Nezařazené

Má MFT systém budoucnost?

MFT neboli Micro Four Thirds, systém založený na čipu s rozměry 17,3 x 13 mm, jemuž dominuje Olympus s Panasonicem (objevil se i MFT Kodak a Xiaomi). Získal si oblibu díky malé váze a skromnými rozměry. Poslední vývoj ale nabízí otazníky stran jeho budoucnosti.

MFT neboli Micro Four Thirds, systém založený na čipu s rozměry 17,3 x 13 mm, jemuž dominuje Olympus s Panasonicem (objevil se i MFT Kodak a Xiaomi). Získal si oblibu díky malé váze a skromnými rozměry. Poslední vývoj ale nabízí otazníky stran jeho budoucnosti.



Systém vznikl vývojem z původního Four Thirds systému, prosazovanému Olympusem s podporou Kodaku. V roce 2006 bylo na výstavě PMA oznámeno konsorcium pro podporu tohoto formátu, v němž byly firmy Fuji, Kodak, Leica, Olympus, Panasonic, Sanyo a Sigma. Nejvíce se ale exponoval Olympus se svými zrcadlovkami s tímto čipem. Přelom ale nastal v roce 2008, kdy Panasonic přišel se svou G1 systému MFT: rozměry čipu zůstaly, ale dramaticky se zkrátila sečná vzdálenost (od bajonetu k čipu): zatímco FT systém ji má 38,67 mm, MFT ji má 19,25. K systému MFT se přidal Olympus a původní Four Thirds systém zůstal u ledu, poslední Four Thirds Olympus zrcadlovka E-5 přišla v roce 2010. V roce 2012 nasadil Olympus první OM-D, byl to model E-M5 a tím původní Four Thirds odpískal.

V posledních letech Olympus své inovační tempo značně zvolnil. Skutečnou bombou byl OM-D E-M1 Mk II v roce 2016, v dalším roce ale měl už jen dva nové modely, MFT byl OM-D E-M 10 Mk III a letos zkraje roku PEN E-PL. Na letošní Photokině neměl ani tiskovku, snad něco chystá na jaro 2019. Před dvěma lety létaly po webu zvěsti, že Oly chystá bezzrcadlovku: ty byly podpořeny skutečností, že si Oly pomohl z finančních problémů spoluprací se Sony a v té době už Sony bezzrcadlovky úspěšně směřovaly k dominanci na trhu. Ve známost přišel patent číslo  2016-6469 , což byl plnoformátový mirrorless Olympus. Toto je vyšpiónovaný nákres z patentového spisu:



Rozruch ale ustal a bylo ticho po pěšině. Jisté ale je, že Oly své inovační tempo zklidnil téměř do nuly.
Panasonic letos vyvolal senzaci svým vstupem do arény plnoformátových zrcadlovek s bajonetem Leica L . Nemeškal s ujištěním, že naprosto nehodlá MFT systém opustit, ale obchodníci a průmyslníci lžou ještě hůř, než politici, takže to prohlášení nic neznamená. Nicméně Panasonic měl letos tři MFT novinky (GHS, GX9 a GF90), loni a předloni taky tři, takže to na usínání nevypadá, ledaže bychom se podívali na produkci objektivů. V roce 2017 to byly tři Panasonic Leica a čtyři čistě Panasonic objektivy, kdežto letos jen jeden. V minulosti Panasonic obvykle měl tři až čtyři novinky v roce. Pro MFT je ovšem aktuálně doslova záplava optiky a je logické, že Panasonic musí věnovat vývojovou a výrobní kapacitu pro systém L bajonetu.

Útlumem Olympusu se Panasonic zbavil největšího konkurenta v oblasti MFT. Přístroje systému MFT se cenově pohybují a budou nadále pohybovat v nižších patrech než plnoformáty, přičemž MFT přístroje jsou prokazatelně menší a lehčí než APS-C zrcadlovky, které jim cenově konkurují. Nemohou jim ale stačit výkonem a má trvalá předpověď zní, že APS-C zrcadlovky nemají takovou budoucnost jako MFT bezzrcadlovky, třebaže díky tradičnímu myšlení si zachovají ještě dlouho příznivce. Zánik MFT systému tedy pokládám za silně nepravděpodobný, ovšem útlum inovačního úsilí naopak za silně pravděpodobný. Konec konců, i v APS-C zrcadlovkách vidíme jen nepatrné technické rozdíly mezi po sobě jdoucími modely.