Nezařazené

Moonstrike s ISS

Je to vzpomínka na poslední úplněk, jak vyplyne z dalšího textu. Vše začalo mailem od Libora Judase… Předesílám, že moonstrike je fotka, kdy se podaří vyfotit letadlo přelétající přes měsíční kotouč. A Libor Judas takto sestřelil kosmickou stanici!

Je to vzpomínka na poslední úplněk, jak vyplyne z dalšího textu. Vše začalo mailem od Libora Judase… Předesílám, že moonstrike je fotka, kdy se podaří vyfotit letadlo přelétající přes měsíční kotouč. A Libor Judas takto sestřelil kosmickou stanici!

4. února mi napsal:
Jestlipak víte, že máte dům na úžasném místě, ze kterého je relativně často (třeba i dvakrát ročně) vidět přechod ISS před Měsícem? A jestlipak víte, že takový přechod můžete z vlastní zahrádky vidět tento týden v noci ze středy na čtvrtek v 0h 49min 32sec? Pravda, celé to představení trvá míň jak vteřinu a 99,9999% populace si toho vůbec nevšimne, ale scifista by měl vzít dalekohled a vyrazit do mrazivé noci 🙂    

Jestli nebude zamračeno a jestli neusnu, rozbalím stativ a foťák na souřadnicích 49.9515664N, 14.4371250E a zkusím fotografické štěstí. Je to trochu výzva – přece jen ta věc (ISS) měří pouhé desítky metrů a letí 8 km/sec, takže když nemá být rozmazaná …. ale to si určitě spočtete sám, co to znamená pro dobu expozice. Tak si budeme navzájem držet palce, ať máme jasnou oblohu.

Moje srabácká odpověď:
Já na to nemám ani optiku, ani nervy a nic. Zkuste to! Budu vám strašně držet palce!!!

Ve dvě ráno 5. února přišel hrdinský mail:
Posílám Vám bez úprav, jak jsem Moonstrike nafotil před Ohrobcem u odbočky na Lhotu, a mažu do peřin, protože Žaneta se Zorkou (pejskové) budou ráno v 6 hodin prudit u postele, že už je čas vstávat a vyrazit na procházku – však to znáte 🙂 . ISS fotím jen pro zábavu, živí mě normální práce (jaderná fyzika).

V dalším mailu doplnění:
Fotky ISS Moonstrike by určitě šly trochu vylepšit – kvůli pohybové neostrosti jsem musel použít krátký čas (1/3200), zaclonil jsem na f/8 (objektiv líp kreslí a povrch Měsíc je nechutně kontrastní záležitost), a to znamenalo použít vyšší ISO se všemi minusy, které to přináší. Nejsem ale úplně přítel postprocesingu (a taky na to nemám čas), proto většinou nechávám fotky tak, jak vylezly z foťáku, maximálně malinko zvýším kontrast, protože můj Nikon má obecně sklon k „plochým“ fotkám. Zrovna u těchto snímků se ale prostým zvýšením kontrastu fotka spíše pokazí.

Já jsem se zveřejněním přece jen váhal, kvůli té ostrosti a také jsem to tak autorovi napsal. V pátek poslal fotky znovu:

Tak už opravdu naposledy – přikládám fotky 1 a 2 lehce upravené v GIMP a NeatImage. Měsíc (Jupiter, Venuše…) je ostrý jen ve hvězdářském dalekohledu, který má minimum ploch, na kterých dochází k odleskům. Ve fotografickém zoom objektivu s dvacítkou čoček je tolik odrazů, že Měsíc (Jupiter, Venuše, …) vždycky vypadá rozmazaný – jak už jsem psal, je to hrozně jasný a kontrastní objekt. Dá se to napravit brutálním softwarovým zostřením, ale to je fuj. Můžete si to konec konců za jasných měsíčných nocí někdy sám vyzkoušet. Přeju vše dobré, a až Vám zase bude dvorkem ve Zvoli procházet pás viditelnosti zatmění Měsíce Mezinárodní kosmickou stanicí, dám vědět (cca za rok).

Moje odpověď:
Slibuju, že za rok línej nebudu!!


O necelou vteřinu později: