Nezařazené

Lumia 950 XL

Koho zajímají fotomobily, měli jsme tu Huawei P9, LG V10 a minulý týden to byl iPhone 6S Plus. Dnes je to tedy  Microsoft Lumia 950 XL, příště to bude Samsung Galaxy S7 a následující týden porovnám všechny čtyři.


Koho zajímají fotomobily, měli jsme tu Huawei P9, LG V10 a minulý týden to byl iPhone 6S Plus. Dnes je to tedy  Microsoft Lumia 950 XL, příště to bude Samsung Galaxy S7 a následující týden porovnám všechny čtyři.

Prestižní phablet Microsoftu, věnujme tichou vzpomínku Nokii, se chlubí dosud neslýchanou vlastností, umí suplovat počítač. Zde jen zopakujeme, že jde o mobil na platformě Windows 10. Pracuje s osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 810 chlazeným kapalinou, operační paměť má 3 GB, je zde grafický akcelerátor Adreno 430. Z hlediska fotografického nás zaujme 32 GB úložiště a slot pro karty microSDF s teoreticky dosažitelným datovým objemem až 2 TB. Displej je kapacitní multidotykový AMOLED s úhlopříčkou 5,7 palců (poměr stran 16:9) s rozlišením 1440 x 2560 bodů , hustota 518 PPI. Displej chrání Gorilla Glass 4. Komunikuje se sítěmi 2G, 3G a LTE. Rozsáhlá je i jeho konektivita, kromě wi-fi, Bluetooth a DPS, Glonass a BeiDou umí i FM rádio. Akumulátor má kapacitu 3340 mAh. Je integrovaný, zde ho nabít i bezdrátově. Měří 152 x 78 x 8 mm a váží 165 g, dodává se bílý a černý.

Bombastický je i jeho zadní fotoaparát. Je 20megový se stabilizovaným objektivem od Zeisse – světelný je F1.9, stabilizace je optická jak v režimu foto, tak v režimu video. Snímač je 1 / 2,4palcový CMOS s předním osvitem.

Ovládání a menu
Uživatelsky je hodně podobný samostatnému fotoaparátu, už tím, že je tu k disposici samostatná spoušť na pravém boku přístroje. Po zapnutí mobilu stiskneme toto tlačítko a dostáváme se do fotoaparátu. Ve výchozím nastavení jsou na horním okraji tři ikonky, přepínání zadního a předního fotoaparátu (na focení selfíček), dále pak nastavení blesku – vypnout – automaticky – výplňkový blesk a pak „záznam s rozsáhlým obsahem“, což je fakticky HDR. Šipkou vpravo se dostaneme do rozšířeného menu kde lze ovlivňovat vyvážení bílé a nastavit ISO až do 3200, nastavit rychlost závěrky, korekci expozice a ostřit.

Tím důmysl nekončí. Exponovat lze buď zmíněným tlačítkem, nebo poklepem na ikonku foťáčku. Tuto ikonku zle tahem přesunout do prostoru zobrazení a pak máme všech pět nastavení k disposici simultánně. Je to graficky řešeno s velkou citlivostí, takže můžeme nastavovat vše, co je třeba nastavit a záběr máme stále pod kontrolou. Toto je zřejmě ideální kombinace efektivity a pohodlí.


Nenápadné tři tečky v pravé části obrazu nás zavedou do setup menu. Tam lze zapnout možnost pořizování sériových obrázků přidržením tlačítka, dále pak se nastavuje poměr stran (16:9 a 4:3) a možnosti zápisu, tedy JPEG v plném 19 Mpx rozlišení, osmimegový JPEG a kombinace JPEG+RAW (DNG) 8+19. Ani tento výrobce nehodlá riskovat maléry, jež by mohly nastat, pokud by dovolil záznam jen v RAW a nechal uživatele bezradného.

Jak se s ním fotí

Kdo by chtěl používat onu rozšířenou nabídku ovládacích prvků, pak si rychle všimne, že jde o poloautomatické řešení v tom smyslu, že změna nastavení ISO se promítne v rychlosti závěrky. Eventuální doladění se realizuje pomocí korekce expozice. Jde tedy o klasický režim, univerzálně nazývaný programovatelná automatika. Klasická automatika je tu velmi výkonná. Lze ji zařadit do kategorie inteligentní automatiky, používané v kompaktních fotoaparátech – od běžné se liší schopností analýzy fotografované scény. Podle ní pak nastavuje parametry a procesy. Zde je to řešeno velmi inteligentně, jelikož se počítá se slabým místem fotomobilů, totiž malým dynamickým rozsahem. Ten vede k přepalům. Lze to řešit korekcí expozice do mínusu (to tady jde také), ale též kombinovanou expozicí. Všimli jsme si funkce „záznam s rozsáhlým obsahem“. Ten tu jde navolit, ale nastavuje se i v čistě automatickém režimu, jakmile to světelné podmínky vyžadují. A to se děje překvapivě často.