Nezařazené

Nikon D3200 – první info

Po fenomenálním úspěchu profi modelů D4 a D800 přichází Nikon se zrcadlovkou té nejnižší třídy, dosud reprezentovanou modely D3000 a D3100. A opět překvapení: ze 14 mega skočil rovnou na 24 megapixelů! Už to vyvolá jistě senzaci a dohady. Je zřejmé, že Nikon vsází na megapixely, tedy jde cestou, kterou jsme ještě nedávno pokládali za uzavřenou a svorně jsme vyhlašovali, že nějakých dvanáct mega bude rozumná norma, kolem které budou čipy seriózních fotoaparátů oscilovat. No a bác ho a Nikon skoro zdvojnásobil počet mega stávajícího modelu! Jsem zvědav na odezvu odborné veřejnosti. Ta byla v případě D800 a jejích 36 Mpx zdrženlivá ve smyslu „zbytečné“ a „mnoho megabytů“ a „chce to jen prvotřídní objektivy“. Reakce trhu byla ovšem bouřlivě příznivá. Stávající model D3100 je v Evropě nejprodávanější DSLR a Nikon tedy sešlápl plyn až na podlahu, aby prvenství udržel. Mírně se zvýšila rychlost sekvenčního focení na 4 fps a citlivost se drží mezi 100 a 6400 ISO s rozšířením na 12800. Procesor je nyní Expeed 3, počet zaostřovacích bodů zůstává na 11. Na tiskové konferenci byl předveden předprodukční vzorek, takže obrázky nebyly kdisposici. Nicméně, podle toho co se dá posoudit ze zvětšení na displeji je šum velmi nízký i při 6400 ISO.

Výrobce si hodně slibuje i od nápovědy, která zde má charakter výukového programu. Pro trpělivého uživatele by se přístroj mohl stát instruktorem fotografické techniky.

Video je samozřejmě v HD kvalitě. Podle sdělení na tiskové klonferenci byla vylepšena funkce D-lighting, tedy vyjasňování stínů. Měla by se více projevovat i při použití vestavěného blesku. Zkloušel jsem to na předprodukčním vzorku, výsledek nebyl zásadní, spíš stopový. Navíc, v režimu noční portrét, což je fakticky slow flash, je D-lighting neaktivovaný. Vylepšené je upravování fotek v režimu prohlížení. Je zde funkce částečného odbarvení, případně prolínání fvou fotek. Tato možnost postprocessingu poroste na významu. K přístroji lze totiž připojit wi-fi adaptér WU-1. Tento adaptér bude komunikovat i s chytrými telefony, nejdřív androidími, později applovskými. Na dálku bude možno spustit závěrku, ale nebude možné měnit nastavení přístroje. Komunikuje v režimu wi-fi direct, což m.j. znamená, že ho nebude možno použít ve starších modelech.

Wi-fi modul jsem ofotil z promítacího plátna, je patrné, jakým způsobem se připojí k boku přístroje. Jeho cena nebyla stanovena, ale neměla by být horentní.


Cena  D3200 se setovým objektivem 18-55 je stanovena na 16500 a dodávky by měly začít v květnu, přesné datum stanoveno nebylo.