Nezařazené

Nikon 1 AW1

Když vám starý krokodýl řekne, že tohle to tu ještě nebylo, radši si sedněte, ať to s vámi nesekne. I já byl rád že sedím, když jsem otevřel tiskovou zprávu, která v plném rozsahu potvrzovala dohady, že snad Nikon připravuje vodovzdorný Nikon 1. Je to tady: můžete s tím do hloubky 15 metrů a nic se mu nestane po pádu z 2 metrů na beton a je to plnohodnotný Nikon 1 s výměnnými objektivy.

Když vám starý krokodýl řekne, že tohle to tu ještě nebylo, radši si sedněte, ať to s vámi nesekne. I já byl rád že sedím, když jsem otevřel tiskovou zprávu, která v plném rozsahu potvrzovala dohady, že snad Nikon připravuje vodovzdorný Nikon 1. Je to tady: můžete s tím do hloubky 15 metrů a nic se mu nestane po pádu z 2 metrů na beton a je to plnohodnotný Nikon 1 s výměnnými objektivy.

Všichni sebedbalí výrobci nabízejí vodovzdorné a páduodolné kompakty, ostatně Nikon AW 100 jsem tu recenzoval skoro na den před měsícem. AW1 je ovšem „o něčem jiném“. Žádný periskopový objektiv a čip velikosti nehtu malíčku! Přístroj patří do řady Nikon 1, má tedy výměnnou optiku. Snímač je CMOS formátu CX (palcový rozměr, velikost 13.2 x 8.8 mm ) se 14,2 megapixely a s nejvyšší citlivostí 6400 ISO.

Zastavme se u rozměru čipu. Je to rozměr používaný například v přístrojích Sony RX100, tedy v kompaktech. Přístroj má výklopný blesk a ten funguje i pod vodou – nelze mít všechno, takže tu nejsou sáňky pro externí blesk. Podle nikonního webu umí tento blesk dálkově řídit externí blesky a Nikon chystá externí blesk pro použití pod vodou, pak to bude dokonalé. Relativně malý fyzický rozměr čipu nese výhodu například v tom, že tento aparát dokáže sériové focení 15 fps s průběžným ostřením, a maximální hranice rychlosti série je 60 snímků za sekundu. Tím to ale nekončí.

Nikony mají svůj systém „best shot“ už patnáct let a nechybí ani zde. Je možné buď snímat frekvencí 20 fps a pak vybrat snímek, který vám přijde nejlepší a ten uložit, anebo opravdu spolehnout na BSS a ten vybere z pořízené série 5 nejlepších fotek. Jako u předchozích modelů Nikon 1 umí tento model kratičká videa zakončená statickým snímkem.


V tiskové zprávě se hovoří o „zdvojeném obvodu“, zdá se, že jde o duální procesor Expeed 3A. Ostření je hybridní – i jeho popis musíme rozplést z houštiny „ztraceno v překladu“ (obvykle z japonštiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny, jako děti jste jistě taky hráli „tichou poštu“). Cituji:

Pokročilý hybridní AF systém zahrnuje pohotové automatické zaostřování s fázovou detekcí pro rychlé pohyby a automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro zachycení jemných detailů.

Jde bezpochyby o to, že dedikované fotodiody určené pro ostření s fázovou detekcí jsou schopné poskytnout data k rozhodnutí, kterým směrem se má AF vydat a posléze AF založený na analýze kontrastu proces završí.

Cestovatelský přístroj je vybaven GPS i GLONASS systémem, má kompas a dokáže s rozumnou mírou přesnosti zaznamenat nadmořskou výšku a hloubku pod vodou.

Pokud jde o ovladatelnost, přístroj je vybaven detekcí náklonu a jím lze aparát ovládat. Navazuji na nedávnou recenzi kompaktu AW 100, neshledal jsem tento systém prakticky použitelným. Toto neznám, až poznám, vyzkouším a popíšu.

Wi-fi podle všeho není zabudované, v nabídce je adaptér Nikon WU-1b.

Objektivy
Přirozeně že pod vodu a mezi skály bez rizika musíte jít s objektivem také typovaným jako AW. Nikon nabízí hned dva, 1 NIKKOR AW 11–27,5 mm f/3,5–5,6 a širokoúhlý objektiv 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8. Při prodlužovacím faktoru 2,7x jde o cca 30 – 75 mm zoom a širokoúhlou sedmadvacítku.


To je pro začátek určitě zcela dostačující vybavení a dá se předpokládat, že na nějaké delší sklo nebudeme dlouho čekat. Bajonet ale je schopen spolupracovat se všemi stávajícími objektivy systému Nikon 1, ovšem pozor, s nimi se za barracudou nepouštějte. Ještě něco: tyto dva AW objektivy nejsou kompatibilní se stávajícími těly systému Nikon 1.


Komentář DN: Bezesporu se zrodilo cosi zcela nového. Zatímco Sony podle všech známek chystá systémový kompakt s full frame čipem, Nikon od začátku vede zajímavý souboj welterové váhy s polotěžkými a těžkými, z MFT formátem (Olympus a Panasonic) a APS-C (Fujifilm, Samsung a Sony). Všechny fotoaparáty třídy systémového kompaktu nebo mirrorlessu mají obrovskou výhodu oproti zrcadlovkám, že jsou výrazně menší a hlavně lehčí (projevuje se to především na objektivech!!). To platí o všech, a jednotlivé modely jsou na tom líp, jiné méně líp. Nikon 1 s nimi bojuje svým čipem, který platí mezi kompakty za obra, ale mezi mirrorlessy je trpaslík. Foťáky systému Nikon 1 jsou nejmenší a nejlehčí. Model V2 s elektronickým hledáčkem měří 109 x 82 x 46 mm oproti 122 x 89 x 43 mm modelu Olympus OM D E-M5, ovšem váží jen 278 proti 425 gramů – a to se bavíme o těle, poměr váhy a rozměrů optiky by byl příkřejší. Ale ani to by nemusel být zásadní argument.

Odolnost vůči štrapácím na cestě, to je ovšem něco, proti čemu nemá žádná konkurence v této třídě co Nikonu nabídnout k souboji. Málokdo se potopí do hloubky 15 metrů, ale co je to prach na cestě, to zažil každý, kdo cestuje. Každý (druhý) jsme slyšeli ten zvuk vyvolaný pádem fotoaparátu na dlaždičky. Všichni jsme zmokli a báli jsme se, co tomu ten foťák řekne (ano, jsou vodoodolné mirrorlessy, ale „žbluňk“ nesnesou). Tohle awéčko je proti tomu obrněno. Je to prostě foťák na cesty s nekompromisní kvalitou obrazu.

Zdá se mi, že se zrodila nová třída fotoaparátu.

Info čerpám jen z tiskové zprávy, foťák jsem naživo neviděl, natož abych ho vyzkoušel. Výkon modelu V1 dovedu posoudit ze zkušeností své kolegyně z fotoexpedice v africké Namibie – takzvaně malého čipu není nutné se bát. No a protože je to obrněný foťák, odpustím si stesk, že nemá výklopný displej. Ale chápu. Nemůžu mít hodinky s vodotryskem.