Nezařazené

Nikon D5300

Nikon doplnil svoji řadu jednookých zrcadlovek určených pro nejširší publikum o přístroj vybavený wifinou a GPS modulem. Přístroj se zrcadlovým hledáčkem (zvětšení 0,82x) je vybaven čtyřiadvacetimegovým čipem bez nízkofrekvenčního filtru (jak je to dávno, kdy byl Nikon 800E bez filtru nabízen za příplatek!), ukázalo se, že ten nízkofrekvenční filtr tam nemusí být… Citlivost v ISO má rozsah od 100 do 12800 v základním nastavení, v rozšířením módu 25600. Systém rozpoznání scény je vybaven RGB modulem s 2016 pixely, takže v automatickém režimu přístroj nastaví parametry odpovídající konkrétní situace. Přístroj nabízí osvědčený systém Active D-Lighting k vyrovnání extrémních světelných rozdílů. Lze pořizovat HDR snímky a kromě toho je zde 16 scénických režimů.

Ostřicí systém má 39 bodů a to umožňuje i sledování pohybujících se objektů a jejich udržení v rovině ostrosti. Sériové focení dosahuje 5 oken / sec. Displej je 3,2 palcový, vyklápěcí a přetáčecí. Má megové rozlišení. Lze ho vyklopit i do extrémní polohy, takže lze pořizovat oblíbené fotky sama sebe „na dlouhou ruku“. Co ovšem je krajně důležité: tento přístroj z nízké cenové kategorie spolupracuje se všemi objektivy Nikkor, není tedy omezen na objektivy s vnitřním AF motorem. Videosekvence lze pořizovat s rozlišením HD 1080/50/60. Přibližné rozměry 125 × 98 × 76 mm. Váha pouhých 480 g (bez baterie a paměťové karty)

Přístroj je sympatický malými rozměry a váhou. K dostání bude v barvě černé, šedé nebo červené, pokud bude v kitu, pak se stabilizovaným objektivem 18-55/3,5-5,6.

Je zajímavé sledovat, jak se tyto přístroje nejnižší kategorie parametricky zvedají a dosahují hodnot, jaké byly nedávno vyhrazeny střední třídě. Výkon je bezproblémový – samozřejmě jde o plastový přístroj bez utěsnění proti vlhkosti a prachu, takže tím hlavním rozdílem ve třídách přístrojů bude zřejmě jejich výdrž, odolnost. Je to jako s auty, dnes mají i levná auta všechny možné posilovače a klimatizaci… pPředpokládaná cena je 19 tisíc korun tělo, v kitu s objektivem 18-55 je to 22 tisíc, v kitu s objektivem 18-105 je to 27 tisíc Kč.