Nezařazené

Nikon D810

Po dvou a něco letech přichází verze full frame šestatřicetimegové zrcadlovky už v třetí verzi, pokud verzi 800E pokládáme za samostatný produkt. Na první pohled je nerozeznáte, ale uvnitř je totálně proměněná. Mohl jsem si ji osahat na semináři Nikonu, který předcházel dnešní oficiální uvedení.

Po dvou a něco letech přichází verze full frame šestatřicetimegové zrcadlovky už v třetí verzi, pokud verzi 800E pokládáme za samostatný produkt. Na první pohled je nerozeznáte, ale uvnitř je totálně proměněná. Mohl jsem si ji osahat na semináři Nikonu, který předcházel dnešní oficiální uvedení.

Změny na pohled viditelné se týkají v podstatě jen ergonomie. Je trochu jinak tvarovaný úchop, nastavení režimu měření expozice se přestěhovalo jinam a přibylo tlačítko „i“, což působí poněkud komicky, známe ho ze základních modelů Nikonu. Toto fyzické příbuzenství je asi důvod, proč výrobce volil jen opatrné navýšení v číselné řadě, anebo je to „začátek nové tradice“, v DX řadách se taky postupuje po stovkách, takže se třeba dočkáme D820… Konec věštění, vraťme se k faktům.


Přístroj (samozřejmě z hořčíkové slitiny, utěsněný proti vlhkosti a prachu) je postaven kolem zcela nového snímače formátu FX s 36,3 miliony pixely. Ten má bezešvé sběrné čočky a jeho fotodiody mají vyšší energetický zisk. S podporou nového procesoru Expeed 4 (30% rychlejší) se snižuje šum a zvyšují se rozsahy – v rozšířeném módu je to 32 až 51200 ISO. V plném rozlišení lze pořizovat série 5 fps. Přístroj umí i RAW s menším rozlišením (ne každý potřebuje datově obludné 36 Mpx obrázky, jde o prostor na disku a také o zápis na kartu) a při použití DX formátu a bateriového gripu s baterkami umí až 7 fps. 51 bodový modul autofokusu je hardwarově stejný jako má model D800, avšak změnou firmwaru se změnily se jeho vlastnosti. Když padla zmínka o zápisu, přístroj má pochopitelně dva sloty, jeden formátu SD, druhý CF.


Zcela nová je závěrka, včetně všech mechanických částí. Výrobce zaručuje 200 tisíc cyklů. Závěrka je z kompozitu kevlaru a uhlíkatých látek. Zpoždění je 52 ms, časy od 1/8000 do 30 s, synchronizace 1/250 s. Ke specialitám patří funkce M-UP, kdy na první stisknutí spouště se zvedne zrcátko a na druhé stisknutí se teprve exponuje, přičemž expozice začíná aktivací elektronické závěrky. Tím se minimalizuje rozechvění obrazu.


Displej s 8 cm úhlopříčkou má 1229 tisíc bodů a umí nastavování barev – pracuje v režimu RGBW, jsou v něm i bílé jasové pixely. V režimu živého náhledu lze obraz dělit na dvě poloviny a porovnávat zaostření. Změny se týkají i detailů ve firmwaru. Profily Picture control mají nyní novou volitelnou položku Clarity, česky Zřetelnost. Je tofunkce dobře známá z Camera Raw Photoshopu a v podstatě jde o cosi podobného funkci Tonal Mapping: zvětšuje se anebo zmenšuje kontrast, avšak nikoli tím, že se k sobě přiblíží krajní tmavé a krajní světlé tóny, ale rozdělí se tonální rozsah na segmenty a v rámci oněch segmentů se zvyšuje kontrast v každém segmentu bez ohledu na segmenty sousední. Od skutečného tonal mappingu se to liší tím, že počet těch segmentů nelze ovlivnit. Když už se zmiňuji o Picture Control, Nikon přichází s konverzním programem Capture NX-D coby freeware a nabízí Picture Control Utility: zde je možné si vytvořit vlastní Pixcture Control a nahrát ho do aparátu. Asi se do toho lidi hrnout nebudou, protože přes menu bylo možné si vyrobit vlastní Picture Control už v D800, ale někoho to třeba pohladí. Převrat se nekonal a ani se nedá čekat. Že frekvence obnovy bude u digi nadále rychlejší než v analogu plyne z Moorova zákona. Zvyšuje se kapacita elektronických komponent, to je to hlavní, co se mění a vyvíjí. Viz AF modul, který je fyzicky stejný jako na D800, ale dovede toho víc.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: