Nezařazené

Nikon D4 – první informace z tiskové zprávy

 

 

Jelikož jsem momentálně v polních podmínkách, zatím vám sem cvaknu základní informace z tiskové zprávy Nikonu. K přístroji se samozřejmě vrátím.

Fotoaparát je vybaven snímačem formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů, fenomenálně  vysokou citlivostí ISO a výkonným obvodem pro zpracování  obrazu Nikon EXPEED 3. Nabízí nekompromisní výkonnost a bezkonkurenční všestrannost v extrémním prostředí i při extrémním osvětlení.  

„S fotoaparátem Nikon D4 představujeme dokonalost ve fotografii,“ říká Dirk Jasper, produktový manažer pro spotřebitelské produkty společnosti Nikon Europe. „Jste-li fotografem na špičkové úrovni, potřebujete fotoaparát, který vás nikdy nezradí – takový je Nikon D4. Vznikl proto, aby posouval hranice – stejně jako fotografové, kteří jej budou používat ke své každodenní práci.“
 


Nekompromisní  kvalita obrazu – výjimečná  rychlost

Fotoaparát D4 je navržen tak, aby poskytoval pozoruhodnou obrazovou integritu v nejrůznějších světelných podmínkách, nabízí nesmírně rychlé souvislé snímání a nastavuje novou laťku výkonu s nízkou hladinou šumu. Snímač CMOS formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů (fullframe) a rychlým zpracováním obrazového signálu nabízí až 11 obr./s, což je nejvyšší rychlost u fotoaparátů Nikon.  

Pozoruhodně kvalitní  obraz s nízkou úrovní šumu a širokým dynamickým rozsahem je zajištěn i při vysoké citlivosti ISO díky optimalizované  redukci šumu a 14bitovému zpracování A/D signálu přímo ve snímači. Fenomenální rozsah citlivosti ISO zvyšuje laťku na ISO 12 800 a dále rozšiřuje rozsah o jeden stupeň EV, takže ISO 100 se stává standardem. V náročnějších podmínkách jsou k dispozici citlivosti ekvivalentní ISO 50 a ISO 204 800, které z fotoaparátu D4 činí tu pravou volbu pro fotografy, kteří se často setkávají s extrémními světelnými podmínkami.
Fotoaparát D4, vybavený obvodem pro zpracování obrazu nové generace EXPEED 3 společnosti Nikon, lehce zpracovává úlohy s velkým množstvím dat, aniž by se snižovala rychlost a kvalita, na které je každý profesionál zvyklý. Vysokorychlostní 16bitové zpracování obrazu navazuje na 14bitovou A/D konverzi, čímž přímo ve fotoaparátu vzniká fotografie ve formátu JPEG připravená k publikování. Výkonnost je vždy bez kompromisů, i při zpracování úloh s největším množstvím dat. Fotografie se pyšní věrnými a sytými barvami a přirozenou hloubkou. I při fotografování v pološeru s vysokou citlivostí ISO snižuje inteligentní systém redukce šumu s ověřenou výkonností šum bez degradace ostrosti obrazu.
Revoluční pokrokový  systém detekce motivu společnosti Nikon je nyní vybaven nově  navrženým snímačem RGB s rozlišením 91 000 pixelů, který  pečlivě analyzuje každou scénu s vynikající přesností.
Při fotografování  menších objektů je například podstatně zdokonaleno sledování  3D objektů. Fotoaparát překvapivě přesně detekuje lidské  obličeje dokonce i při práci výhradně s použitím optického hledáčku. Taková přesnost podrobné analýzy záběru podporuje také přesnější automatické zaostřování a automatické měření expozice i v těch nejsložitějších světelných podmínkách.  
Vysoce oceňovaný  systém AF Multi-CAM 3500FX společnosti Nikon, s individuálně nastavitelnými možnostmi pokrytí 9, 21 nebo 51 bodů, byl znovu přepracovaný tak, aby zrychlil detekci fotografovaného objektu.

Modul snímače automatického zaostřování a jeho algoritmy významně zlepšují  možnosti citlivosti na světlo za slabého osvětlení až  na -2 EV (ISO 100, 20 °C / 68 °F). Každý z 51 snímačů, z nichž 15 je křížových, plně reaguje se všemi objektivy AF NIKKOR f/5,6 a zcela poprvé tato skvělá výkonnost nekončí u světelnosti f/5,6.  
U fotoaparátu D4 je zachován výkon 11 středových AF snímačů i při kombinované hodnotě světelnosti f/8. To je velké plus pro fotografování sportu a přírody, které nabízí novou úroveň možností detekce při kombinování, například objektivu AF-NIKKOR 600 mm f/4 s telekonvertorem NIKKOR 2.0x. Je-li kombinovaná hodnota světelnosti mezi f/5,6 a f/8, máte k dispozici výkon dokonce patnácti středových snímačů AF, z nichž devět je křížových.
Nová vysoce odolná závěrka nabízí standardní životnost 400 000 cyklů, čas závěrky od 1/8 000 do 30 s a synchronizaci blesku až do 1/250 s. Inteligentní auto-diagnostický monitor závěrky a řídicí jednotka snižují spotřebu energie při delším otevření závěrky při natáčení videosekvencí.  
Náběh fotoaparátu trvá přibližně 0,12 sekundy1, prodleva závěrky je přibližně 0,042 sekund2 (ekvivalent s D3S) při rychlosti snímání 11 obr./s ve formátu FX a ve všech režimech ořezu.  
Fotoaparát D4 má dva sloty pro karty. Jeden slot na vysokorychlostní karty CF (UDMA 7) a jeden slot na vysokorychlostní karty XQD s vysokou kapacitou.
(Citace tiskové zprávy Nikonu)