Nezařazené

Nálet na Krteň

V mrazivém větru jsem asistoval při zalétávání nového dronu DJI S800 osazeného fotoaparátem Sony NEX 7. Jde o dálkově ovládanou miniaturní helikoptéru, dnes se zařízením tohoto druhu většinou říká copter. V tomto případě hexacopter. Který firma TELINK – respektive Aerial Shots používá k leteckému snímkování. Objektem našeho zájmu byl románský kostelík na kopečku u zaniklé vsi Krteň nedaleko pražských Řeporyj. Bylo to zajímavé, poněkud mrazivé experimentování!

V mrazivém větru jsem asistoval při zalétávání nového dronu DJI S800 osazeného fotoaparátem Sony NEX 7. Jde o dálkově ovládanou miniaturní helikoptéru, dnes se zařízením tohoto druhu většinou říká copter. V tomto případě hexacopter. Který firma TELINK – respektive Aerial Shots používá k leteckému snímkování. Objektem našeho zájmu byl románský kostelík na kopečku u zaniklé vsi Krteň nedaleko pražských Řeporyj. Bylo to zajímavé, poněkud mrazivé experimentování!

Létající modul či nosič je DJI S800 firmy DJI Innovation z Hongkongu. Je to bezpilotní prostředek, univerzální nosič, určený pro letecké práce. Je schopen kolmého vzletu a přistání. Po obloze se pohybuje v jakémkoliv směru. Je schopen se otáčet se kolem své osy. Během letu pořizuje snímky, nebo natáčí video. Jeho let je řízen pilotem a obsluhu snímacích zařízení zabezpečuje operátor – kameraman. Let bývá částečně automatizován, zvláště při fotografování. Trasa je podle mapy naprogramována, snímaný objekt je potom sledován na zobrazovači. Nastavení fotoaparátu nebo jiného snímacího zařízení probíhá automaticky, nebo je ovládá operátor.

V průběhu letu je přesná poloha stroje on-line zobrazována na mapovém podkladu. Na obrazovce počítače jsou k dispozici i další veličiny, usnadňující obsluze bezpečné provedením letu. Aktuální poloha stroje a údaje o letu jsou zaznamenávány, zpětně je možno provádět vyhodnocení na mapě. Vidíme, kde se stroj pohyboval a kde byly pořízeny záznamy. Let je možno po čase opakovat a zaznamenat změny. Takto lze snadno vytvářet časosběrné snímky s opakovanou přesnou polohou snímacího zařízení. To znamená, že dejme tomu po roce je možné průlet přesně zopakovat – a zaznamenat změny.

Nosič je vyroben z kompozitových materiálů. Akumulátory LiPol ho udrží ve vzduchu asi deset minut. V mrazivém počasí, které vládlo, podnikl dva lety o délce několika minut, poté následovala výměna zdroje energie. O stabilitu se stará několik přístrojů: gyroskopy, akceleromentry a modul GPS. Je zde i barometrický výškoměr a nezapomnělo se ani na kompas. Stroj je řízen rádiem. Přenos telemetrie se v pásmu 2,4 Ghz.

Fotoaparát je osazen v držáku Zenmuse Z15 též od DJI Innovation. Jde zřejmě o nejdokonalejší výrobek toho druhu současnosti. Na dálku lze držákem volně pohybovat ve třech osách. Je přizpůsoben vždy určitému druhu fotoaparátu, tentokrát to byl Sony NEX 7. Přístroj je před letem nastaven expozičně. S modulem přenosu obrazu je propojen přes HDMI výstup a AVI signál je rádiem přenášen na obrazovku operátora. Snímkování tedy provádějí dva lidé, jeden řídí nosič a druhý ovládá fotoaparát. Obrazový materiál, ať už fotografie nebo video, jsou samozřejmě zapisovány na kartu přístroje v plném rozlišení.

Jaké to bylo
Práce se zařízením je velmi operativní. Se všemi komponenty se vejde do prostoru osobního automobilu a příprava k letu trvá do deseti minut. Startovat lze prakticky všude. Při startu plošina spočívá na nohách, které jsou zasunuty do trupu. Při startu nohy odpadnou, vadily by fotoaparátu. Proto je nutné při přistávání přístroj opatrně chytit oběma rukama. Samozřejmě tuto práci může dělat jen vyškolený člověk. Přístroj je také možno vybavit zatahovacím podvozkem.

Výšková dostupnost je dána několika faktory. Samozřejmě výkonem stroje, ale též leteckými předpisy, které umožňují lety do 300 m. B praxi však se létá do 100 m výšky, takže je možno vykrýt operační prostor mezi dosahem fotojeřábu a velkého letadla. Z praxe – pro fotografovánáí krumlovské zámecké zahrady se použila výška 150 m. Jak říká Jaroslav Řešátko, „výš už je to googlemapa“.

Přístroj předváděli Jaroslav Řešátko a Jiří Smola. Firma spolupracuje s režisérem Petrem Jančárkem, když jde o náročnější vizuální úkoly.

Dovozce výrobků DJI je firma Daniel Pelikán který zboží distribuuje prostřednictvím firmy TELINK. Profi zařízení, které jsem viděl v provozu, stojí úhrnem 400 000,- korun, vymyká se tedy amatérské dimenzi a slouží skutečně k profesionální činnosti. Sám výkyvný závěs pro fotoaparát stojí 85 tisíc (prosinec 2012), dodává se pro přístroje Sony NEX 5 a 7 a Panasonic GH2. Nosič S800 stojí 45 tisíc. Nicméně nelze pochybovat o tom, že výroba půjde vstříc klukovským zálibám i amatérských fotografů a že se na trhu objeví výrobky třeba s menším výkonem, ale za cenu, která se dá před manželkou obhájit (vyplatí se snížit sumu o jeden řád).

Vpravo vidíte průběh letu, poslední snímek zachycuje přistání do ruky, stroj lapá Jiří Smola, pilotuje Jaroslav Řešátko. tpho vidíte ma pátém snímku shora. Fotil jsem přístrojem Sony NEX 6 (recenzi připravuji).

 






 


Toto je jeden ze záběrů pořízených př nedělním letu. Na proklik vidíte plné rozlišení.

No a tady máme minutové video natočené u Berounky, Srbské skály.

Designed by WPZOOM