Nezařazené

Na obzoru je Chronos

K letošnímu vánočnímu stromečku si novinku ještě nenadělíte, objevila se na Kickstarteru a kdo ví, zda se dočkáte pro příští Vánoce: jde o speciální kameru schopnou zachytit rychlé děje frekvencí 1057 oken za vteřinu – a v nejmenším rozlišení 21600 oken za vteřinu. Jmenuje se Chronos a vyvíjí ji kanadská firma Kron Technologies. Na webu jsem četl, že Kron Tech získali 50 tisíc dolarů už v prvních hodinách výzvy na Kickstarteru.
V čem si projekt získal takové nadšení?


Tvůrci projektu slibují vysokorychlostní kameru pro (skoro) každého, ono 2500 dolarů za hračku s omezeným použitím není zas tak málo. Nicméně je mnoho oblastí ve vědě a průmyslu, kde takové zařízení využijí.


Na trhu samozřejmě jsou vysokorychlostní kamery. To co nabízí Kron je vizuálně hodně podobné nabídce i české webové stránky www.highspeed.cz, kde propagují výrobky německé firmy Optronis  . Cena je zřejmě přísně tajena, Bhphotovideo přístroje nenabízí, Alibaba ano, ale cenu pošlou na vyžádání. Máme tedy vodítko v nabídce Kron Tech, dva a půl tisíce dolarů. Zajímavá je tabulka frekvencí a rozlišení:

Ona zase není tak moc senzační ve srovnání s tím, co nabízejí Němci, zajímavé ale bude právě to cenové srovnání. Pro optiku se zde počítá s adaptéry pro různé typy objektivů. Výhodou má být přenosnost – přístroj je napájen akumulátorem Nikon EN-EL4A. Budou dvě verse, s barevným a monochrome čipem, přičemž ten monochrome bude skutečně bez barevných filtrů a tudíž bude mít větší zisk – ve firemní sebechvále tvrdí, že dvojnásobný.

Poučná je videosekvence znázorňující použití. Všimneme si zebra pruhů usnadňujících přesnou expozici (znázorňují přepaly). Pořízený záběr je možno redukovat právě na tu sekvenci, kterou potřebujeme – v tomto případě je to dopad kapky vody.


V další ukázce můžeme sledovat radosti vysokorychlostního snímání.


Každopádně se zdá, že se firmě start podařil, protože levnější modely slibované na březen příštího roku jsou vyprodané a k mání je ještě 8 a 16 gigová verze se záznamem 4, respektive osmi vteřinovým, ty budou k dodání napřesrok v květnu.