Nezařazené

Nikon D850 oficiálně oznámen

Už je to tedy jisté, přichází plnoformátová zrcadlovka, nahrazující úspěšnou D810. Po uvedení – neuvedení z letošního června už tedy máme jistotu. Je to věru důstojný příspěvek k nedávnému stému výročí založení firmy. Z tiskové zprávy vyjímám:

Už je to tedy jisté, přichází plnoformátová zrcadlovka, nahrazující úspěšnou D810. Po uvedení – neuvedení z letošního června už tedy máme jistotu. Je to věru důstojný příspěvek k nedávnému stému výročí založení firmy. Z tiskové zprávy vyjímám:

Počet pixelů: 45,7 milionu efektivních pixelů. Soubory s rozlišením 45,4 milionu pixelů a bohatými detaily. Obrazový snímač CMOS formátu FX s technologií přímého osvětlení fotodiod bez optického antialiasingového filtru.
Snímací frekvence: 7 sn./s. Případně s použitím volitelného multifunkčního Battery Packu MB-D18 (s vloženou baterií EN-EL18B) je snímací frekvence 9 sn./s v plném rozlišení.
Citlivost: Výkonný systém zpracování obrazu EXPEED 5 poskytující výjimečně čisté snímky v celém rozsahu citlivostí ISO 64–25 600, který lze dále rozšířit na rozmezí hodnot 32 až 102 400 (ekvivalentní hodnoty). Celý rozsah citlivostí ISO je k dispozici rovněž pro záznam videosekvencí 4K.
Ostření: 153bodový AF systém, stejný jako u vlajkové lodě D5 s citlivostí až -4 EV ve středním zaostřovacím poli (ISO 100, 20 °C). Měření až do hodnoty -3 EV umožňuje přesné automatické nastavení expozice i tehdy, pokud je jediným světelným zdrojem svit měsíce.
Videosekvence 4K bez výřezu a prodlužovacího faktoru: Záznam videosekvencí ve formátu 4K/UHD a s frekvencí 30p bez omezení způsobených crop faktorem. Při použití multifunkčního Battery Packu MB-D18 lze snímat po dobu více než tří hodin.
Časosběrné videosekvence s rozlišením 4K přímo ve fotoaparátu: Záznam časosběrných videosekvencí 4K přímo ve fotoaparátu. 45,7 milionu efektivních pixelů fotoaparátu D850 lze rovněž využít k tvorbě zdrojových snímků pro špičkové časosběrné videosekvence 8K vytvořené následně při postprodukci.
Všestrannost formátu RAW: Fotoaparát umožňuje zaznamenávat velké snímky ve formátu RAW s rozlišením 45,4 milionu pixelů, střední snímky ve formátu RAW s rozlišením 25,6 milionu pixelů nebo malé snímky ve formátu RAW s rozlišením 11,4 milionu pixelů (střední a malé snímky jsou 12bitové bezeztrátově komprimované snímky).
Práce v libovolném prostředí: Díky rozsáhlému těsnění proti povětrnostním vlivům je fotoaparát D850 připraven na drsné pracovní prostředí. Stejné osvětlení všech tlačítek jako u fotoaparátu Nikon D5 zaručuje snadné ovládání i ve tmě.
Rychlá paměťová média: Dva sloty pro paměťové karty umožňují použití karty SD UHS-II a karty XQD – což je nejrychlejší možná kombinace.

Podstatná je informace o ceně: V případě těla fotoaparátu 3 619 euro nebo 96 690 Kč, v setu s objektivem AF-S 24-120 mm 4 389 euro, resp. 117 390 Kč.

Komentář Digineffu:

Model D850 logicky navazuje na svého předchůdce. Ten při svém uvedení před třemi lety udivoval vysokým rozlišením 36 megapixelů, navýšení o skoro polovinu jistě bude na výsledku znát. Canon 5DS R sice nabízí ještě víc, tedy 51 mega, je ovšem nasazen jako studiový přístroj bez nároků na bezproblémový výkon při nízkých světelných hladinách. Model D850 však inzeruje rozsah ISO 64 až 25600. Připomenu, že právě výkon při nízkých hladinách je už tradičně předností Nikonu. Další prvek, kterým se Nikon chlubí, je ostření, zvláště pak režim sledování pohybujícího se objektu. Nový model má 153 bodový systém. Je shodný s modelem D5 (a samozřejmě i D500) a zde se osvědčil, takže i zde se dá předpokládat, že na tracking bude spolehnutí. Nejde jen o sporu – když to spolehlivě funguje, pomáhá to i překompozici, na co jednou zaostříte, ta rovina ostrosti zůstává, i když namíříte v rámci záměru trochu stranou. A co je dále skvělé, jsou dva sloty a zvláště pak užití systému XQD, Při frekvenci 7 respektive s batterygripem 9 oken za vteřinu je rychlý zápis nezbytný, zvláště pak, když jde o RAW fotky s rozlišením skoro padesáti mega. Pokud jde o video, tisková zpráva nepotvrzuje pověsti, že přístroj nabídne 8K video při 30 fps. Ovšem i to 4K z plné plochy snímače je skvělý kvalitativní pokrok – opět, pro profi práci s videem.

Jde o čistě profesionální přístroj, cena odpovídá, tady není prostor k diskusi. Bude tvrdým konkurentem pro D5, ten má samozřejmě frekvenci až 14 fps, nicméně je o 60 tisíc dražší (ovšem s vestavěným gripem) a zas tak o moc víc písniček nezpívá.