Nezařazené

Mé zkušenosti s utrabookem

V těchto dnech upgraduji dosavadní ultrabook Toshiba na nový model. Proč ultrabook, k čemu je dobrý a jaké jsou jeho výhody nevýhody? Podotýkám, že je čistě osobní, tedy naprosto individuální pohled, vycházející z osobní, tedy individuální zkušenosti.

V těchto dnech upgraduji dosavadní ultrabook Toshiba na nový model. Proč ultrabook, k čemu je dobrý a jaké jsou jeho výhody nevýhody? Podotýkám, že je čistě osobní, tedy naprosto individuální pohled, vycházející z osobní, tedy individuální zkušenosti.

Notebook jsem vlekl na své první fotoexpedici do Keňi, do Masai Mara v roce 2004. Všichni se mi smáli, byla fototoexpedice Canonu, testovali jsme tam tehdy třistapadesátku blahé paměti. Kolegové se posmívali, že sebou tahám obludu notebook. Tehdy byly v módě jakési fotobanky, ty vymazlené typy měly i displej. Kolegové tedy svoje fotky ukládali do fotobanky, já na svůj monstrózní notebook. Jejich fotobanka si klekla, já fotky přivezl domů, oni domů přivezli podělanou fotobanku. Ještě mám ty fotky mám schovaný.

Výhoda notebooku
Zase, z mého pohledu: výhoda je především na cestách. Fotky z daného dne chci především vidět a třináctipalcový displej je dost velký na posouzení. Následně je chci třídit a, hlavně – chci smazat ty nepovedené. Mazání je ještě důležitější činnost než samo fotografování, tvrdím s malou nadsázkou. Na to potřebuju rozumně velký displej. Proto jsem tehdy volil notebook a udělal jsem správně.

Úskalí notebooku
Slabý článek našich technologií jsou baterky a netýká se to zdaleka jen oblasti foto. Všechno funguje výborně, jenom baterky jsou velké, těžké a mají malou kapacitu. Postupně se to zlepšuje, ale vždycky se to bude ploužit za potřebou. První opravdu můj dobře použitelný notebook byl Fujitsu-Siemens řady P. Byl maličký, s přídavnou baterkou (když byla nová) vydržel 6 hodin (stále tuším 7 tisíc koru, uff) a skončil jsem s ním, protože se porušily kabely a fungoval jen při určitém náklonu. Byl malinký. Pak přišly ultrabooky.

Ultrabook je specifická odnož notebooku. Malý, lehký výkonný. Slovo ultrabook budí nedůvěru a celkem právem. Je to reklamní název, chrání si ho firma Intel. Musí mít procesor od Intelu, měl by mít SSD (ten co se netočí, v podstatě je to ultrarychlá flash paměť) a měl by vážit pod kilo třicet. Donedávna můj aktuální byl ultrabook Toshiba Portege Z830. Ten můj má disk 128 GB SSD (ten co se netočí a je rychlý) a váží skvělých 1,11 kg. Má 13,3 palcovou obrazovku a procesor Intel Core i5. Měl by vydržet papírově 8 hodin, to ovšem jsou jen pindy staré Mindy, ani když byl nový nevydržel moc přes 3 hodiny, ale nutno říct, že ani po tříletém užívání se výdrž od plného nabití neposunula pod 3 hodiny. Jiná věc je, že údaj tři hodiny je značně orientační, záleží na použití. Nicméně, dejme tomu, že s nějakými 180 minutami po plném nabití můžete počítat a co je nad to, je k dobru. U starého modelu.

Váha a výdrž baterek, to je první nápadný faktor z hlediska použitelnosti. Na všech mých noteboocích v minulosti až po citovanou Toshibu měly ale Achillovu patu v kvalitě displeje.

Pro archivování a třídění a mazání byly displeje dostatečné. Byly to ovšem displeje třídy TN a to je to nejhorší, co se v oboru notebooků vyskytuje. Poznáte je podle toho, že zásadně záleží na pozorovacím úhlu. Musíte se dívat v ose kolmé na plochu displeje a stačí jen trochu změnit úhel a mění se jak jas obrazu, tak jeho barevnost. Můj dosavadní notebook má také TN displej a to je kromě výdrže baterky hlavní důvod, proč ho měním.

Toshiba Portégé Z30
Přecházím na novu Toshibu. Nemyslím si, že je výkonem zas tak moc lepší než výrobky jiných značek, ale až na displej se mi Z830 velmi dobře sloužila a nechci tedy značku měnit. Má ovšem přece jen lepší baterku (třebaže údaji o 10 hodinách jednak nevěřím, a navíc nejsem permoník a nechci fachat v jednom kuse deset hodin) a hlavně má displej IPS. To je norma nastavená firmou Hitachu. Souvisí s uspořádáním tekutých krystalů, což jsou v podstatě jakási vrátka, která otevírají nebo zavírají průchod světelných paprsků. Technologie IPS (In-Plane Switching ) zásadně rozšiřuje pozorovací úhel.


Co je to zásadně?

To jsou ty ošidné věci, nejen ve světě digitální fotografie. Ani IPS displej neumožní bezproblémový náhled z jakéhokoli úhlu. Nicméně omezení NT displeje je tak velké, že fakt nevíte, který úhel vám poskytne správný úsudek o kvalitě obrazu. IPS displej má použitelný pozorovací úhel podstatě větší než NT systém. Samozřejmě je ideální udržovat více méně pravý úhel, tedy abyste pozorovali obraz, který je v podstatě kolmo na vaši osu pohledu. Mnou zkoumaný notebook Toshiba Portégé Z30 držel v rozumném rozsahu jas i barvy, když jsem displej od sebe odkláněl, rychleji degradoval, když jsem ho sklápěl k sobě.
Definitivní úpravy obrazu na notebooku, pokud nejsem fotoreportér agentury AP, pokládám za pošetilost. Jde mi především o posouzení kvality, eventuálně základní úpravu pro web. Vše ostatní si nechám na potom.

Další parametry
V podstatě jsou ty mašiny všechny stejné. Nejde jen o tohle Portege. Musí mít vstupy/výstupy, tedy HDMI a USB 3.0, musí mít slot pro kartu SD. Dnes už se nevyžaduje CD / DVD mechanika, na ultrabooku není. Dobrý je modem a slot na SIM kartu, pokud máte duální kartu, můžete se připojovat přímo, někdy to může být výhoda (marně si vymýšlím kdy: mám iPhona a když je třeba, změním ho na hotspot wi-fi a modem nepotřebuju, mám ho v telefonu). Dobrá je možnost připojení na dokovací stanici. Připomenu, že dokovací stanice je něco jako rám, do kterého notebook (ultrabook) zaklesnete a máte v podstatě pevné stolní PC. Jeden máte v práci, druhé doma, třetí na chatě. Jenom přenesete svůj kilový ultrabook z místa na místo a… pořád pracujete. Včetně veškeré softwarové výbavy. Kdo se na to zavede, jistě to pokládá za obrovskou výhodu a je dobře, že je to možné.

Jaká výbava
S tím všem souvisí, čím notebook osadit. Jsem dlouholetý stoupenec domácí firmy Zoner, jakkoli mi to stoupenectví firma dělá rok od roku těžší, protože se při vývoji soustřeďuje na formální parádičky a zanedbává vývoj funkčnosti. Nicméně, třebaže se rozvíjení funkčnosti editačního modulu v podstatě zastavilo před třemi lety, modul obrazového pořadače (průzkumník) je pořád perfektní, ten nezkazili. Na cestách a tudíž i v notebooku – ultrabooku – velmi dobře slouží.

Nemyslím si, že je nutné mít v notebooku špičkové editační programy, jako je Photoshop. Opět – záleží na požadavcích na výstup, nicméně pro běžné použití je naprosto dostačující zmíněný Zoner, eventuálně doplněný Photoshop Elements některé z novějších verzí. Pokud jde o převod z RAW, osvědčuje se ACDSee Pro – opět k hlediska poměru cena / výkon.

Proč upgrade
Při použití na cestách není ani moc zajímavé rozlišení. Současný standard HD 1920 x 1080 je naprosto dostatečný. Důležitá je výdrž baterky a míra věrnosti podání barev a jasu. Nebude to stoprocentní, to byste museli s sebou tahat Eizo monitor a propojovat ho kabelem… Ale rozdíl mezi IPS (nový) a NT )starý systém) je zásadní. Já spíš od nákupu hračiček odrazuju a mám heslo, které by mohli nenávidět prodejci, totiž: budu líp fotit, když si koupím to či ono?
Samozřejmě nebudu líp fotit, když si koupím ultrabook s IPS displejem. Ale líp uvidím, co jsem blbě nafotil.