Nezařazené

Letadlo na Měsíci neboli Moonstrike

Na páteční článek o soutěži Vynález zkázy, přesněji na odstavec věnovaný fotce Let na Měsíc od Petra Berana, reagoval pan Pavel Herega. Vysvětluje, jak se takové fotky dělají. Pavel Herega píše:

 

Na páteční článek o soutěži Vynález zkázy, přesněji na odstavec věnovaný fotce Let na Měsíc od Petra Berana, reagoval pan Pavel Herega. Vysvětluje, jak se takové fotky dělají. Pavel Herega píše:

 

Petra Berana také osobně neznám, pouze z diskuzí na serveru Planes.cz, kde je také tato fotka k vidění i s informacemi o letadle. Jakuba Vaňka znám také, ale jen zběžně. K zaslané fotce. Říká se tomu moonstrike a je to hrozná práce a štěstí trefit takovýhle záběr. Vím to z vlastní zkušenosti, zde jsou moje snímky tohoto druhu. :

Tyhle záběry se nefotí u letiště, ale v blízkosti přeletových drah nad ČR. Tohle je focené u Plzně, kam jezdím i já, odkud jsou i moje fotky. Mohu Vám říci, že odhadnout přesnou dráhu letadla v 11km nad zemí a postavit se do správného místa, chce hodně cviku a pak už je to o štěstí.

Měsíc je poměrně malé těleso a to jestli se povede takovýhle záběr je už jen náhoda. Pár se mi jich také povedlo, ale třeba za poslední 3 úplňky ani jeden. Pokaždé jsem jel 80 km na místo, kde se dá podobný záběr pořídit a pobíhal tam s foťákem od desíti večer do půl druhé ráno…

Manželka si klepe na čelo, ale ten adrenalin je velký, když vidíte světla přibližujícího se letadla a ono pak mine měsíc o jeden jeho průměr, což znamená, že jste měl být třeba na zemi o 300m jinde.

Takže já gratuluji Tivatovi (Petru Beranovi) ke krásnému moonstriku a myslím, že mohu garantovat, že se nejedná o montáž.

Komentář Digineffu:
I já gratuluju oběma fotografům a s nimi všem, kdo své vášni věnují takové úsilí. Závěrem podotknu: není vám líto těch lidí, kteří vůbec nejsou šílenci? 🙂 Zde je snímek Pavla Heregy:
UAE 4 LHR-DXB Airbus A380 A6-EDH

Ještě dodám, že Pavel Herega fotí Canonem 60D s objektivem 70-200/2,8 IS L II + extenderem Canon 2x III.

Krásné záběry tohoto typu má na Picasa také Icar (Ivo Carvan). Ten fotí Canonem 50D a objektivem Canon 100-400. Podívání opravdu stojí za námahu… Zde je malá ukázka z kolekce Ivo Carvana:
B737_G-OBMP_BMI baby0 A6-EDH

Tak co říkáte, půjdete taky číhat na letadla? Měsíc je na nebi na známém místě a letadla, ta létají pořád…