Nezařazené

Nikon AW1

V polovině září předvedl Nikon novinku pro svoji mirrorless řadu Nikon 1 v provedení voděodolného a páduvzdorného fotoaparátu. Zázrak má označení AW, tedy jako voděodolný kompakt AW100. Výměnná optika, palcový rozměr snímače a v základním kitu zoom s ekvivalentem 30 – 75. Zde je to, co jsem na něm vypozoroval.

V polovině září předvedl Nikon novinku pro svoji mirrorless řadu Nikon 1 v provedení voděodolného a páduvzdorného fotoaparátu. Zázrak má označení AW, tedy jako voděodolný kompakt AW100. Výměnná optika, palcový rozměr snímače a v základním kitu zoom s ekvivalentem 30 – 75. Zde je to, co jsem na něm vypozoroval.

Jaký je a komu je určen
Hned zkraje se musím přiznat, že jsem se s ním ani nepotápěl do patnácti metrů (ale ani ne do vany), ani jsem jím netřískal a nepouštěl z 2 metrů na beton, to vše by měl vydržet. Na první pohled nevypadá jako voděodolný přístroj. Příbuznost s řadou Nikon 1 nezapírá, je to úhledný kompakt s výrazným objektivem.


Teprve na druhý pohled uvidíme dvojité jištění dvířek prostoru pro baterku a kartu, nejdříve je třeba odsunout LOCK (objeví se žlutá barva) a teprve potom lze dvířka otevřít. Stejně jsou zajištěna dvířka pro výstupy USB a HMDI. Tato dvířka je třeba udržovat v čistotě. To že je přístroj robustní a můžete ho při hokeji používat jako puk neznamená, že si nepotrpí na čistotu. Stačí zrnko písku v těsnění a je po voděodolnosti – na to při iniciaci přístroj výmluvně upozorňuje. Neméně důkladně je zajištěný i objektiv. Bajonet na těle má kolem sebe těsnicí kroužek a na objektivu je přesah. Manipulace s objektivem vyžaduje užití síly. Objektiv 11-27.5/3.5-5.6 dodávaný v kitu je vpředu chráněn sklem, veškeré zoomování a ostření se odehrává uvnitř. Působí to dojmem důkladnosti a výborné řemeslné práce, nicméně opatrnosti není nikdy dost a být vlastníkem tohoto přístroje bych asi moc na výměnu objektivů nesázel. Vyrábí se ještě objektiv s pevným ohniskem 10/2.8 se stejnými vlastnostmi.

Podotknu ještě, že i krytky, zvláště pak krytka těla, jsou pozoruhodně důkladné. Lze používat i další objektivy určené pro řadu Nikon1 po doplnění kroužkem, který bude přiléhat k těsnicímu kroužku v bajonetu. Přístroj je vybaven stativovým závitem, ten je na levém kraji z pohledu fotografujícího, takže prostor pro baterku je přístupný i s nasazenou stativovou destičkou.

Začal jsem jaksi netradičně, venkovním pozorováním. Takže teď už tradičně uveďme základní data. Snímač je palcový (13,2 x 8,8 mm) patnáctimegový fyzicky a čtrnáctimegový efektivně, poměr stran je kupodivu 3:2 anebo ořezaný 16:9, nikoli tedy obvyklých 4:3. Snímač je CMOS, procesor Expeed 3A. Rozsah ISO je 160 až 6400. Přístroj ukládá do JPEG ve třech stupních komprese nebo do RAW (NEF) datového souboru. Ostření je hybridní, na kontrast i na fázový posun. Displej je pevná třípalcový s 921 tisíci body. Rozsah závěrky je od 30 sec do neuvěřitelných 1/16000, snímací režimy jsou automat, program, priorita času a clony a plný manuál, také scénické předvolby, těch je šest plus automat. Přístroj má zabudovaný vyskakovací blesk, též je voděodolný, synchronizuje při 1/60 sec. Video je full HD 1920 ve formátu MPEG4 nebo H246. Zápis je na karty rodiny SD. Přístroj je vybaven GPS , hloubkoměrem / výškoměrem a kompasem nikoli ale wi-fi. Baterka je li-ion EN-EL20, uživí 220 snímků. Přístroj váží 201 g a měří 114x72x37.

Voděodolných přístrojů je na trhu hodně – samozřejmě včetně Nikonu. Mívají ovšem problematickou obrazovou kvalitu, zvláště za horších světelných podmínek. Moderní jednopalcové snímače ve spolupráci s procesory poslední generace mají opravdu vynikající obrazový výstup a na ukázkách uvidíte, že se to týká i tohoto modelu AW1.

Pokud tedy mám shrnout – opravdu to není kapesní přístroj. Má rozměr v uvozovkách dospělého fotoaparátu a taky má svoji váhu. Malé odolné kompakty hned tak z trhu nevyžene, do kapsy bundy se za nimi nedostane. Ovšem obrazovým výkonem je překoná všechny. Pak ovšem záleží na prioritách každého zájemce.

Ovládání a menu
Začnu zase od prvního pohledu. Ten nám neprozradí nic překvapujícího. Nahoře je vypínač a spoušť pro focení eventuálně pro video, na zadní stěně nahoře cosi co připomíná ovládání zoomu, ovšem zoom se ovládá mechanicky. Tlačítka slouží ke zvětšování a zmenšování obrázků.


Pod nimi je gumová opěrka pro palec, jistě velmi užitečná zvláště pod vodou a na ní je „divné tlačítko“, o němž půjde řeč. O další patro níže je menu a prohlížení, čtyřcestný volič s dedikovanými funkcemi vpravo korekce expozice, dolů blesk, doleva sériové focení až 60 fps (!!!), s autofokusem až 15 fps, a nahoře tlačítko F. Další divné tlačítko. Dole pak najdeme DISP tlačítko pro režim zobrazení a koš na mazání fotek.


Obě „divná tlačítka“ poskytují klíč k základnímu ovládání přístroje. To první je polohové. Lépe se to ukáže než vysvětlí. Když tlačítko zmáčknete, objeví se volič režimů a cosi jako krokvice, takové to závaží na šňůře. Nakloníte přístroj a to na čem šňůra leží se zapne. Pokud zapnete foťáček-C, to je pro pokročilé a najdete tu prioritu clony / času i plný manuál a samozřejmě program.


Clonu, respektive čas ovládáte těmi tlačítky na zvětšování a zmenšování obrázků. Pokud nastavíte plný manuál, je třeba nejdřív zmáčknout na čtyřcestném voliči směr doprava (normálně je tam korekce expozice) a opětovným stisknutím ve směru doprava volíme clonu – pak ji nastavíme zase těmi tlačítky zvětšovat / zmenšovat, nebo čas, stejný způsob. Přiznám se, že jsem na to jaksi intuitivně nepřišel a musel jsem jt do manuálu na poradu… Naštěstí je pěkný, srozumitelný a ne moc tlustý a je v knížce, nikoli na CD.

Jak se s ním fotí
Samozřejmě je třeba se přizpůsobit specifikům přístroje, daným voděodolností. Oproti suchozemským přístrojům řady Nikon1 je tento model o něco pomalejší, jak v náběhu, tak v odezvě spouště. Tu je nutno opravdu silně stisknout a pak ovšem je třeba si dát pozor, abychom přístroj nestrhli při expozici.

Přiznám, že s focením pod vodou nebo v drtírně štěrku a mlácením o kameny jsem zkušenost neudělal a opírám se jen o nabádání příručky, že je třeba po nějaké té drsné zkušenosti z moře nebo prachu přístroj opláchnout sladkou vodou, otřít a hlavně – nechat uschnout a teprve potom otevírat. Obzvláštní opatrnost je třeba věnovat výměně objektivu. Logika napovídá, že bajonet je nejzranitelnější část: při otevírání slotu pro baterku nedochází k žádnému tření, při výměně objektivu ano, dokonce velkému, cítíte značný odpor. Sem by se opravdu žádní zrnko mořského písku dostat nemělo. V dodávce je silikonové mazání a v návodu je popsáno, jak se operace provádí. I ten kdo manuály nečte by měl těmto pokynům věnovat pozornost.

Po stránce obrazové je naprosto srovnatelný se suchomilnými přístroji Nikon1. Kresba je vynikající, oproti APS-C neřkuli full frame se palcový čip projeví menším dynamickým rozsahem. Poněkud si lze vypomoci funkcí D-lighting, nicméně zázrak od toho nelze čekat.

Obdivuhodná je rychlost snímání. Při frekvenci 15 snímků za vteřinu vcelku spolehlivě ostří a z ostrosti vypadne, až kdy se objekt přiblíží. Výtečná je ta funkce, kdy si přístroj do paměti uloží sérii a vy si vyberete nejzdařilejší snímek. Při velkém zvětšení detailů proti světlému pozadí se detaily zatáhnou do modra, nicméně není to klasická aberace projevující se jako barevné konturování.


Pokud jde o šum, záleží na míře háklivosti uživatele. Pro mě je podstatné, že přístroj drží kresbu i při 3200 ISO. Každý fotoaparát má šum nad 1200 ISO a bylo by nepřirozené, kdyby tento neměl. Důležité je, že šum zde nerozbíjí detaily. Toto je ukázka šumu při 100% zobrazení při 3200 ISO.


Na poněkud nestandardní obsluhu je třeba si zvyknout a je omluvitelná a vysvětlitelná naprosto unikátním konstrukčním řešením přístroje. Jeho odolnost je dostatečnou omluvou pro určité nepohodlí.

Shrnutí
Nikon AW1 je voděodolný příbuzný modelů řady Nikon1, je to tedy mirorrless neboli bezzrcadlovka s výměnnými objektivy s palcovým patnáctimegovým čipem. Svou schopností vzdorovat tlaku vody do 15 metrů a hlavně prachu a otřesům a přitom si zachovat vlastnosti přístroje s vysokou kvalitou obrazu a vyměnitelností optiky nemá konkurenci, je naprosto unikátní. V tomto směru šlo u Nikonu o přelomový počin. Nemá elektronický hledáček, proto by mu v řadě Nikon1 měl odpovídat model J3, s ním má většinu parametrů shodných, včetně baterky a kupodivu váhy. Ten stojí s objektivem odpovídajícího ohniska cca 13 tisíc (listopad 2013), kdežto AW1 přijde na 19 tisíc. Šestitisícový rozdíl přijde na vrub odolnosti. Toto je třeba vzít v úvahu při rozhodování o koupi tohoto unikátu s udivujícími vlastnostmi a vynikajícím výkonem.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu, 2 až 8 běžné světlo, 9 a 10, 12 a 13 velké světelné rozdíly, 11 a 14 protisvětlo, 15 1100 ISO, 16 3200 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Nikon1 AW1 ?