Nezařazené

Nikon DF přichází

Nemohu mlčet, už to cvrliká příliš mnoho vrabců a ten cvrlikot zlomil moji zásadu nezveřejňovat rumory neboli pověsti – anebo to nezveřejňovat často. zítra má být venku zcela nový full frame od Nikonu, vzhledově navazující na analogový model FM2. Nejdřív si řekněme, co byla FM2 (ještě ji mám schovanou, řečeno s vodníkem Čochtanem). Vyráběla se v létech 1982 až 2001, ano, devatenáct let. V roce 1984 se vyráběla jako FM2N. Její tělo bylo kovové, ze slitiny mědi, hliníku s příměsí křemíku, rozměry 90 x 142 x 60 mm a váha 540 g. Rozsah závěrky měla od 1 do 1/4000 sec, to byla v té době neslýchaná rychlost, právě tak špičková byla synchronizační rychlost blesku 1/200 sec. Bajonet pro objektiv byl kompatibilní se všemi objektivy řady AI (Automatic Indexing), zavedené v roce 1977 – a tím se dostáváme do dneška, respektive do zítřka, protože i chystaná DF má akceptovat všechny AI objektivy.


Přístroj si získal popularitu svou nezničitelností, schopností vydržet teploty od -40 do +50 stupňů a hlavně – byl čistě mechanický. Měl sice vnitřní měření podporované baterií S76 nebo A76, ale jinak elektrickou šťávu nepotřeboval. I na fotkách vidíme kličku na přetáčení a natahování závěrky a na druhé straně zase kličku pro přetočení filmu do kazety.


Zítra se tedy dočkáme přístroje, který se na efemko odvolává.


Nikon zveřejnil sérii šesti videoupoutávek se společným sloganem Pure photography, neboli Čistá fotografie. Vidíme v nich muže s více méně zřetelně zabranou zrcadlovkou v ruce, jak chodí přírodou a rozhlíží se… Komentář vzpomíná na tatínka, který radil, jak prožívat fotografii. Z dosud známých indicií se odhaduje, že snímač bude 16.2Mp 36.0 x 23.9mm CMOS, baterku že bude mít z D5300, rychlost závěrky se bude nastavovat kroužkem na horní stěně (jako na FM2) a sériové focení 5,5 oken/sec. zítra bych měl mít přístroj v ruce, takže se příště mohu opřít o konkrétnější zdroje, než jsou mlhavé fotky a neurčité náznaky.