 a D5000. Starší model zůstává nadále v prodeji, takže zákazník si může vybrat.

Jaký je
Zoomuje mechanicky (aby ne!) , přičemž při zoomování se mění délka objektivu. Z krajnosti do krajnosti je to zhruba čtvrtkruh, odpor je poněkud nestejnoměrný, jde hladce na kratších ohniscích a pak poněkud zatuhne. Zoomuje se širokým kruhem s vyznačenými hodnotami ohniskové vzdálenosti (fyzické, nikoli přepočítané). Na mezikruží je umístěn zámek, zabraňující nechtěné změně ohniska, nicméně jsem nepozoroval, že by ke změně ohniska objektiv měl tendenci. Užší kroužek je určen k ručnímu ostření. Nejblíže tělu je přepínání ručního a automatického ostření a vypínač stabilizace.

Jak se s ním fotí
Veliký rozsah dává uživateli pravdu volnost, takže levné tělo s tímto objektivem je blízký ideálu „all in one“ pro nenáročné, rekreační focení, zvláště pak na cestách, kdy šetříme každým dekagramem. Světelnost je naprosto dostatečná vzhledem k aktuálním výborným výkonům při vysokých hodnotách ISO. Světelnost F3.5 je jen o 2 / 3 menší než F2.8, považovaná za vysokou světelnost a F6.3 je jen o 1 / 3 menší než F 5.6, která je pro ohnisko 300 mm velmi smělá. Obrazový výkon je ovšem úměrný nižší ceně. Začněme optickými vadami. Při krátkém ohnisku je zde značné soudkové zkreslení:


To se rychle mění na svůj opak, takže tato poduška vzniká už při F105:


Při plném vytažení se to ale srovná, takže výsledek je neutrální.
Vinětace (tmavé rohy) je v mezích normálu. Takto objektiv vinětuje při ohnisku 18mm:


Asférické a nízkorozptylové čočky se zasloužily o faktickou eliminaci barevných vad – toto je z rohu při ohnisku f=240 mm.


Kresba je vyrovnaná, to je dobré zjištění, poněkud měkká. Tato ukázka je při 18 mm, je zajímavé, že nejlépe vyšla clona F16. To je neobvyklé, protože při tak vysoké cloně se už projevuje ohyb světla kolem hran clonových lamel a výkon bývá výrazně horší než při menších clonách.


Lepší výkon podává při ohnisku 105 mm. Tady je už klasicky nejlepší při cloně F8.0 a pak jde kresba dolů.


Podobně se chová při ohnisku 300 mm, nejlepší je při F8.0 a pak to jde dolů.


Stabilizace vcelku bezpečně zvládne čas 2x delší než je tabulkový, tedy 1/250 sec při 300 mm ohnisku. Pak už je to slabší, ale je to pořád v rámci „přibližné kresby“, není patrné rozhýbání. Ostatně, při dnešní hustotě fotodiod je poučka o „tolikátině vteřiny“ značně pochybná a rada zní – chcete mít ostré fotky? Foťte na krátké časy! Na ukázce jsou snímky při 500, 250, 125 a 60.


Výtečné je ostření, je rychlé a přesné a zvládá norský test – doostří v režimu průběžného ostření přibíhajícího ohaře Noru. Ovšem na těle D7100, to je nutno brát v úvahu.

Shrnutí
Nikon Nikkor 18-300/3.5-6.3G ED VR je lidový objektiv pro lidové focení. Nahradí dva až tři objektivy, takže ta cena 19 tisíc je velmi rozumná. Je velmi vhodný zejména pro cestovní fotografii a velmi mu to bude slušet na tělech řady 3000 a 5000. Drsným konkurentem mu bude hlavně Tamron 16-300 který jsem tu recenzoval minulý měsíc.

 

Ukázky:
1 až 3 rozsah zoomu. Pořízeno na těle Nikon D7100.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Nikon 18-300 f/3,5-6,3 AF-S DX G ED VR II? ?