Nezařazené

Nikon Coolpix S800C Android

Námluvy mobilů a fotoaparátů pokračují a kdo ví, jak to dopadne – zažili jsme něco podobného s fotoaparáty a videokamerami! K novinkám Nikonu letošního roku patří šestnáctimegový kompakt vybavený operačním systémem Android, který mu umožňuje jednoduchou komunikaci s wi-fi světem. Stojí za seznámení.

Námluvy mobilů a fotoaparátů pokračují a kdo ví, jak to dopadne – zažili jsme něco podobného s fotoaparáty a videokamerami! K novinkám Nikonu letošního roku patří šestnáctimegový kompakt vybavený operačním systémem Android, který mu umožňuje jednoduchou komunikaci s wi-fi světem. Stojí za seznámení.


Přístroj má šestnáctimegový CMOS s přímým osvitem o velikosti 1 / 2.3 palce (6.17×4.55 mm) a procesorem Expeed C2. Desetimegový zoom má odpovídající ohnisko 25 až 250 mm kinofilmového přístroje, světelnost je F3.2 až F5.8. Příbuznost s mobily prozrazuje velký OLED displej s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 819 tisíc pixelů. Displej je samozřejmě dotykový. Závěrka pracuje v rozsahu 4 sec do 1/4000 sec. Sériové focení je až 8 oken za sec, video ve formátech MPEG-4 a H.264 se stereozvukem, v full HD kvalitě. USB je 3.0 (5 Gbit/sec). Akumulátor je Nikon EN-EL12 , měl by vydržet 140 snímků. Přístroj váží 184 g a měří 111 x 60 x 27 mm. Přístroj má vestavěnou GPS. Dovede komunikovat s wi-fi,včetně nahrávání aplikací díky operačnímu systému Android 2.3 Gingerbread – ano, je to dva roky stará verze operačního systému pro mobilní telefony. Nemá slot pro SIM kartu, jde skutečně jen o komunikaci s wi-fi, ovšem přes wi-fi se můžeme dopídit i sítě internetu.


Na první pohled je to nenápadný, elegantní kompaktík toho druhu, že „člověk by to do něj neřek“. Po bližším ohledání však oceníme ušlechtilý design a pečlivé zpracování. Je to maličkost, ale tak důkladně a dobře provedená dvířka kryjící USB a HDMI výstupy nenajdete ani na zrcadlovkách. Čip je malý, světelnost zoomu je nízká, ovšem některé parametry a vlastnosti přístroje jsou úctyhodné, jako vysokorychlostní USB, navigace a samozřejmě Android a wi-fi. Je zaměřen na nenáročné fotografy, avšak náročné milovníky vymožeností a novinek, elegantního designu a poctivého řemesla. Koupí si ho geek, který si nechce lámat hlavu s nastavováním čehokoli, kromě wi-fi sítě. Prostě, je to něco jako šperk.


Přístroj se napájí přes USB kabel, zde ovšem se též přenášejí fotky do PC. Po zapnutí kabelu se na displeji objeví volba, zdali chceme přenášet fotky nebo dobíjet akumulátor.

Ovládání a menu
Ovládacích prvků tu moc nenajdeme. Nahoře vypínač, spoušť a ovládání zoomu, zadní stěna připomíná spíš mobil než foťák. Jsou tu jen tři tlačítka, povel „zpět“, povel „domů“ a menu. Po zapnutí se rozsvítí zamčená obrazovka, pohybem palce ji odemkneme.
Spatříme vstupní obrazovku, jakési rozcestí mezi světem foto a světem internetu. V horní řadě jsou vstupy Fotografování, Přehrát, Přenos a Prohlížeč. Vpravo pak Jsou svisle přehrát, ikonka kostiček, to jsou aplikace a fotoaparát. Přehrát a fotoaparát se zde tedy dublují.
Vlevo v druhé řadě je jediná ikona, nastavení, tedy setup. Tento setup ale se týká spíš androidího světa: zde se nastavují účty, synchronizace kalendáře, zkrátka – věci známé z chytrého mobilu. Zde se napojíme k wi-fi síti. Ale pozor na úskalí, o tom ve zvláštní kapitole.

Fotoparát
Bylo řečeno, přístroj je určen techno – geekům, kteří se nechtějí učit ovládat foťák. Přístroj tedy dává volbu mezi automatem, inteligentním automatem, ten sám analyzuje scénu a přiřadí odpovídající režim, dále pak scénické režimy, efekty a inteligentní portrét, což je vyhledávání tváře.

Speciálních efektů je překvapivě málo, jen měkké fotky, hnědé fotky, vysoký kontrast a low / high key, tedy světlá a tmavá tónina.
Scénické režimy také nejsou moc vynalézavé, příjemné je automatické plynulé panorama (dá se přepnout na 180 a 360 stupňů, protisvětlo aktivuje blesk. Orientace ve scénických režimech není moc šťastná. Po zvolení scény musíme klepnout na ikonu scény, to nás vrátí do menu fotografování, zde musíme zase na scény a volit jinou scénu. Není tedy přímá cesta zpátky. Rozumně je řešeno menu. Víme, že je na něj zvláštní tlačítko. Přes něj se dostaneme i k nastavení ISO (do 3200) a k rychlostnímu snímání, 8 oken/sec, ale až 120 oken / sec velikosti VGA 640 x 482. .
Obecně se dá říci, že ovládání je podobné jako v chytrých telefonech, přes tři tlačítka a jednoduchá, snadno pochopitelná menu.

Připojení k wi-fi
Zde je třeba rozlišovat dva druhy připojení. Především je možno se připojit k nejbližšímu hot spotu: k vaší domácí síti, k wifině v hospodě apod. K tomu se dostanete přes ikonu nastavení na hlavní obrazovce, zvolíte připojení k wi-fi, počkáte si na nabídku dostupných sítí, zvolíte co potřebujete, pokud to chce heslo, zadat heslo (klávesnice automaticky naskočí) a je to – úplně stejně jako na mobilu.

Něco jiného je ale zřízení síťového spojení s vaším chytrým telefonem. Na to se musí přes službu Přenos. Nejdříve je třeba do chytrého telefonu natáhnout aplikaci Connect to S800C a poté jak na foťáku, tak na mobilu spustit proces zvaný Jednoduché nastavení. Musíte se probojovat až do okamžiku, kdy oba přístroje zobrazí čtyřmístné číslo, musí být shodné. Pak stisknete OK a telefon bude žádat heslo. Jde nikoli o heslo které jste si určili, nýbrž o SSID, Service Set Identifier. To je sáhodlouhá řada čísel a písmen a tu musíte opsat a pokud to uděláte bez chyby, vytvoří se profil jednou pro vždy a s daným telefonem to už nikdy nemusíte podstupovat. Fotoaparát ale (zatím) nelze ovládat přes telefon, zmíněná aplikace Connect to S800c slouží jen ke stahování fotek.

Jak se s ním fotí
Je třeba vycházet z určení fotoaparátu. Je to především automat a má ambici být příjemným a nevtíravým společníkem, který díky komunikaci s wi-fi umí komunikovat se světem. Neláme žádné rekordy, ani v rychlosti startu, ani v odezvě spouště, startuje to tří vteřin.
Má velmi slušný objektiv. Ani v rozích nemá sklony k chromatické aberaci a kresbu tam udrží slušnou.Kresba je ovšem lepší při krátkém ohnisku, na delší straně slábne.


Nemá sklony ani k vinětaci. Tmavší pravý horní roh je stín, nikoli optická vada.

Ani k soudkové vadě, spíš je tu patrná mírná podušková vada (prohnutí vodorovných liní do středu). U tak krátkého ohniska je to kuriozita.


Na dnešní poměry je slabé makro, obsáhne jen poměr 5:1, tedy zachytíte objekt velký 12 centimetrů na širší stranu formátu. V nastavení vyšší citlivosti je citelný šum už při 800 ISO a 1600, neřkuli konečná hodnota 3200 má už problémy.


Výdrž baterie závisí nejen na fotografování, ale i když přístroj používáme jen jako foťák, vydrží cca 180 snímků na jedno nabití. Spolupráce s androidem Použití aplikací je velmi příjemné – stáhnul jsem si zdarma šířenou androidí RetroCameru. Chová se ale jako kdyby byla v mobilu. I po zapnutí volby vysokého rozlišení dělá fotky 2448 x 2448 pixelů, takže na nějakých 4×4 tisíce musíme zapomenout. Je to ale jen otázka času, kdy se objeví specifické aplikace pro androidí mobily. Je to přece škoda, když uvážíme, že jde fakticky jen o softwarové filtry! Zbytečně jsme připraveni jak o velké rozlišení, tak o dobrodiní zoomu. Což samozřejmě není ani v nejmenším myšleno jako výtka tomuto zajímavému přístroji. Shrnutí: Nikon Coolpix S800C Android je technicky zajímavá kombinace jednoduchého automatického fotoaparátu s šestnáctimegovým čipem a desetinásobným zoomem a androidí platformou, která umí přenášet data a u mí množství androidích vychytávek, včetně hlasového vyhledávání v Google, stahování aplikací a podobně. K ukládání aplikací slouží 690 MB s 2 GB disposiční vnitřní paměti, ale lze aplikace ukládat i na SD kartu. Nabíledni je srovnání se Samsung Galaxy Camera. Není to moc fér srovnání. Galaxy Camera (text je v přípravě) aspiruje na mnohem vyšší mety, včetně toho, že má slot na SIM kartu, takže přes 3G je nezávislá na wi-fi konektivitě. Je ovšem mnohem větší a těžší, tento Nikon se drží skromných parametrů běžného kompaktu. Cenově se blíží devíti tisícům (listopad 2012). To je poměrně vysoká cena aa záleží na tom, do jaké míry si zájemce cení konektivity. Pro FB nadšence může být tento přístroj zajímavá volba.

Ukázky:
1 až 4 rozsah

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Nikon S800C?