Nezařazené

Nadělujeme si po vánocích (video)

S Michalem Houdkem jsme si pověděli, co je dobré si pořídit jako doplněk k našim novým fotoaparátům. Anebo i těm hodně dlouho novým 🙂 Zkrátka: jaké doplňky jsou jsou užitečné, ba dokonce nezbytné.

S Michalem Houdkem jsme si pověděli, co je dobré si pořídit jako doplněk k našim novým fotoaparátům. Anebo i těm hodně dlouho novým 🙂 Zkrátka: jaké doplňky jsou jsou užitečné, ba dokonce nezbytné.

Ochrana objektivu
Dnešní objektivy, ty lepší, jsou odolné proti vlhkosti a prachu a jejich vnější čočky mají na sobě fluoritovou vrstvu a ta bývá inzerovaná jako ochrana proti všemu. Nicméně, viděl jsme už příliš mnoho zničených objektivů na to, abych takovému tvrzení věřil.
UV filtr je čirý a chrání proti UV záření. Ale hlavně – je to přece jenom vnější ochrana proti úderu a proti následkům pádu. Ve videu ukazujeme, jak filtr vybírat, především podle průměru jeho závitu. No a když – to je širší souvislost celé věci – budujeme náš systém, tedy tělo plus objektivy, bylo by dobré myslet na to, jestli by nešlo pořídit objektivy které mají stejný závit pro filtr. Ono to ne vždy jde, někdy ano, každopádně je dobré se o to zajímat. Pokud jde o širokoúhlé objektivy, tam musíme kromě závitu ohlídat, aby to byl typ „slim“, tedy s tenkou obroučkou – aby obruba nezasahovala do záběru.Další filtry – velmi užitečné jsou polarizační filtry. Ty ztmavují modrou oblohu a působí i na celkovou barevnost a také do značné míry omezují odlesky, například na vodě.Tady v Digineffu jsem už několikrát upozorňoval na znamenité výrobky domácí firmy Vladimíra Fučíka , sortiment najdete na stránce VFFoto.com. Na ukázce je takový přechoďák s prudkým přechodem, jsou i filtry s pozvolným přechodem, každý má své opodstatnění. Osobně je mám raději než polarizační, protože hodně fotím širokoúhle a při zobrazovacím úhlu přes 100 stupňů polarizační filtr neztmaví oblohu stejnoměrně, kdežto přechoďák ano.Brašny a batohy
Já mám raději brašnu, visí mi na rameni a snadno sáhnu dovnitř. Otevírá se shora a je to taková pochodující polička, všechno mám při ruce.Naproti tomu batoh je pro delší putování mnohem pohodlnější a taky nehuntuje záda. Zajímavá varianta je třeba tenhle Vanguard, protože má přístup i z boku, je to tak trochu hybrid s výhodou batohu i brašny.Stativ
Pro seriózní práci v terénu, tedy v krajině, je to nesmírně užitečná pomůcka. Taky jsem se stativy mnohokrát zabýval, naposledy loni v článku Jaký stativ vybrat. Na obrázku jsou dva stativy vyšší třídy, mají zaklapávací aretaci nohou, jeden má kulovou, druhý trojcestnou pákovou hlavu – osobně dávám přednost pákám.Kolem těchto tří témat se tedy točí moje debatování s Michalem, třeba vás v něčem budeme inspirovat, mrkněte se.