Nezařazené

Nikon COOLPIX S1

Komentář Digineffu:
Přístroje, které mají periskopový objektiv (tedy optická osa se jim láme v pravém úhlu a snímač je umístěn dole, na „dně“ těla přístroje) se pomalu stávají zvláštním „pod-druhem“ v kompaktech. Jsou zrozeny pro to, aby je majitel pořád nosil u sebe a dá se čekat, že tento systém bude používán i v mobilních telefonech, až budou mít pořádnou optiku. Další podotek – Nikon také zavedl onu funkci, která softwarově vyjasňuje stíny, to je nesmírně užitečný prvek, který velmi dobře řeší nepříjemný problém, tedy to známé dilema, kdy musíme volit mezi vypálenými jasy nebo skoro černými stíny. A do třetice, ta hláška o hrozbě roztřeseného snímku, ta sice není „něco jako stabilizátor“, ale je tomu blízko. Říká nám: zklidni se, kamaráde, opři se, udělej něco s citlivostí, prostě udělej něco, nebo budeš mít roztřesené snímky. Takže fakticky dělají z uživatele „živý stabilizátor“. Vtipné řešení!


Nikon COOLPIX S1 je vestavěn do hliníkového těla, které je k dispozici v provedení Pure Silver, Ivory White a Ebony Black.

Ačkoli je nejnovější model velmi tenký (s hloubkou pouhých 19,7 mm) objektiv se zoomem pracuje v celém rozsahu, aniž by vyčníval z fotoaparátu ven. COOLPIX S1 rovněž přináší celou řadu inovativních funkcí, rychlý provoz a vysoce kvalitní výsledky.

Mezi nejdůležitější vlastnosti patří rozlišení 5,1 miliónu pixelů a výkonný objektiv

3x Zoom-Nikkor ED s rozsahem 35-105 mm (v přepočtu na kinofilm), díky kterému dosahuje fotoaparát COOLPIX S1 ostrých a brilantních snímků s věrným podáním barev. Je rovněž vybaven úctyhodným LCD displejem s úhlopříčkou 2,5 palce, díky kterému lze snímky snadno pořizovat i prohlížet.

Přátelský k uživateli – a také k baterii
Fotoaparát COOLPIX S1 byl navržen se zřetelem na jednoduchost použití: jeho grafické uživatelské rozhraní umožňuje výběr funkcí a nastavení podle názvů nebo ikon a díky tlačítku Help (Nápověda) lze rychle získat vysvětlení nejdůležitějších funkcí – v kterémkoli z 12 různých jazyků.

Kromě přitažlivého vzhledu a snadného používání se fotoaparát COOLPIX S1 vyznačuje i výjimečnou efektivitou. Díky inovativnímu přístupu společnosti Nikon spotřebovává COOLPIX S1 velmi málo energie, a díky tomu dokáže na jedno nabití baterie EN-EL8 vyfotografovat až 200 snímků (měřeno podle standardu CIPA‡). To znamená, že uživatel může strávit více času fotografováním a méně nabíjením.

Díky dalším zlepšením provedeným konstruktéry společnosti Nikon se COOLPIX S1 také velmi rychle zapíná a dosahuje rychlosti sériového snímání až 1,8 obr./s (přibližně). Umožňuje tak uživateli zachytit prchavé okamžiky, které by byly s pomalejším fotoaparátem navždy ztraceny.

Neméně důležitá je však kvalita. Funkce vyvinuté společností Nikon umožňují zlepšení snímků přímo ve fotoaparátu a dosažení lepších výsledků při fotografování v náročných podmínkách.

Například jedinečná funkce D-Lighting společnosti Nikon, dostupná v režimu přehrávání, automaticky vyrovná jas snímků pořízených ve výrazném protisvětle nebo s nedostatečným bleskem tak, že projasní tmavší oblasti a současně ponechá správně exponovaná místa beze změny.

COOLPIX S1 – nejlepší lék na červené oči a roztřesené ruce
Funkce odstranění efektu červených očí přímo ve fotoaparátu automaticky v uloženém snímku rozpozná rušivé červené oči způsobené bleskem a digitálně je opraví.

Fotoaparát COOLPIX S1 je rovněž vybaven funkcí autofokusu s prioritou tváře, která při zaostřování rozpozná ve snímku lidské tváře a automaticky na ně zaostří. Díky tomu budou portréty vždy dokonale ostré. Jinou užitečnou funkcí je Blur Warning (Varování před rozmazáním), která uživatele upozorní na rozmazání pořízeného snímku pohybem fotoaparátu a doporučí jeho opakovanou expozici.

Fotoaparát COOLPIX S1 se dodává spolu s kolébkou COOL-STATION MV-11, díky které lze nabíjet baterie bez jejich vyjmutí z přístroje, stejně jako připojit fotoaparát COOLPIX S1 k televizoru nebo počítači.

Motivové programy

COOLPIX S1 nabízí celou řadu motivových programů, které odpovídají nejčastějším podmínkám při fotografování. Čtyři z nich jsou doplněny o asistenci, takže uživatel prostě vybere program, který se nejlépe hodí k dané situaci (např. Západ slunce nebo Portrét) a ponechá optimální nastavení na fotoaparátu. Jedním z nových programů je program Pod vodou, určený spolu s volitelným vodotěsným pouzdrem WP-CP5 k fotografování při potápění, a to až do hloubky 40 m.

Fotoaparát COOLPIX S1 je kompatibilní se široce dostupnými paměťovými kartami SD, obsahuje však také vnitřní paměť 12 MB, takže je možné dále fotografovat i bez náhradní paměťové karty.

Pro uživatele, kteří chtějí zaznamenávat ozvučené videosekvence, je fotoaparát COOLPIX S1 ideální volbou. Nabízí čtyři režimy videosekvencí a umožňuje zaznamenávat až 15 obr./s v kvalitě VGA. Uložené videosekvence můžete pomocí fotoaparátu COOLPIX S1 snadno přehrát na připojeném televizoru.

Budete-li chtít snímky vytisknout, stačí fotoaparát COOLPIX S1 připojit k tiskárně podporující standard PictBridge. Není třeba zapínat počítač. V neposlední řadě je přístroj COOLPIX S1 dodáván spolu se softwarem PictureProject společnosti Nikon, se kterým můžete snímky upravovat, organizovat a sdílet.

Plánované zahájení prodeje: Uvedení fotoaparátu COOLPIX S1 a vodotěsného pouzdra CP-WP5 do prodeje se plánuje na jaro roku 2005.

Další funkce fotoaparátu Nikon COOLPIX S1

 • Kompaktní rozměry 89,9 × 57,5 × 19,7 mm (Š × V × H)
 • Nízká hmotnost, přibližně 118 g (bez baterie a paměťové karty)
 • Funkce BSS (výběr nejlepšího snímku) automaticky vybere nejlepší expozici ze série deseti snímků
 • 4 ze 17 motivových programů nabízejí asistenci (Portrét, Noční portrét, Sport, Krajina)
 • 3 režimy snímání ozvučených videosekvencí a časosběrné snímání
 • Redukce šumu automaticky dosahuje přirozenějšího podání barev v některých motivových programech
 • Funkce časového pásma usnadňuje na cestách nastavení místního času
 • Režim nahrávání zvukových záznamů umožňuje zaznamenat až 30 minut, resp. 5 hodin při použití karty SD 256 MB.
 • Kvůli zjednodušení ovládání jsou všechna tlačítka umístěna na zadní stranu fotoaparátu
 • 4x digitální zoom
 • V režimu videosekvencí lze zvolit režim zaostřování Single AF anebo Continuous AF
 • Možnosti vyvážení bílé barvy: Automaticky s řízením TTL, manuální výběr z 5 režimů (denní světlo, žárovka, zářivka, zataženo a blesk) a přednastavená hodnota
 • Manuální vyvážení bílé umožňuje zvolit režimy denní světlo, žárovka nebo zářivka
 • Možnosti přehrávání: Jeden snímek, náhledy 4 a 9 snímků, prezentace
 • Vestavěný blesk: zábleskový režim lze vybrat z následujících možností: automaticky, redukce červených očí pomocí předblesku, trvale zapnutý blesk, trvale vypnutý blesk a synchronizace s dlouhými časy.

  Specifikace digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX S1

  Typ: Digitální fotoaparát S1

  Počet efektivních pixelů: 5,1 miliónu

  Snímač CCD 1/2,5 palce (celkem 5,36 miliónů pixelů)

  Obrazové režimy: High (2592*), Normal (2592), Normal (2048), PC (1024), TV (640)

  Objektiv: 3x Zoom-Nikkor ED; 5,8-17,4 mm (v přepočtu na kinofilm: 35-105 mm); f/3,0-5,4; 12 členů v 10 skupinách; digitální zoom: až 4×

  Rozsah zaostření: 30 cm až nekonečno, 4 cm až nekonečno v režimu Makro

  Monitor LCD: 2,5 palce, 110 000 bodů, displej TFT LCD z amorfního křemíku s regulací jasu

  Paměťová média: Vnitřní paměť: přibl. 12 MB, paměťová karta SD

  Režimy fotografování: Auto, programy s asistencí (Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét), motivové programy (Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panorama s asistencí, Pod vodou, Záznam zvuku), BSS (Výběr nejlepšího snímku), varování před rozmazáním, vkopírování data, samospoušť (10 s)

  Videosekvence: Ozvučené: TV movie (640 bodů) při 15 obr./s, Small size (320 bodů) při 15 obr./s, Smaller size (160 bodů) při 15 obr./s; Neozvučené: Časosběrné snímání s výslednou rychlostí 15 obr./s

  Snímací režimy: 1) Single (jednotlivé snímky), 2) Continuous (sériové snímání, přibl. 1,8 obr./s), Multi-shot 16 (mozaika 16 snímků)

  Počet snímků

  (ve vnitřní paměti): 5M: High (2592*) přibl. 5, Normal (2592) přibl. 10, 3M: (2048) přibl. 17

  Vestavěný blesk: Dosah: 0,3-2,5 m (širokoúhlý záběr), 0,3-1,4 m (teleobjektiv); Zábleskové režimy: automatický, automatický s redukcí efektu červených očí (ve fotoaparátu), trvale zapnutý blesk, trvale vypnutý blesk, synchronizace s dlouhými časy

  Rozhraní: USB (přes kolébku COOL-STATION MV-11)

  Podporované jazyky: V menu lze vybrat tyto jazyky: němčina, angličtina, španělština, francouzština, italština, holandština, švédština, japonština, zjednodušená čínština, tradiční čínština, korejština, ruština

  Napájení: Jedna dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8

  Doba provozu na baterie (přibl.): 200 snímků s dobíjecí baterií EN-EL8 (podle standardu CIPA*)

  Rozměry (Š × V × H): Přibližně 89,9 × 57,5 × 19,7 mm

  Hmotnost: Přibližně 118 g (bez baterie a paměťové karty)

  Dodávané příslušenství:† Kolébka COOL-STATION MV-11, řemínek, USB kabel UC-E10, A/V kabel, síťový zdroj EH-63, dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8, disk CD-ROM se softwarem PictureProject

  Volitelné příslušenství: Kolébka COOL-STATION MV-11, USB kabel UC-E10, síťový zdroj EH-63, dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8, nabíječka MH-62, vodotěsné pouzdro WP-CP5‡

  * Průmyslový standard pro měření životnosti baterií do fotoaparátů. Měřeno při 25 °C; změna nastavení zoomu před každým snímkem; každý druhý snímek s vestavěným bleskem; nastavení režimu obrazu Normal.

  †Dodávané příslušenství se může v různých zemích nebo oblastech lišit.

  ‡ Není k dispozici v některých zemích nebo oblastech. <
  Komentář Digineffu:
  Přístroje, které mají periskopový objektiv (tedy optická osa se jim láme v pravém úhlu a snímač je umístěn dole, na „dně“ těla přístroje) se pomalu stávají zvláštním „pod-druhem“ v kompaktech. Jsou zrozeny pro to, aby je majitel pořád nosil u sebe a dá se čekat, že tento systém bude používán i v mobilních telefonech, až budou mít pořádnou optiku. Další podotek – Nikon také zavedl onu funkci, která softwarově vyjasňuje stíny, to je nesmírně užitečný prvek, který velmi dobře řeší nepříjemný problém, tedy to známé dilema, kdy musíme volit mezi vypálenými jasy nebo skoro černými stíny. A do třetice, ta hláška o hrozbě roztřeseného snímku, ta sice není „něco jako stabilizátor“, ale je tomu blízko. Říká nám: zklidni se, kamaráde, opři se, udělej něco s citlivostí, prostě udělej něco, nebo budeš mít roztřesené snímky. Takže fakticky dělají z uživatele „živý stabilizátor“. Vtipné řešení!


  Nikon COOLPIX S1 je vestavěn do hliníkového těla, které je k dispozici v provedení Pure Silver, Ivory White a Ebony Black.

  Ačkoli je nejnovější model velmi tenký (s hloubkou pouhých 19,7 mm) objektiv se zoomem pracuje v celém rozsahu, aniž by vyčníval z fotoaparátu ven. COOLPIX S1 rovněž přináší celou řadu inovativních funkcí, rychlý provoz a vysoce kvalitní výsledky.

  Mezi nejdůležitější vlastnosti patří rozlišení 5,1 miliónu pixelů a výkonný objektiv

  3x Zoom-Nikkor ED s rozsahem 35-105 mm (v přepočtu na kinofilm), díky kterému dosahuje fotoaparát COOLPIX S1 ostrých a brilantních snímků s věrným podáním barev. Je rovněž vybaven úctyhodným LCD displejem s úhlopříčkou 2,5 palce, díky kterému lze snímky snadno pořizovat i prohlížet.

  Přátelský k uživateli – a také k baterii
  Fotoaparát COOLPIX S1 byl navržen se zřetelem na jednoduchost použití: jeho grafické uživatelské rozhraní umožňuje výběr funkcí a nastavení podle názvů nebo ikon a díky tlačítku Help (Nápověda) lze rychle získat vysvětlení nejdůležitějších funkcí – v kterémkoli z 12 různých jazyků.

  Kromě přitažlivého vzhledu a snadného používání se fotoaparát COOLPIX S1 vyznačuje i výjimečnou efektivitou. Díky inovativnímu přístupu společnosti Nikon spotřebovává COOLPIX S1 velmi málo energie, a díky tomu dokáže na jedno nabití baterie EN-EL8 vyfotografovat až 200 snímků (měřeno podle standardu CIPA‡). To znamená, že uživatel může strávit více času fotografováním a méně nabíjením.

  Díky dalším zlepšením provedeným konstruktéry společnosti Nikon se COOLPIX S1 také velmi rychle zapíná a dosahuje rychlosti sériového snímání až 1,8 obr./s (přibližně). Umožňuje tak uživateli zachytit prchavé okamžiky, které by byly s pomalejším fotoaparátem navždy ztraceny.

  Neméně důležitá je však kvalita. Funkce vyvinuté společností Nikon umožňují zlepšení snímků přímo ve fotoaparátu a dosažení lepších výsledků při fotografování v náročných podmínkách.

  Například jedinečná funkce D-Lighting společnosti Nikon, dostupná v režimu přehrávání, automaticky vyrovná jas snímků pořízených ve výrazném protisvětle nebo s nedostatečným bleskem tak, že projasní tmavší oblasti a současně ponechá správně exponovaná místa beze změny.

  COOLPIX S1 – nejlepší lék na červené oči a roztřesené ruce
  Funkce odstranění efektu červených očí přímo ve fotoaparátu automaticky v uloženém snímku rozpozná rušivé červené oči způsobené bleskem a digitálně je opraví.

  Fotoaparát COOLPIX S1 je rovněž vybaven funkcí autofokusu s prioritou tváře, která při zaostřování rozpozná ve snímku lidské tváře a automaticky na ně zaostří. Díky tomu budou portréty vždy dokonale ostré. Jinou užitečnou funkcí je Blur Warning (Varování před rozmazáním), která uživatele upozorní na rozmazání pořízeného snímku pohybem fotoaparátu a doporučí jeho opakovanou expozici.

  Fotoaparát COOLPIX S1 se dodává spolu s kolébkou COOL-STATION MV-11, díky které lze nabíjet baterie bez jejich vyjmutí z přístroje, stejně jako připojit fotoaparát COOLPIX S1 k televizoru nebo počítači.

  Motivové programy

  COOLPIX S1 nabízí celou řadu motivových programů, které odpovídají nejčastějším podmínkám při fotografování. Čtyři z nich jsou doplněny o asistenci, takže uživatel prostě vybere program, který se nejlépe hodí k dané situaci (např. Západ slunce nebo Portrét) a ponechá optimální nastavení na fotoaparátu. Jedním z nových programů je program Pod vodou, určený spolu s volitelným vodotěsným pouzdrem WP-CP5 k fotografování při potápění, a to až do hloubky 40 m.

  Fotoaparát COOLPIX S1 je kompatibilní se široce dostupnými paměťovými kartami SD, obsahuje však také vnitřní paměť 12 MB, takže je možné dále fotografovat i bez náhradní paměťové karty.

  Pro uživatele, kteří chtějí zaznamenávat ozvučené videosekvence, je fotoaparát COOLPIX S1 ideální volbou. Nabízí čtyři režimy videosekvencí a umožňuje zaznamenávat až 15 obr./s v kvalitě VGA. Uložené videosekvence můžete pomocí fotoaparátu COOLPIX S1 snadno přehrát na připojeném televizoru.

  Budete-li chtít snímky vytisknout, stačí fotoaparát COOLPIX S1 připojit k tiskárně podporující standard PictBridge. Není třeba zapínat počítač. V neposlední řadě je přístroj COOLPIX S1 dodáván spolu se softwarem PictureProject společnosti Nikon, se kterým můžete snímky upravovat, organizovat a sdílet.

  Plánované zahájení prodeje: Uvedení fotoaparátu COOLPIX S1 a vodotěsného pouzdra CP-WP5 do prodeje se plánuje na jaro roku 2005.

  Další funkce fotoaparátu Nikon COOLPIX S1

 • Kompaktní rozměry 89,9 × 57,5 × 19,7 mm (Š × V × H)
 • Nízká hmotnost, přibližně 118 g (bez baterie a paměťové karty)
 • Funkce BSS (výběr nejlepšího snímku) automaticky vybere nejlepší expozici ze série deseti snímků
 • 4 ze 17 motivových programů nabízejí asistenci (Portrét, Noční portrét, Sport, Krajina)
 • 3 režimy snímání ozvučených videosekvencí a časosběrné snímání
 • Redukce šumu automaticky dosahuje přirozenějšího podání barev v některých motivových programech
 • Funkce časového pásma usnadňuje na cestách nastavení místního času
 • Režim nahrávání zvukových záznamů umožňuje zaznamenat až 30 minut, resp. 5 hodin při použití karty SD 256 MB.
 • Kvůli zjednodušení ovládání jsou všechna tlačítka umístěna na zadní stranu fotoaparátu
 • 4x digitální zoom
 • V režimu videosekvencí lze zvolit režim zaostřování Single AF anebo Continuous AF
 • Možnosti vyvážení bílé barvy: Automaticky s řízením TTL, manuální výběr z 5 režimů (denní světlo, žárovka, zářivka, zataženo a blesk) a přednastavená hodnota
 • Manuální vyvážení bílé umožňuje zvolit režimy denní světlo, žárovka nebo zářivka
 • Možnosti přehrávání: Jeden snímek, náhledy 4 a 9 snímků, prezentace
 • Vestavěný blesk: zábleskový režim lze vybrat z následujících možností: automaticky, redukce červených očí pomocí předblesku, trvale zapnutý blesk, trvale vypnutý blesk a synchronizace s dlouhými časy.

  Specifikace digitálního fotoaparátu Nikon COOLPIX S1

  Typ: Digitální fotoaparát S1

  Počet efektivních pixelů: 5,1 miliónu

  Snímač CCD 1/2,5 palce (celkem 5,36 miliónů pixelů)

  Obrazové režimy: High (2592*), Normal (2592), Normal (2048), PC (1024), TV (640)

  Objektiv: 3x Zoom-Nikkor ED; 5,8-17,4 mm (v přepočtu na kinofilm: 35-105 mm); f/3,0-5,4; 12 členů v 10 skupinách; digitální zoom: až 4×

  Rozsah zaostření: 30 cm až nekonečno, 4 cm až nekonečno v režimu Makro

  Monitor LCD: 2,5 palce, 110 000 bodů, displej TFT LCD z amorfního křemíku s regulací jasu

  Paměťová média: Vnitřní paměť: přibl. 12 MB, paměťová karta SD

  Režimy fotografování: Auto, programy s asistencí (Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét), motivové programy (Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panorama s asistencí, Pod vodou, Záznam zvuku), BSS (Výběr nejlepšího snímku), varování před rozmazáním, vkopírování data, samospoušť (10 s)

  Videosekvence: Ozvučené: TV movie (640 bodů) při 15 obr./s, Small size (320 bodů) při 15 obr./s, Smaller size (160 bodů) při 15 obr./s; Neozvučené: Časosběrné snímání s výslednou rychlostí 15 obr./s

  Snímací režimy: 1) Single (jednotlivé snímky), 2) Continuous (sériové snímání, přibl. 1,8 obr./s), Multi-shot 16 (mozaika 16 snímků)

  Počet snímků

  (ve vnitřní paměti): 5M: High (2592*) přibl. 5, Normal (2592) přibl. 10, 3M: (2048) přibl. 17

  Vestavěný blesk: Dosah: 0,3-2,5 m (širokoúhlý záběr), 0,3-1,4 m (teleobjektiv); Zábleskové režimy: automatický, automatický s redukcí efektu červených očí (ve fotoaparátu), trvale zapnutý blesk, trvale vypnutý blesk, synchronizace s dlouhými časy

  Rozhraní: USB (přes kolébku COOL-STATION MV-11)

  Podporované jazyky: V menu lze vybrat tyto jazyky: němčina, angličtina, španělština, francouzština, italština, holandština, švédština, japonština, zjednodušená čínština, tradiční čínština, korejština, ruština

  Napájení: Jedna dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8

  Doba provozu na baterie (přibl.): 200 snímků s dobíjecí baterií EN-EL8 (podle standardu CIPA*)

  Rozměry (Š × V × H): Přibližně 89,9 × 57,5 × 19,7 mm

  Hmotnost: Přibližně 118 g (bez baterie a paměťové karty)

  Dodávané příslušenství:† Kolébka COOL-STATION MV-11, řemínek, USB kabel UC-E10, A/V kabel, síťový zdroj EH-63, dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8, disk CD-ROM se softwarem PictureProject

  Volitelné příslušenství: Kolébka COOL-STATION MV-11, USB kabel UC-E10, síťový zdroj EH-63, dobíjecí Li-ion baterie EN-EL8, nabíječka MH-62, vodotěsné pouzdro WP-CP5‡

  * Průmyslový standard pro měření životnosti baterií do fotoaparátů. Měřeno při 25 °C; změna nastavení zoomu před každým snímkem; každý druhý snímek s vestavěným bleskem; nastavení režimu obrazu Normal.

  †Dodávané příslušenství se může v různých zemích nebo oblastech lišit.

  ‡ Není k dispozici v některých zemích nebo oblastech. <