Nezařazené

Nikon D850 – první fotky

Včera jsem si vyzvedl na vyzkoušení Nikona D850 a udělal první fotky. Nic víc nechci tímto sdělením šířit – jen si můžete prohlédnout fotky pětačtyřicetimegové snímky. Nikon oficiálně představil nástupce plnoformátové zrcadlovky D810 před týdnem. Připomenu, že 45,4megový CMOS snímač s předním osvitem podporuje procesor Expeed 7. Rozsah ISO je 32 až 102400, video má 4K. zaostřovací 153bodový systém je shodný s profi sportovní zrcadlovkou D5. Záznam je na karty SD (až UHS II) a také XQD, tělo stojí 97 tisíc. V setu se nabízí s objektivem 24-120, já ho mám s objektivem 24-70/2.8, což mi jako výchozí kombinace připadá jako optimální volba. Pořídil jsem s ním opravdu jen pár fotek, cestou autem a pak doma na zahrádce. Fotky jsou v JPEG – RAW konverze zatím není k disposici, má být uvolněna 6. září, to ještě budu Nikona mít u sebe.


První dojmy
Dokonalá ergonomie, blesková odezva, to vše se dá čekat od příbuzného ultraprofi přístroje D5. Dokonale jasný hledáček, výtečný vyklápěcí displej. Na dotyk reaguje okamžitě, lze dotykem ostřit i exponovat. Výborně je řešená vodováha, je jasně viditelná a když máte foťák rovně, vodováha to opravdu důrazně zahlásí. Ovládání je zde klasické, podrobně rozeberu až v recenzi, teď upozorním jen na možnost korekce expozice při manuálu plus automatickém ISO, tohle pořád ještě bohužel není samozřejmostí. A ještě kvituji s uspokojením, že aktivní ostřicí bod opravdu dobře svítí, takže vidím na co mám zaostřeno, ani to není plně sdílenou samozřejmostí. Ještě dodám, že velmi doporučuji použít rychlou kartu, například používám Adata UHS II, 64 GB 290MB/sec a k ní příslušnou Adata čtečku. Z jiné karty to před jinou čtečku taky přenesete, ale hodně u toho zestárnete a navztekáte se. Nejlepší je ovšem karta XQD, ale to je jiná opera.

Jak to fotilo
Kresba je mimo debatu, pětačtyřicet mega s dokonalým objektivem dohromady prostě musí malovat. Fotil jsem nejdřív na P režim bez korekce – přístroj držel vysoké jasy na uzdě a raději připustil slití stínů, viz ukázku č. 3 a hlavně 4. ISO lze snížit až na hodnotu 31 – jsou zde stupně 31, 39, 50 a 64 nízkého ISO, standardní začíná na 100. Pokud jde o kresbu, žádné rozdíly jsem mezi nimi nezaznamenal.



Pokud jde o vysoké ISO, posoudíte sami, jsou tu fotky ke stažení. Plnoformátové Nikony mají oprávněnou pověst nočních ptáků, dobře vidí potmě, mají nízký šum. Mě nepohoršuje ani šum D850, nicméně si dovedu představit, že pixlovrt bude kroutit nosem od 3200 ISO nahoru.



Přístroj je pohotový a ovladatelný jako reportážní fotoaparát, rychle ostří jak v přímém pohledu do hledáčku, tak při živém náhledu, ale co je to platné, své schopnosti uplatní především při vyšších světelných hladinách.

Ještě podotknu – zaznamenal jsem na webu poznámku, jak asi bude soupeřit se středoformáty, jako je Hasselblad, Pentax nebo Fujifilm, eventuálně Leica. To je ale nepochopení věci, u těchto středoformátů nejde ani tolik o počet fotodiod, čili o počet megapixelů, jako o velikost čipu a na ni navázanou ohniskovou vzdálenost a s těmito faktory spojené optické vlastnosti objektivu. Středoformát, to je jaksi… o něčem jiném.

Ukázky:
Obrázky v plném rozlišení mají kolem 30 MB. Od obr. 13 nahoru je vysoké ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18
19 20


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Nikon D850?