Chcete být u něčeho od začátku? Pak si pořiďte Lytro. Jde o první generaci plenoptického fotoaparátu. Není jediný rozumný důvod, proč takový aparát vlastnit, kromě jediného – je to něco, co tu nebylo a každé zmáčknutí spouště je průkopnický čin.
Chcete být u něčeho od začátku? Pak si pořiďte Lytro. Jde o první generaci plenoptického fotoaparátu. Není jediný rozumný důvod, proč takový aparát vlastnit, kromě jediného – je to něco, co tu nebylo a každé zmáčknutí spouště je průkopnický čin.
Proto jsou pošetilé ty poznámky, co čtu v diskusích, že Lytro je k ničemu a obrázky jsou malé a mizerné. V roce 1995 jsem začínal s digitálními fotografiemi na přístrojích s vnitřní pamětí 8 MB a rozlišením 640 x 480 bodů. To je dnešní Lytro proti tomu se svými tisíc na tisíc Hasselblad s Phase One stěnou! Lidi se radují nad fotkami z Hipstamaticu a baví se Polaroidem. Lytro je něco takového. Máte rádi kopce? Můžete vyjet na Petřín lanovkou. A taky slézt kolmou skalní stěnu. Lytro patří k té druhé kategorii.
Jaký je a komu je určen
Začnu tím druhým. Určen je těm, kdo jsou pokusníci, kdo chtějí u něčeho být od začátku. Kdo chce zkoušet, co by se z toho dalo vymáčknout. Chytrým telefonem uděláte lepší obrázky. Ale nebudou plenoptické a za pět let vám nedají právo vzpomínat: jo, to v tom čtrnáctém roce měla plenoptika megové obrázky a daly se prohlížet jen na stránkách Lytro… Ale je to příležitost i pro kreativní fotografy, kteří se chtějí prezentovat jinou, tzn. „živou fotografií“ a kteří se rádi odliší od ostatních. Annie Leibowitz fotí mobilem, pročtop nezkusit Lytro? Dovedu si představit jeho využití pro produktovou nebo food fotografii nebo např. pro fotografování interiérů či zahrad. A také to, že fotografovat Lytrem je zábava jak při samotném fotografování, tak i po něm při prohlížení a zpracování snímků a také při sdílení fotografií s přáteli.
Princip je v tom, že soustava mikročoček před snímačem zaznamenává polohu, intenzitu a směr, odkud paprsek přichází. Je jasné, že směr je jiný, pokud je odražen od bližšího objektu než když je od vzdálenějšího. Systém vyvinul tým na Stanfordově univerzitě, existuje několik systémů jako třeba Apple a Raytrix, nejdál šel od roku 2011 systém Lytro. Současný (první) model zaznamenává 11 milionů údajů, přičemž zobrazovacích bodů je milion. Zde je řez systémem:
Přístroj je 12 cm dlouhý hranol s objektivem na jednom konci a displejem na druhém. Svým pojetím je minimalistický. Na spodní stěně má vypínač a dvířka pro zasunutí USB kabelu, nezbytného pro napájení a pro komunikaci s počítačem. Má vnitřní paměť, buď 8 nebo 16GB, liší se cenou. Na horní stěně je spoušť a místo po němž lze přejet prstem a zoomovat. Snímání má dva režimy, označují se anglicky, českou lokalizací přístroj nemá. Je to Everyday Mode, tedy Běžný mód. V něm se poměrně málo projevuje efekt přeostřování, ale lze přidržením prstu nastavit expozici – např. přidržením na nejjasnějším místě a tím se vyvarujeme přepalům. Pak je Creative mode, ten umožňuje dotykem prstu ostření, tedy stanovení bodu,který poslouží jako referenční bod ostrosti. Lze aktivovat i menu a pak nastavovat rychlost závěrky a citlivost (80 až 3200 ISO). To je fakticky vše, co se s přístrojem dá dělat.
Je to tudíž stvořené k pokusům. Smysl to má při pořizování snímků s velkou hloubkou. Plošné snímky nemají valný smysl.
Jak to funguje
Nejdřív musíte přístroj nabít z běžné USB nabíječky. Pak ho připojíte k PC nebo Apple. Musíte být na internetu, následuje proces instalace komunikačního programu. Ten je nezbytný, protože přístroj nevytváří standardní obrázky, má svůj nativní formát. Je tu omezení, musíte mít Windows 7 nebo 8 na 64 bitech a procesor musí být aspoň dvoujádrový, je s tím hodně počítání. S instalací nejsou žádné problémy. Jste pak odkázáni na stránku lytro.com a tam si vytvoříte galerii, kam můžete poslat své „living pictures“, živé obrázky. Ty ovšem lze exportovat do běžných formátů,JPEG či jiných, nicméně to velký smysl nemá. Získáte mizerné statické obrázky 1080 x 1080 bodů, samozřejmě vždy v jedné rovině zaostření. Asi takto – jedna rovina:
Následuje druhá rovina. Opakuji, toto jsou JPEG výstupy, nikoli Lytro režim. Nelze tedy měnit zaostření. Dole si týž obrázek ukážeme v Lytro provedení.
Takto vypadá pracovní plocha poté, co připojíme přístroj k PC. Je to nabídka pořízených obrázků, ty je třeba importovat do knmihovny našeho softu. Ovládání je jednoduché, doslova intuitivní.
V desktopovém softu není možné obrázky editovat, pouze tu lze aplikovat filtry. Zde máte celé rozhraní. Výchozí je nezměněný obrázek:
Zde ho vidíte přeostřený na pozadí:
Filtrů je celkem 9. Ten 8-Track to jen trochu zbarví do žluta, ale zajímavější je Blur+, ten zvýrazní rozmazanost právě nezaostřené parte.
Carnival sice nemění ostrost, ale mění trochu perspektivu. I to je vlastnost plenoptické fotografie, že se dá trošku měnit úhel záběru.
Crayon je příjemný v tom, že neostrou část převede do odstínů šedi:
Film noir udělá živoucí černobílou fotku:
Glass hodně rozvlní neostrou partii:
Line art vyrobí pérovku, moc pěkná věcička!
Mozaic rozseká neostrou část na kostičky
Pop jaksi doostří střed oblasti a připadá mi jako prakticky hodně použitelný filtr:
Ikonky dole jsou asi jasné. Od leva je to značka vlajčičky, křížkem fotku mažeme (přes |Ctrl jich lze vybrat víc), to vpravo je Perspective Shift, změna perspektivy, štěteček s hvězdičkamije aplikace filtrů, kulatá šipka je rotace a poslední je obvyklá ikonka pro zveřejnění, ať na Facebooku nebo na Lytro.com.
Výsledek bude vždycky neostrý podle zavedených standardů ostrosti – zatím. Ale podle toho, kam klepnete myší uvidíte ostřejší partii.
S tím si můžete hrát v programu, který jste si nainstalovali do svého PC, anebo na stránce Lytro.com v oddílu Galerie. Registrace je samozřejmě zdarma. Lytrácký obrázek si můžete vložit do své webové stránky. Nejdříve ho nahrajete na Lytro.com, pak klepnete na standardní ikonku Sdílet a vyberete, co s tím, zda na Facebnook, Twitter, Google+ nebo Embed. Ta poslední varianta generuje kód vložení na stránku. To „frame with“ znamená šířku vloženého obrázku v bodech, lze to přepsat, na této ukázce je to přepsané na 500 bodů na šířku a 520 na výšku. Jde o klasický i-frame, já ho tady na Digineffu dlouho používám při prezentaci výukových videí.
No a když si to dáte na stránku, získáte kupříkladu toto, kliknutím přeostříte (chvilku počkejte, než se to načte), kolečkem myši zvětšujete:
Shrnutí
Lytro první generace, vyráběné v provedení s 8 a 16 GB vnitřní paměti a napájením a komunikací přes USB, je první generace přístroje založeného na revolučně novém systému záznamu fotografického obrazu. Osmigigová verze stojí 11 tisíc a šestnáctigigová 13700 Kč. Je to naprostý začátek vývoje a tedy výzva pro všechny, kdo se chtěj na vývoji podílet. polečnost Lytro neustále rozšiřuje další možnosti zpracování a použití snímků ze současného modelu fotoaparátu Lytro, který si v současném souboru .lfp o velikosti cca 16MB již nese dostatek informací. Příkladem toho může být např. rozšíření o funkci perspective shift, která byla zpřístupněna až po uvedení fotoaparátů na trh. Společnost Lytro slibuje, že v nejbližší době budou zdarma zpřístupněny další zajímavé funkce, a to, podpora os Android, 3D zobrazení, funkce All in Fokus ( na obrázku bude vše zaostřeno ) a také další úpravy živých snímků včetně jejich ořezu. Toto je hlavně důležité proto, že současní majitelé fotoaparátů Lytro si nebudou nuceni pro získání nových funkcí nuceni kupovat nové modely. Proslýchá se, že letos bude nová generace, bezpochyby s větším rozlišením. Kdo se bude držet zásady „počkám si, až…“, přijde ovšem o to nejlepší, o radostný pocit průkopnictví. Ve standardní digitální fotografii ho už nezažijete, to byste se museli strojem času vrátit dvě desetiletí nazpátek. V nestandardní je tu Lytro… Pokud vás to zajímá víc, je k disposici 25-ti stránkový <a href=“http://www.lytrocamera.cz/download/“ target=“_blank“>návod v českém jazyce</a>, tam je vše, co se momentálně o Lytro ví.