Nezařazené

Makro nemakro aneb Miniskandál

O pozdvižení v naší soutěži se postaral Miroslav Prouza, od ledna pravidelný účastník a   v březnovém kole jeden z vítězů (téma Autoportrét). Aktuální téma je makro a najednou – na špici se prodrala fotka chlapa u auta! Ten chlap je Prouza, auto je angličák. Co teď, je to makro, není to makro? Předmětná fotka je zde.

O pozdvižení v naší soutěži se postaral Miroslav Prouza, od ledna pravidelný účastník a   v březnovém kole jeden z vítězů (téma Autoportrét). Aktuální téma je makro a najednou – na špici se prodrala fotka chlapa u auta! Ten chlap je Prouza, auto je angličák. Co teď, je to makro, není to makro? Předmětná fotka je zde.


Na špici se neudržela dlouho, nakonec ze soutěže zmizela. Její autor je fotograf z Hradce Králové, zaměřený na svatební, portrétní a glamour fotografii . Na své webovce inzeruje i retuše – mezi ukázkami prací najdeme i toto:


Princip je tedy jasný, výměna pozadí. Což ovšem bylo jasné i z fotky zaslané do soutěže. Něco se vyfotí, udělá se výběr a jeho obsah se vsadí do jiné fotky. Jde o to, aby se výběr udělal přesně a aby to všechno pasovalo dohromady. Na pana Prouzu jsem se obrátil, abych si s ním popovídal. Je to člověk hravý, vtipný a takoví mají moje sympatie. První moje otázka zněla, zdali se makru věnuje pravidelně.

Prouza: Ne, makro nefotím, ale řekl jsem si, že si to vyzkouším. Vzal jsem autíčka – angličáky a fotil je doma v kuchyni. Postavu jsem fotil v ateliéru- ano, jsem to já. Tak vznikla série, nazval jsem ji I love… a následuje značka aut.

Digineff: A technicky? Mezikroužky nebo makroobjektiv?
Prouza: Objektiv 24-70 na Canonu 5D Mk II, vyjetý na 70 mm. Vyfotím sérii autíček na různou rovinu ostrosti a fotky pak skládám v Photoshopu ve vrstvách.

Vsuvka Digineff: V Photoshopu si otevřeme celou sérii, pak jdeme do roletového menu soubor – skripty – načíst soubory do balíčku. Volíme volbu Přidat otevřené soubory. Všechny fotky se načtou automaticky do vrstev k jednomu obrázku. Poté všechny vrstvy aktivujeme (aby byly modré) jdeme na Úpravy – automaticky zarovnat vrstvy – a vrstvy se srovnají, aby na sebe pasovaly. V posledním kroku zase jdeme na úpravy – automaticky prolnout vrstvy. A bingo, je to hotové.

Rozhovor pokračuje:

Digineff: Jak separujete postavu? Máte na to nějaký plugin? 
Prouza: Ne, dělám to ručně. Chci to mít pod kontrolou, postupuju pomalu, pečlivě, ve velkém zvětšení. Série mě baví, chci zachytit různé situace, jízdu autíčka, i bouračku, teď zrovna jeden modýlek mačkám ve svěráku, abych vyrobil bouračku do hřebíku. Je to prostě nápad, který mě chytnul.

Digineff: A co glamour fotografie? Krásné ženy a auta, to jde dohromady!
Prouza: Díky za nápad, proč ne?

Digineff: Budeme se těšit!

Než se dočkáme, podívejme se na nějaké další práce, toto je I love Alfa Romeo:


Ukázka části sériie, ze které z částečně neostrých fotek díky výše uvedenému postupu v Photoshopu vzešla ostrá fotka:


Následuje výsledek – před spojením:


Zde jsou tři různí Prouzové v pózách připravených k montáži:


No a nakonec, kdo by nemiloval Ferrari? Ano, také I love Ferrari!


Více o Prouzovi zde na jeho webové stránce. Jo a ještě je a) Proza spíš Pardubák než Hradečák, a za b) je na Facebooku.