Nezařazené

Nikon AF-P Nikkor 70–300/4,5–5,6 ED VR

Nikon dnes uvádí nový telezoom určený jak pro plnoformátové zrcadlovky, tak i pro přístroje s čipem APS-C (DX). K tomu je třeba podotknout, že na trhu je objektiv s týmiž základními parametry 70–300/4,5–5,6 za 17500 Kč. To je model z roku 2005, tedy dvanáct let starý. Ohlasy na něj jsou velmi dobré – je to rozumný rozsah ohnisek, na přístrojích DX dosahuje maxima ekv. 450 mm a to je, myslím, určitá hranice běžně laicky použitelného dlouhého skla (snad jsem nikoho neurazil). Tisková zpráva o novince obsahuje podlimitní míru informace, z četby mimo řádky lze soudit, že opticky jde o totožnou konstrukci a změny se týkají elektrotechniky: především je změněn systém ostření, má vylepšenou stabilizaci a clona je ovládána elektromagneticky. Ostří od 1,2 m, kdežto původní model od 1,5 metrů. V Americe má stát 700 dolarů, česká cena je stanovena 21 tisíc, věřme že ten kurz třiceti korun za dolar není konečné slovo. Každopádně je objektiv 70-300 velmi užitečný. Nikon má výborný 70-200/4.0, recenzoval jsem ho s velkým nadšením zde , ovšem stojí dnes ještě o 7,5 tisíc víc než v době recenze, tedy 41400. Tento objektiv je ovšem v jiné kvalitativní kategorii už na první pohled tím, že má stálou světelnost v průběhu zoomu. Hlavním konkurentem tedy bude stávající 70-300 o 3,5 tisíc levnější.  Opticky – třebaže se o tom tisková zpráva výslovně nezmiňuje, soudě podle názvu by aspoň jeden člen měl být ED (stávající model má jeden člen UD). Dramaticky se tím ale kresba nezlepší. Uvidíme, jakou výhodu přinese zlepšené ostření a stabilizace.


Tisková zpráva Nikonu:

Amsterdam, Nizozemsko, 11. července 2017: Nikon poskytuje sportovním fotografům, fotografům divokých zvířat a cestovatelským fotografům výkon potřebný pro dosažení lepších snímků teleobjektivem prostřednictvím nového objektivu AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR. Rychlejší automatické zaostřování a režim redukce vibrací SPORT zaměří každou akci bez kompromisů v ostrosti obrazu. Lehčí konstrukce odolná proti klimatickým vlivům obstojí ve všech prostředích.

Nejnovější verze tohoto teleobjektivu se zoomem formátu FX zachytí vše od výrazu vítěze až po ptáky v letu na výjimečných statických snímcích a videosekvencích. Objektiv je typu AF-P NIKKOR, což znamená, že je vybaven krokovým motorem Nikon, který umožňuje extrémně rychlé a velmi tiché zaostření objektu. Redukce vibrací (VR) je nyní rychlejší, tišší a účinnější. A objektiv těží z režimu redukce vibrací SPORT, který byl převzat z profesionálních objektivů Nikon. Režim redukce vibrací SPORT, který je trvalým oblíbencem fotografů akčních motivů, umožňuje fotografům spolehlivě sledovat rychle se pohybující objekty – i v případě, že je jejich pohyb nepravidelný. Mezi další funkce z profesionálních objektivů Nikon patří elektromagnetická clona, která zaručuje přesné expozice při vysokých snímacích frekvencích. Volba zaostřovacích režimů A/M a M/A umožňuje manuální úpravu automatického zaostření jednoduchým otočením zaostřovacího kroužku. Upřednostňovaný režim sportovních fotografů, M/A, umožňuje prakticky bez zpoždění přepínat na manuální zaostřování. Zaostřovací režim A/M je méně citlivý a zamezuje tak nechtěnému přepnutí na manuální zaostřování.

Dirk Jasper, Manager of Product Marketing u společnosti Nikon Europe, říká: „Nový objektiv AF-P 70–300 mm otevírá řadu možností pro fotografování teleobjektivem z ruky. Nikon tradičně postupně integruje osvědčené profesionální technologie do dostupnějších objektivů, a tento nový objektiv se zoomem je aktuálním modelem těžícím z těchto výhod. Profesionální funkce jako redukce vibrací SPORT a zaostřovací režim M/A jsou pro fotografy pracující v náročných podmínkách velkou výhodou.“

Výrazná vylepšení – nové funkce objektivu AF-P NIKKOR 70–300 mm f/4,5–5,6E ED VR
Větší všestrannost: tento teleobjektiv se zoomem 70–300 mm (105–450 mm při použití na jednookých zrcadlovkách formátu Nikon DX) nyní nabízí nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 1,2 m v rámci celého rozsahu zoomu a největší měřítko zobrazení 0,25×.
Krokový motor AF-P: zaručuje extrémně rychlé a tiché automatické zaostřování. Umožňuje zaznamenat stopáž videosekvencí prakticky bez známek hluku zaostřování.
Pokroková redukce vibrací (VR): umožňuje fotografovat časy závěrky až o 4,5 EV delšími než by jinak bylo možné.1
Režim redukce vibrací SPORT: poskytuje stabilnější obraz v hledáčku, což pomáhá při fotografování výjimečně rychlých akcí a při panorámování.
Konstrukce odolávající klimatickým vlivům: každá pohyblivá součást tubusu objektivu je utěsněná proti prachu a vodním kapkám.
Elektromagnetická devítilamelová clona: umožňuje konzistentní automatické řízení expozice i při rychlém sériovém snímání. Kruhový otvor tvořený lamelami clony umožňuje dosažení přirozeněji působících neostrých míst obrazu.
Plná kontrola: volba zaostřovacích režimů A/M a M/A. Zaostřovací i zoomový kroužek jsou vybaveny vroubkovaným povrchem umožňujícím pevné uchopení pro jisté ovládání.