Nezařazené

Nikon D7100

Zrcadlovka střední třídy určená náročným uživatelům přebrala zajímavý technický prvek – před jejím čipem velikosti DX (obdoba APS-C) není filtr zamezující moaré. Nabízí 51bodový autofokus a zvláštní ořezový systém. Přichází dva a půl roku po modelu D7000 a změny jsou zásadní.

Zrcadlovka střední třídy určená náročným uživatelům přebrala zajímavý technický prvek – před jejím čipem velikosti DX (obdoba APS-C) není filtr zamezující moaré. Nabízí 51bodový autofokus a zvláštní ořezový systém. Přichází dva a půl roku po modelu D7000 a změny jsou zásadní.

Snímač DX 23.5 x 15.6 mm má rozlišení 24,1 milionů pixelů a nemá před sebe předřazený antialiasingový (low pass) filtr. To v podstatě je jemně vroubkované sklo, které obraz mírně rozostří, aby nevznikaly proužky při snímání určitých motivů – tomuto moaré se někdy říká „efekt proužkových košil“ Nikon poprvé upustil od tohoto filtru v šestatřicetimegovém modelu D800E – tehdy vyvolal překvapení fakt, že model bez filtru je dražší než model s filtrem. Bez filtru se obejde Pentax K-5IIs i profi dálkoměrný přístroj Leica Monochrom. Obraz by tedy měl být ostřejší, než jaký nabízí 24megové modely Nikon D3200 a D5200. O zpracování obrazu se stará procesor Expeed 3. Citlivost v základním nastavení je od 100 do 6400 s navýšením 25600. To je dnes relativně opatrné řešení – spíš je to opatření proti hloupým komentářům na fórech. V praxi je citlivost do 6400 ISO víc než dostatečná a co nad to je, jen pro zlost je. Autofokus s 51 body má 15 bodů křížových. Sériové snímání má rychlost 6 fps. Nicméně lze přejít do režimu s ořezem – to je vskutku duchaplné řešení. Ořez má faktor 1,3x, což znamená, že ohnisková vzdálenost se fakticky dvojnásobně prodlouží. V tomto režimu má 15 milionů pixelů, což samozřejmě je bohatě dostatečné rozlišení a dá se tedy čekat, že nová funkce bude často využívaná.


Počítejme: objektiv s ohniskem 200 mm má na DX snímači ohnisko ekv. 300 mm (prodlužovací faktor 1,5x) a pokud dojde k ořezu, úhel záběru se opět sníží. Při ořezu 1,3x je to jako bychom prodloužili ohnisko na 390 mm a s telekonvertorem 1,4 jsme na 546 mm. Na to mě laskavě upozornil na našem Facebooku  čtenář, pan Ján Antonič. V zápalu nadšení jsem totiž vyšel z údaje  z preview na Dpreview, kde píší:

1.3X crop mode giving an effective focal length increase of 2X (making a 50mm lens behave like a 100mm)

Jenže ono je to myšleno celkově, tedy že  crop APS+C plus další crop dají dohromady 2x. No, střízlivě uváženo – jde v podstatě o digitální zoom bez přepočtu, jak ho už dávno známe z kompaktů například Olympus a Sony.

Zpět k tělu přístroje. Ořez zároveň způsobí, že se relativně zvětší pole kryté zaostřovacími body. I to může být v mnoha případech výhoda. Přístroj má vestavěný blesk, ten může sloužit i jako řídící jednotka pro externě umístěné blesky Speedlite. Hledáček je hranolový se 100% krytím obrazu. Za velké vylepšení pokládám řešení automatického ISO. Je totiž možno nastavit minimální rychlost závěrky v souvislosti s ohniskovou vzdáleností: když například při ohnisku ekv. 30 mm udržíme 1 / 30 sec, při ohnisku ekv. 100 mm už potřebujeme 1 /( 100 sec. To jsou minimální hodnoty – a od nich potřebujeme navyšovat při plné světelnosti ISO. V konvenčním řešení definujeme jen jednu hodnotu času. Zde podotknu, že bych si dovedl představit ještě lepší řešení, kdyby totiž šlo nadefinovat i otevření clony. Ve fotoaparátu je vše na elektrické povely, takové zlepšení by bylo jen triviální zásah do firmware… Třeba se o to nějaký hacker postará.

Displej je pevný, 3,2 palcový s 1,2 miliony body. Přístroj nabízí infračervenou komunikaci, lze k němu připojit wi-fi a GPS jednotku. Přes wi-fi pak lze komunikovat s tabletem nebo chytrým telefonem. Přístroj má vestavěný blesk a jeho odolnost proti vlhkosti a prachu je na úrovni D800 a D 300S.

Na našem trhu Nikon nasadil výchozí cenu 28 tisíc za tělo a s objektivem 18-105 mm za 33 tisíc. Canon proti němu staví model EOS 7D, který v některých ohledech D7100 předčí, nicméně je z roku 2009 a nedivil bych se, kdyby si teď u Canonů drbali hlavu, že s novou sedmičkou ještě nevylezli, třebaže ji rumors weby čekají a oznamují už půl roku. Každopádně cena 28 tisíc (v praxi bude nižší) je velmi rozumná. Klausovsky povytahuji obočí nad objektivem 18-105 v základní nabídce. Tento přístroj by si zasloužil lepší osud – a kdo si koupí čtyřiadvacetimego bez low pass filtru, měl by si zapsat používání širokorozsahových zoomů do seznamu NESMÍŠ hned vedle smrkání do ubrusu a běhání přes dálnici.