Nezařazené

Nikon D600

Letošní Photokina bude opravdu hustá, dnes přichází cenově dostupný fullframe od Nikonu. Druhý fullframe v rozmezí dvou dnů, to je docela nářez.

Letošní Photokina bude opravdu hustá, dnes přichází cenově dostupný fullframe od Nikonu. Druhý fullframe v rozmezí dvou dnů, to je docela nářez.

Fullframe, tedy čip velký jako okno kinofilmu, v mluvě Nikonu je to formát FX (oproti formátu DX) . V základním nastavení má rozumný rozsah 100 – 6400 ISO, v rozšířeném módu od 50 do 25600. Redukce šumu je deklarována jako inteligentní, měla by rozlišovat rizikové oblasti hlubokých stínů od vysokých jasů. O to se stará i procesor Expeed 3, který je shodný s procesorem profi modelu F4. Konverze analogového signálu do digitální podoby je 14bitová, zpracování obrazu je 16 bitové, tato pasáž tiskové zprávy bude vyžadovat bližší vysvětlení. Rozpoznávání scény zajišťuje RGB snímač s rozlišením 2016 pixelů.

Ostření zajišťuje  39bodový Multi-CAM 8400, je schopen práce i při světelné hladině -1EV a je schopen středovými body ostřit i při F8. Výrobce slibuje kontinuální ostření a sledování zaostřovaného objektu „i na těch nejmenších objektech, ať už jsou jejich pohyby jakkoli nepředvídatelné“. To je silné tvrzení! 🙂 Jeho citlivost by měla být podle tiskové zprávy shodná s ostření, D4.

Tělo je chráněné proti vlhkosti a prachu, horní a zadní část těla je z hořčíkové slitiny. Bez baterky tělo váží 760 g, na nabití baterie pořídí 900 snímků. Po zapnutí se aktivuje za 0,13 sec, zpoždění spouště 0,052, sériové focení má 5.5 oken/sec. Závěrka je stavěná na 150 tisíc cyklů, její rozsah je od 30 sec do 1/4000. Displej má osmicentimetrovou úhlopříčku (3,2 palce), hledáček je hranolový se 100% krytím.

Přístroj má HDR, kreativní filtry a tradičně i D-lighting, tedy projasňování stínů. Je schopen řízení externích blesků, jako příslušenství lze dokoupit modul komunikující s chytrým telefonem nebo tabletem a umožňující dálkové ovládání. Tělo má navrhovanou cenu 50 tisíc, kit s objektivem 24-85 63 tisíc.

Parametry jsou vynikající, naše úvahy se samozřejmě musí týkat pozice na trhu. Hlavním konkurentem je Canon. Ten v této třídě nabízí dva modely, 5D Mk II a 5D Mk III. Mark dva je dnes už klasika a cenově je zhruba na úrovni D600, Mark III stojí tělo 75 tisíc. Nějaké funkční srovnání je podle tiskové zprávy nemožné. Cenově je ovšem Canon někde úplně jinde, třebaže papírově by měl být lepší (více zaostřovacích bodů, rychlejší série a pod.). Každopádně se ale full frame přístroje sunou do cenově přijatelnější sféry. Troufl bych si předvídat, že za pět let zrcadlovky pro amatéry budou full frame a místo APS-C DSLR budou mirrorlessy.