Nezařazené

Nikon AF-S Nikkor Fisheye 8-15mm F3.5-4.5 E ED

Nevím, jestli někdo pořádá soutěž o nejkurióznější objektiv, ale tenhle Nikon by do ní jistě pásnul. Rybí oko a zoom, kdo to kdy slyšel? Vy možná, já ne. Proto jsem na tuto novinku z loňského května byl zvědavý a konečně mi přistála v rukou. Zkoušel jsem ji na Nikonu D850.

Nevím, jestli někdo pořádá soutěž o nejkurióznější objektiv, ale tenhle Nikon by do ní jistě pásnul. Rybí oko a zoom, kdo to kdy slyšel? Vy možná, já ne. Proto jsem na tuto novinku z loňského května byl zvědavý a konečně mi přistála v rukou. Zkoušel jsem ji na Nikonu D850.



Jaký je a komu je určen
Připomenu, že rybí oko je objektiv se záběrem 180 stupňů, vyjádřeno lapidárně. Za klasických dob měly tyto objektivy kruhové zobrazení, dnes jsou objektivy které mají skoro 180 stupňů ale zato obdélníkové zobrazení – tento splňuje obě kritéria.

Je určen pro zrcadlovky Nikon, jak plnoformátové FX, tak i pro DX s menším čipem. Na plnoformátu mají rozsah záběru od 180 do 170 stupňů, ostří od 16 cm (od roviny čipu). Objektiv je sestaven z 15 členů ve 13 skupinách, clona je sedmilamelová. Rozměry (š – d) jsou 77,5 x 83 mm, váží 485 g. Filtr pochopitelně nepřichází v úvahu. Určitou kuriozitou je sluneční clona. Ta je doslova teninká – a použitelná jen při ohnisku 15 mm. Při kratším ohnisku už leze do záběru. Je to nepochybně zoom s nejkratším ohniskem v nabídce Nikonu. Stojí něco přes 37 tisíc a zde jsme u čertova kopýtka. V současné nabídce Nikonu najdeme Nikon 16 mm F 2,8 AF D A za 22 tisíc. Jde o plnohodnotné rybí oko s úhlem záběru až 180 stupňů na plnoformátu. Má obdélníkové zobrazení, tedy nedělá kruhové obrázky ve stylu klasického rybího oka, jak se praktikovaly před padesáti lety. Za příplatek 15 tisíc tedy získáme výhodu kruhového zobrazení. To je holá pravda a je na každém, jak se s ní vyrovná.

Jak se s ním fotí
Na první pohled překvapí, jak je malý a lehký. Pokud z něho nesejmete krytku, ktzerá má tvar rendlíku na vaření mrkve, nehádali byste na rybí oko – po sejmutí ovšem spatříte tu mohutnou vypouklinu přední čočky, krytou fluorovou vrstvou, odpuzující vodu a mastnotu (čtěte: dobře se to čistí). Objektiv má dva prstence, tím vzdálenějším se zoomuje – z krajnosti do krajnosti cca 90 stupňů, ten bližší tělu je ostření. Za okénkem je stupnice metrů, ostření je by wire, tedy elektricky. Vlevo od okénka je přepínání z autofokusu s možností doostřování rukou a manuál. Oba prstence jdou velmi plynule a ostření je tiché.
O patálii se sluneční clonou jsem se už zmínil, opravdu je možno ji použít prakticky jen při 15 mm nastavení, jinak zasahuje do obrazu. Přechod od kruhového do obdélníkového zobrazení je pozvolný, plný obdélník je až při 14 mm:



Fotil jsem na nejnáročnější čip, tedy na pětačtyřicetimegový Nikon D850. Že kresba bude dobrá už při plné cloně a že zvadne při F16 a dále už bude k ničemu, to není překvapující. Navíc, při ohnisku 15 mm je opravdu zbytečné se trápit vysokou clonou, hloubka ostrosti je u rybího oka naprosto dostatečná a je celkem kupodivu, proč konstruktér šel až na clonu F29. Není málo objektivů, které končí na F16 a basta.



Příjemné překvapení ale čeká v rozích. Jistě že je tam úbytek kresby, ale zdaleka ne tak dramatický, jak bychom čekali od úhlu záběru 170 stupňů. Celé pole je tedy velmi kultivovaně prokresleno.



Je to pochopitelně rybí oko. Můžete mít objektivy se „zero zkreslením“ při 156 mm, což bývá 115 stupňů úhel záběru. Ale toto je rybí oko se specifickým zobrazením. Vyzkoušel jsem si ho u nás ve Zvoli v našem kostele svaté Markéty. Tady jsem se pokusil využít neobvyklých vlastností rybího oka a postihnout některé detaily tak, jak to prostým okem běžně nevidíme – a to je smysl tohoto velmi speciálního objektivu.

Shrnutí
Nikon AF-S Nikkor Fisheye 8-15mm F3.5-4.5 je neobvykle řešené rybí oko, neboť je to zoom se změnou záběru od kruhového 180 stupňů po obdélníkový 170 stupňů, se silným soudkovým zkreslením, které patří k implicitním vlastnostem každého rybího oka. Smysl mají dvě krajní polohy, mezipolohy zobrazí v rozích větší či menší kruhové segmenty. Dodává se i sluneční clona, ta má smysl jen při použití na 15 mm ohnisku. Smysl má pro fotografa, který rád s tímto neobvyklým zobrazením pracuje a chce přecházet od obdélníkového ke kruhovému zobrazení – v tomto směru to jsou dva objektivy v jednom. Kdo kruhové zobrazení nepotřebuje a chce kvalitní FF rybí oko, sáhne po Nikonu 16 mm F 2,8 AF D A .

Ukázky:
1 až 3 při 15 mm, 4 a 5 přecházíme na mezihodnoty ohniska až po 8 mm, 6 až 8 projevení sluneční clony při různých ohniscích (12, 10 a 8 mm), 9 až 12 záběry ze sv. Markéty.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Nikon 8-15mm f/3,5-4,5 E ED Fisheye?